Roudnice nad Labem

Malebné město v úrodné polabské nížině patří spolu s nedalekými Litoměřicemi mezi perly Podřipska, jenž nabízí nezměrné bohatství, alespoň co se historických památek, pověstí a zajímavostí týče.

Původně poddanské, později královské město Roudnice nad Labem, jedno z nejstarší v Čechách, se rozkládá na břehu Labe nedaleko Prahy i oblíbeného Českého středohoří zároveň. Již při příjezdu návštěvníky okouzlí zdejší barokní zámek, původně románský hrad, majetek známého rodu Lobkoviců, a dnes oblíbený cíl všech turistů. Ti si mohou vychutnat návštěvu roudnického zámku opravdu všemi smysly, neboť kromě nádherné, freskami zdobené kaple či rozsáhlé sbírky obrazů na ně čeká také ochutnávka vín ve stylovém prostředí středověkých sklepů.

Kdo chce poznat místo, které dalo tomuto historickému městu jeho název, měl by zamířit ke gotickému chrámu Narození Panny Marie, jehož dvě věže upoutají pozornost již z dálky. Z východní stěny obvodové zdi augustiniánského kláštera, ke kterému kostel náleží, vyvěrá známý Rudný pramen, a jak hlásá místní pověst, právě po něm je Roudnice pojmenována. Nedaleko odtud se nachází další zajímavá památka, věž Hláska, jediný dochovaný pozůstatek městského opevnění či kaple svatého Viléma, krásná ukázka vrcholného barokního umění.

Návštěva severočeské Roudnice však nenadchne jen milovníky starobylých památek. Pro obdivovatele současných talentů je připravena Galerie moderního umění v bývalé zámecké jízdárně, kde na ně čeká přes tři tisíce uměleckých děl především z 20. a 21. století od známých českých malířů, jako je Antonín Slavíček či Miloš Jiránek. Stejně tak nedaleké Podřipské muzeum s rozšířenou ornitologickou expozicí či sbírkou sádrových odlitků slavných antických soch stojí za prohlídku.

Nejen Roudnice nad Labem, ale i blízké okolí nabízí řadu hezkých míst, které stojí za to navštívit. A právě toto město při tom poslouží jako skvělý výchozí bod pro oblíbené jednodenní výlety, jejichž cílem může být kromě nedalekého Řípu také vodní hrad Budyně či lázně Mšené, které nabídnou dokonalý relax všem, kdo touží po příjemném odpočinku uprostřed klidné přírody.

 

HonzaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Roudnice nad Labem

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Praktické informace do Roudnice nad Labem

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce