Přírodní park Velebit

Přírodní park Velebit vznikl v roce 1981 a táhne se v délce sto padesáti kilometrů od města Sejn až k Zadaru. Velebit patří k největšímu a také nejpůsobivějšímu chorvatskému pohoří. Přírodní park se nachází na seznamu UNESCO jako biosférická rezervace, v níž se nachází stovky druhů rostlin a kolonie dravců, které jsou typické jen pro toto místo.

O Velebitském pohoří se říká, že skrývá největší přírodní krásy ze všech chorvatských pohoří. Dá se charakterizovat jako pohoří plné neobvyklých skal, kaňonů, hlubokých propastí a jeskyní.  Najdete zde pozůstatky usedlostí, církevních objektů, kulturních památek, z nichž lze vyčíst informace o životě obyvatel této oblasti. Bývá oblíbeným cílem jak turistů, ale v hojné míře i horolezců. Oblíbenou kratochvílí turistů se stal také rafting na krasové řece Zrmanje.

V rámci parku existují dva národní parky, proto se mu také někdy říká park národních parků – Národní park Paklenica na jihu, datum vzniku 1949, a na severu Národní park Severní Velebit, který byl založen až v roce 1999.

zobrazit více
Praktické informace do Chorvatsko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna