Věž Bajtěrek

Vyhlídková věž v samém centru moderní Astany. Stojí uprostřed hlavního bulváru Nuržol, který je zároveň pěší zónou. Věž symbolizuje kazašskou pověst o bájném ptáku Samrukovi, který snesl své vejce do větví topolu. Věž znázorňuje strom života a zlatá koule na vrcholu Samrukovo vejce. Strom života znamená opuštění materiálního světa a spojení se světem božským.

Věž byla postavena v roce 2002, je 105 m vysoká a ve výšce 97 m je ve zlaté kouli vyhlídková plošina, z niž je nádherný panoramatický výhled na centrum města. Výška 97 m symbolizuje rok 1997, kdy bylo hlavní město Kazachstánu přeneseno z Almaty do Astany.  Je zde na ozdobném podstavci v ryzím zlatě otištěna pravá ruka prvního kazašského prezidenta Nursultana Nazarbájeva, který zemi vládne dodnes. Kdo do otisku přiloží svou pravici, je duchem spojen s prezidentem a může si přát přání. Druhou zdejší zajímavostí je dřevěný globus s destičkami s podpisy zástupců sedmnácti světových náboženství. (Za katolickou církev tu je podepsán Slovák.)

V podzemí věže je galerie vystavující díla kazašských umělců. Dále tu je několik prodejen suvenýrů a kavárna. Na vyhlídkovou plošinu návštěvníky vozí výtah.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi