Praktické informace do Finska

Kompletní praktické informace při cestě do Finska:

Vstupní podmínky

Pakliže není vaše plánovaná návštěva delší než tři měsíce, potřebujete pro vstup do Finska pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Jedete-li do Finska na dobu delší než 90 dní, musíte si v České republice zažádat o vízum.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Do roku 2002 byla oficiální měnou Finska marka (taktéž finská marka), kterou ale po vstupu Finska do Evropské unie v roce 1995 nahradilo euro.

Náklady a ceny ve Finsku

Ceny jsou zde obecně vyšší než v Česku, proto počítejte s většími výdaji při nákupu potravin, cigaret i například alkoholu.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není ve Finsku na denním pořádku, lépe řečeno tady záleží jen na vašem vlastním uvážení, neboť dávání spropitného není nijak společensky dané, jako to bývá v jiných zemích. Spropitné je pravděpodobně považováno za něco, co se příčí finským náboženským tradicím a zvykům, které zdůrazňují zejména skromnost. V restauracích je spropitné již zahrnuto v celkové útratě, nicméně nezapomeňte svůj účet platit u toho číšníka, který vás celou dobu obsluhoval. Stejně tak v hotelech, popřípadě i při jízdě taxi, je spropitné velmi vzácné.

Jídlo a pití

Stravování ve Finsku

Finská kuchyně vyniká zejména jednoduchostí. Jedná se o směsici různých kultur, kdy jde zejména o sousedící státy, jako je Švédsko, Laponsko, ale i Rusko.  Jakožto země tisíců jezer a také přímořský stát se Finsko zaměřuje především na lov ryb a jejich následnou konzumaci.

Speciality finské kuchyně

Specialitou je sobí a losí maso. Hlavní součástí jsou buď ryby a maso obecně, nebo naopak zejména zelenina a houby. Ve finské stravě se často vyskytují celozrnné produkty a také spousta bobulí jako jsou například borůvky, brusinky nebo ostružiník moruška. Významnou roli hraje i mléko a mléčné výrobky, které se používají jak v jídle, tak v pití.

Populární finské pokrmy

Mezi národní jídlo patří například Leipäjuusto, což je čerstvý kravský sýr. Pokrm může být servírovaný za tepla i za studena. Jeho podávání může být různé – s kávou, s džemem z brusinek nebo ostružiníku nebo jako náhrada sýru feta v různých salátech.

Dalším často konzumovaným pokrmem jsou zelné rolky. Finové jim říkají Kaalikääryleet. Jedná se o listy vařeného zelí, do kterých se zabalí náplně různých druhů. Náplň často tvoří maso nebo masové směsi, používá se ale i rýže, kroupy a jiné ingredience.

Předkrmy a zákusky

Mezi sváteční jídla, konkrétně dezerty, patří Mämmi, které se jí během velikonočních svátků. Dezert je vyroben z vody, žitné mouky a prášku ze sladového žita. Okořeněn je tmavou melasou, solí a sušenou pomerančovou kůrou. Směs se takto nechá přirozeně zesládnout po několik hodin a poté se teprve peče. Po upečení se musí nechat tři až čtyři dny „ladem“ a až poté se může konzumovat. Tradičně se dezert ukládal do misek z březové kůry zvané tuokkonen. Dodnes se na finských baleních, jež se prodávají v obchodech, objevuje obrázek březové kůry. Dezert se jí za studena a je podáván se šlehačkou, cukrem, vanilkovou polevou nebo vanilkovou zmrzlinou.

Tradiční a populární pití

Finové jsou mimo jiné jedni z největších milovníků kávy. Kávu konzumují zejména černou překapávanou a to hned několikrát denně.

Ve Finsku se také vyrábí pivo různých druhů a nesmíme opomenout ani finskou vodku Finlandia, která má několikaletou tradici. Není ani možné nezmínit drink Salmiakki, což je nápoj dělaný z tradiční vodky a lékořice. 

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost ve Finsku

Finsko je považováno za bezpečnou zemi a turistům zde nic vážného nehrozí. Doporučuje se ale ostražitost při návštěvě větších měst, kde se často vyskytují kapsáři.

Zdravotní rizika

Pro vstup do země nejsou potřeba žádná speciální zdravotní opatření, nicméně je vhodné se před cestou patřičně pojistit. Řidiči by si také měli dát pozor na losy nebo soby, kteří se často pohybují po vozovce a pro řidiče tak mohou být hrozícím nebezpečím. Častý je zde (jako v každé ze severských zemí) také výskyt komárů, a to především v letních měsících, turistům se proto doporučuje chránit se alespoň repelentem. 

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Finsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Finska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Jazyk a kultura

Finsko má nečekaně dva úřední jazyky, jedním z nich je finština a druhým švédština. Velmi častý je výskyt dvojjazyčných názvů, první je psán finštinou a hned vedle něj se vyskytuje název švédský. Finština jako ugrofinský jazyk, a stejně tak švédština jako jazyk severogermánský, jsou oba velmi těžké k naučení. Pro představu maďarština i finština jakožto ugrofinské jazyky jsou si podobné zhruba jako čeština a francouzština. Ale nezoufejte, dalšími běžně používanými jazyky jsou angličtina a také ruština. Domluvíte se tedy úplně hravě.

Kultura a finský způsob života

Kulturní zajímavostí je finská hudba a to zejména jeden strunný nástroj, jež nese název kantele. Jiný název pro kantele je harppu. Jedná se pouze o finský název pro jinak celosvětově známou citeru nebo menší harpu.

Finské památky zapsané v UNESCO

Finsko má sedm zápisů na Seznamu světového dědictví UNESCO, z toho o dva se dělí s jinými zeměmi.

Seznam památek UNESCO:

  • Pevnost Suomenlinna
  • Kostel v Petäjävesi
  • Staré město Rauma
  • Verla
  • Pohřebiště z doby bronzové Sammallahdenmäki
  • Höga kusten/Kvarken
  • Struveho geodetický oblouk

Státní svátky

Oproti českému Ježíškovi zde nosí dárky Joulupukki, což v našem jazyce znamená vánoční kozel. Vánoce a svátky s nimi spojené zde připadají na stejné dny jako u nás.

Dalším zajímavým svátkem je svátek Vappu, což je vlastně 1. máj. Zde se 1. květen kryje se Svátkem práce, oba tyto svátky jsou proto slaveny v jeden den. Vappu je spojován především se studenty a obrovskými oslavami, které připomínají náš český Majáles.

Po Novém Roce je pro Finy nejdůležitějším svátkem Juhannus. Jedná se o oslavy letního slunovratu. Juhannus si lze představit jako u nás slavenou Svatojánskou noc. Svátek připadá na sobotu v období 20. až 26. června a jeho nedílnou součástí jsou mohutné ohně, spousta tance a zábavy s přáteli.

Cestování a doprava

Finsko patří k jedné ze severských zemí a od České republiky není tak moc vzdáleno, doprava do Finska proto nabízí různé možnosti.

Letecky do Finska

Nejpohodlnější přepravou je samozřejmě letecká. Cena letenek se během roku pohybuje v průměru okolo šesti tisíc korun. V sezoně jsou ceny vyšší, zpáteční letenka vyjde zhruba na osm tisíc korun. Let z Prahy do Helsinek trvá přibližně dvě a půl hodiny, cesta letadlem je tedy také nejrychlejší způsob dopravy do Finska.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autobusem do Finska

Další a zdaleka ne poslední možnost, jak do Finska docestovat, je koupit si autobusovou jízdenku. Autobusy jezdí z Brna, pokračují přes Prahu a jejich konečnou stanicí je Turku, jež se nachází západně od hlavního města Helsinky.

Cena a poplatky za autobus

Cena zpátečního jízdného z Prahy vychází na pět tisíc korun. V případě, že jste student či důchodce, dostanete 500 korun slevu. Autobusová doprava vyjde určitě levněji než letecká, nicméně je nutno zvážit, zda se vyplatí ušetřit peníze na úkor času. Cesta autobusem totiž trvá zhruba 12 hodin. Levné jízdenky nabízí společnost Bohemian lines.

Cesta autem do Finska

V neposlední řadě můžete k přepravě využít vlastní automobil. K takovému druhu cestování vám stačí pouze platný řidičský průkaz, technický průkaz a samozřejmě tzv. zelená karta. Doprava záleží pouze na vás. Buď můžete kopírovat cestu, po které se do Finska dopravuje autobus, nebo můžete jet směrem na severovýchod a dopravit se přes Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko a odtud trajektem do Finska.

Cena a poplatky za auto

Délka trasy z Ostravy do Helsinek je zhruba 1400 km, tudíž byste při průměrné spotřebě auta 6 litrů/100 km zaplatili jen za cestu tam něco přes tři tisíce korun. Do ceny jízdného musíte započítat také cenu za trajekt. Pro představu za zpáteční jízdenku, v jejíž ceně je zahrnuta jedna dospělá osoba a automobil typu Volkswagen Golf, zaplatíte v průměru 100 euro. Ceny jsou závislé na různých dopravcích, typu automobilu a také na počtu cestujících osob. Nabídku jízdenek u různých společností vám nabídne Direct Ferries.

Cestovní kanceláří do Finska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě občas levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Finska.

Doprava ve Finsku

Cestování autem ve Finsku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Finsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami ve Finsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Jaro, léto, podzim, zima – každé roční období je zde jiné. Léto je jasné a teplé, v zeměpisné šířce Helsinek trvá den téměř 20 hodin. Teplota často vystoupá k hodnotám okolo 20 stupňů Celsia, jen vzácně teploměry ukazují přibližně 30 stupňů, zejména na východě a jihu země. Severně od polárního kruhu slunce nezapadá po dobu zhruba jednoho měsíce, konkrétně od začátku června až do začátku července. Ale i na jihu země jsou noci velmi krátké a světlé, neboť slunce zapadá jen těsně pod obzorem.

V zimě je sever země pokryt sněhem v období dlouhém od listopadu až do dubna. Na jihu sníh napadne obvykle až v prosinci. Severně od polárního kruhu dochází k jevu zvanému polární noc, kdy slunce vůbec nevychází nad obzor. Ve většině severních oblastí trvá polární noc 51 dní. Nejkratší den na jihu země trvá pouhých 6 hodin. Není výjimkou, když teploty v zimě dosáhnou -20 stupňů. Průměrná zimní teplota v Helsinkách je -5,7 stupňů, ale čím severněji se v zemi dostáváte, tím jsou teploty nižší.

Jaro a podzim jsou považovány pouze za přechodná období. Na jaře dominují kvetoucí rostliny, zpěv ptáků a ožívající příroda. Přestože podzim s sebou přináší chladnější teploty a kratší dny, je to také období překrásných barev, kdy stromy mění své kabáty.

Kdy jet do Finska

Finské klima je mírné a teploty jsou v jižních a východních oblastech příjemné po celý rok. Na své si zde přijdou jak milovníci léta, tak i obdivovatelé zimy. 

Aktuální počasí v Finsko

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna