Finsko

Země plná jezer, jež jsou modřejší než samo nebe. Úchvatná příroda, která nadchne každého turistu. Bohatá fauna i flóra ničím nedotčená. Slunce zde někdy nevychází a jindy zase nezapadá. Domov nejen hokejových profesionálů, ale i jiných sportovců a celosvětově známých umělců. Milovníky wellness osloví Finy uctívaná finská sauna.

Finsko je jedna ze severských zemí, jejíž část leží za severním polárním kruhem. Jejími sousedy jsou Rusko, Švédsko a Norsko. Přestože je Finsko omýváno mořem hned ze tří stran, koupání zvládnou pravděpodobně jen ti největší odvážlivci. Ale nemusíte zoufat, Finsko nabízí spoustu jiných zajímavostí, takže určitě nebudete tratní.

Milovníky přírodních krás nadchne ničím nedotčená příroda, která ve skutečnosti vypadá opravdu tak, jak ji známe z obrázků na internetu či z časopisu. Ne nadarmo se Finsku říká země lesů a jezer. Dvě třetiny této úchvatné země pokrývají lesy, a co se počtu jezer týče, dosahuje toto číslo zhruba 187 tisíc. Vydáte-li se do lesa, nezapomeňte si s sebou vzít košík či sklenici, neboť narazíte na nespočet lesních plodů, od borůvek, přes maliny až po brusinky.

Není žádnou výjimkou, když potkáte soba nebo losa. Fauna je zde velmi bohatá, vzhledem k vysokému počtu jezer není žádným překvapením, že největší zálibou i zdrojem obživy a příjmů je zde rybaření. V severnějších oblastech můžete (budete-li mít štěstí) spatřit i vlka nebo medvěda. Tuto příjemnou idylku kazí bohužel nepříjemná přítomnost hmyzu, především komárů, kteří se zde hojně vyskytují.

Finsko bylo nebo stále je také domovem několika celosvětově známých tváří. V oblasti umění a architektury se prosadil Alvar Aalto, jež využíval přírodních krás a materiálů k realizaci svých nápadů. Z oblasti sportu není možné opomenout jezdce Formule 1 – Mika Häkkinen (přezdívaný jako Létající Fin) a Kimi Räikkönen.

Za navštívení stojí určitě větší města, jako jsou Helsinky, Tampere, Turku nebo Oulu, které nabízejí nespočet zajímavostí a míst k navštívení. Při návštěvě Finska si i ten nejvybíravější turista přijde na své, země skýtá možnosti jak pro vášnivé obdivovatele přírody, tak i pro milovníky architektury a památek.

katie_miaCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce