Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Francie:

Vstupní podmínky

Češi, jakožto občané Evropské unie, mohou do Francie samozřejmě vstoupit bez žádání o vydání víza, v případě, že jejich pobyt nepřekročí 90 dní. Na cestu vám tedy stačí buď cestovní pas nebo občanský průkaz. 

Měna a ceny

Oficiální měnou Francie je samozřejmě Euro, vždyť je to jedna ze zakládajících zemí Evropské unie. V případě, že si Eura nepovezete už z domova, lze je směnit ve většině místních bank, jen počítejte s poplatky. Nejjednodušším způsobem, jak se dostat k vašim penězům, je použít bankomat, či přímo platit bankovní kartou. Karty jako je Visa nebo MasterCard, jsou přijímány snad všude. 

Zdraví a bezpečí

Francie, tak jako Česká republika, je součástí Evropského hospodářského prostoru. Tudíž si před vaší cestou do Francie určitě doma nenechte evropský průkaz zdravotního pojištění, pro případ, že při své dovolené ve Francii budete potřebovat lékařské ošetření. Avšak udělat si cestovní pojištění určitě je, jako při cestě do jiných zemí, potřeba. Základní turistické pojištění do Francie vás bude stát mezi 350-1300 Kč.

Tak jako v mnoha evropských zemích je voda z kohoutku normálně pitná, ačkoliv ve Francii ne příliš chutná. Jídlo včetně ovoce a zeleniny je zde vysoce kvalitní a rozhodně by vám nemělo způsobit žádné zdravotní potíže. Co se očkování týče, do Francie není potřeba se nechat očkovat proti zvláštním nemocem, postačí vaše základní očkování. Očkovat se například proti chřipce či klíšťové encefalitidě se však můžete nechat nejen do Francie, ale i doma.

Ve Francii si dejte velký pozor na zloděje a kapsáře a to především ve velkých městech jako je Paříž. Nepříliš bezpečným místem je pařížské metro a například Marseilles umí občas v určitých svých částech vypadat trochu strašidelně. Ženy a dívky by se obzvlášť v noci neměli pohybovat v takovýchto místech samy. Nepříjemní a mnohdy neodbytní jsou také velmi četní žebráci a pouliční prodejci.

Jazyk a kultura

Na rozdíl od ostatních evropských jižanských zemí, kde bývají místní obchůdky otevřeny i do pozdních večerních hodin, francouzské obchody běžně zavírají už v pozdním odpoledni. Nejvíce nakupovanými položkami návštěvníků země jsou především sýry, víno, sklo, velké množství značkového oblečení a suvenýry, jako pohledy, albumy, malé eiffelovky či například sáčky s levandulí.

Problém ve Francii je, že anglicky se moc nedomluvíte, tedy maximálně ve větších městech jako je Paříž či Lyon, ale Francouzi anglicky mluví neradi, na svůj rodný jazyk jsou opravdu hrdí. I kdybyste francouzsky uměli opravdu špatně, ukažte jim alespoň snahu, jedině tak poznáte pravou tvář Francouzů, kteří umí být velice milý a ochotní, když chtějí.

Jídlo a pití

Francouzská kuchyně je známá po celém světě. Kdo by neznal vyhlášený francouzský sýr, vždyť jich Francouzi vyrábí více než tři stovky druhů. Další velice známou specialitou jsou šneci, ale kupodivu jim Francouzi příliš neholdují. Výtečné jsou také místní bagety, čerstvé a křupavé bagetě k snídani či svačině se opravdu nic nevyrovná. Národním nápojem je samozřejmě víno. Pití alkoholu je dovoleno osobám starším 18 let. Ve Francii se setkáte v restauracích se dvěma druhy nabídek, tzv. à la carte, čili klasický jídelní lístek s širokým výběrem jídel, ale také dražším, nebo le menu, neboli něco jako u nás minutky, a tudíž levnější. Voda je prakticky ve všech restauracích podávána zadarmo. Bon appétit!

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna