Národní park Paklenica

Národní park Paklenica tvoří dva impozantní kaňony Velké a Malé Paklenice, které oplývají krásou skalních soch, krasových jevů, jež se střídají se zalesněnými údolími a horskými loukami. Na kráse parku přidává i tajemné podzemí – například jeskyně Manita Pec. Nachází se tu krásné, bohaté lesy, které bylo třeba zachránit, neboť se jedná o největší a také nejzachovalejší lesní komplex nacházející se v Dalmácii.

Pro Paklenicu je typická i krása orchidejí a lilií, endemické zvonky a žijí zde rozmanité druhy motýlů a ptáků. K vzácným druhům ptáků, jež zde mají domov, náleží orlík krátkoprstý, orel skalní a bělohlavý. 

Pokud byste se zamysleli, jak park získal své jméno, vězte, že to bylo zřejmě dle mízy černé borovice, které se také říká „paklina“, a používá se v tradiční medicíně k léčbě ran.

Návštěvníci toužící po více informacích mohou zavítat do vzdělávacího centra v Malé Paklenici, kde se dozví mnoho zajímavostí o významu parku, jeho přírodních krásách či důvodu ohrožení dravců a sov. Vhodné místo k návštěvě představuje i soustava sedmi vodních mlýnů z 19. století nacházející se na potoku Veliká Paklenica.

Návštěvníci se při toulkách po parku mohou vydat po naučných stezkách a turistických trasách, jejichž celková délka dosahuje více jak 150 kilometrů.  Velmi oblíbená stezka vede z kaňonu Veliké Paklenice k horské chatě.

zobrazit více
Praktické informace do Chorvatsko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna