Helsinská katedrála


Zobrazit na mapě
Přidat nové místo Helsinky
Cestovní průvodci

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

Helsinská katedrála, finsky nazývaná Helsingin tuomiokirkko, je finská evangelická luteránská katedrála, která se nachází v části Kruununhaka v centru Helsinek. Katedrála byla původně postavena v letech 1830 až 1850 jako pocta velkovévodovi Ruska caru Nikolasi I. Také proto byl kostel znám pod názvem „Kostel Sv. Nikolase“ až do roku 1917, kdy vyhlásilo Finsko svou nezávislost.

Budova je postavěna v neoklasicistním stylu a díky své vysoké zelené kopuli, jež je obklopena čtyřmi menšími kopulemi, je dominantou celého města. Celá stavba byla navržena architektem jménem Carl Ludvig Engel, který navrhl i několik okolních budov a mimo jiné i známé Senátní náměstí.

Dnes je kostel zejména turistickým cílem, ročně ho navštíví přes 350 000 lidí, někteří proto, aby se zúčastnili náboženských akcí, ale většinu návštěvníků tvoří turisté. Kostel se používá k bohoslužbám, ale i ke speciálním událostem jako jsou například svatby. 

zobrazit více

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:

Navštívil jsi tento turistický cíl?

Buď jeden z prvních, kdo se podělí o své zkušenosti formou vložení recenze k turistickému cíli. Inspiruj lidi kolem nás svými zkušenostmi a znalostmi!