Ostrov Krk

Ostrov Krk je největším ostrovem na chorvatské části Jadranu a také jeden z nejnavštěvovanějších. Třeba i proto, že v minulosti se mu přezdívalo „Zlatý ostrov“. Na ostrově lze spatřit rozmanitou krajinu, od lesů, přes suché hřebeny až po skalnaté vršky. Typická je kamenitá pustina na východní části ostrova, za niž vděčí větru bóra, který tu vane.

Na druhou stranu je ostrov bohatý na flóru, kdy se tu dá nalézt téměř polovina druhů z celé chorvatské flóry. Ostrov již neodmyslitelně zůstane spjat s hlaholským písmem, které se tu používalo až do začátku 19. století. Odsud také pochází vzácná hlaholská památka – Bašská deska z Jurandvoru u Bašky.

Pro ostrov Krk jsou také typické lidové zvyky, kroje, archaický čakavský dialekt a také různé písně a popěvky. S folklorem je spjat i typický starobylý dechový nástroj – sopile, bez kterého by žádná slavnost nebyla tou pravou slavností. Krk hostí jeden z nejstarších festivalů svého druhu, kterým je Folklórní festival.

teeCestovní průvodce
zobrazit více

Staň se cestovním průvodcem + získej finanční ohodnocení

Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělávej: 1 pírko = 1 koruna. Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním.
Už jsme rozdali 28823 pírek.

Navrhnout místo Navrhnout místo