Baška

Městečko Baška je tradičním cílem turistů na ostrově Krk. Nejen pro mnoho možností vodního vyžití, nachází se tu také nejhezčí oblázková pláž v této části Jadranu, ale i jako ideální startovní místo pro podnikání výletů po ostrově.

Město obklopují kopce a na jednom z nich lze nalézt kostelík sv. Jana Křtitele z 11. století s velkým hřbitovem. Ovšem nejvíce asi Baška proslula nálezem tzv. Bašské desky, tj. do kamene vytesané texty v chorvatské hlaholici. Deska byla nalezena v obci Jurandvor nedaleko Bašky a jde o jednu z nejstarších písemných památek. Koho hlaholice zajímá více, může se vydat po Bašské hlaholské stezce, která se vine v jejím okolí. Najdete na ní třicet tři zastavení, kdy na každém místě stojí jeden monolit zpodobňující jedno písmeno hlaholice. A třicet tři, protože hlaholská abeceda měla tolik písmen.

teeCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Staň se cestovním průvodcem + získej finanční ohodnocení

Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělávej: 1 pírko = 1 koruna. Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním.
Už jsme rozdali 28823 pírek.

Navrhnout místo Navrhnout místo