Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Kazachstánu:

Vstupní podmínky

Od 1. 1. 2017 byla pro turistické pobyty občanů ČR a SR, které nepřesáhnou 30 dní, zrušena vízová povinnost. Oficiálně bylo oznámeno, že se vízová povinnost ruší pouze na kalendářní rok 2017, zatím nebylo oznámeno, zda bezvízový styk bude prodloužen. Aktuální informace k vízovému režimu naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí ČR. Nebo na stránkách kazašského velvyslanectví v Praze.

Pro všechny ostatní typy pobytů, nebo pro turistické pobyty delší 30 dní je třeba vízum, které se neudělejuje na hranicích a je třeba si ho vyřídit předem na kazašském konzulátu.

Jinak pro cesty do Kazachstánu je nutný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu v zemi.

Měna a ceny

Kazašskou národní měnou je kazašský tenge, mezinárodní kód KZT.

Cenová úroveň v Kazachstánu leckoho překvapí, neboť je poměrně nízká, ato i ve srovnání se sousedními zeměmi. A navíc kvalita zboží a služeb tu odpovídá standardu v ČR. Na pobyt v zemi vám bude stačit zhruba 60 % toho, co byste zaplatili za obdobný pobyt v ČR. 

Neexistují zde, až na několik velmi málo vyjímek, dvojí ceny – pro místní a pro cizince, i ceny organizovaných výletů cestovních kanceláří jsou nastaveny tak, aby si je mohli dovolit místní. V Kazachstánu lze vyjít, pokud nevyhledáváte luxus, s 100 EUR na osobu na týden (ubytování, jízdenky, vstupenky, jídlo i nějaký suvenýr).

Příklad několika cen:

MHD jedna jízda: 60 – 100 KZT

Vstupné do muzea: 200-500 KZT

Láhev místního vína: 1000 KZT

Jízdné lehátkovým vlakem, doba jízdy 11 h: 3000 KZT

Kilo jablek: 200 – 350 KZT

Tabulka místní čokolády: 300 KZT

Oběd v restauraci: 1000 KZT

Zdraví a bezpečí

Kazachstán je poměrně bezpečnou zemí, je třeba si dávat pozor spíše na kapsáře a podobnou drobnou trestnou činnost, té se však při troše obezřetnosti dá předejít. Na všech nádražích a letištích a ve většině veřejných budov je nutné před vstupem projít bezpečnostní kontrolou.

Co se týče zdraví, tak Kazachstán jako poměrně chladná země nepředstavuje žádné větší zdravotní riziko. Spíše než se zákeřnými chorobami počítejte s nachlazením z prudké změny počasí. Kazachstán lze bez nadsázky nazvat zemí lékáren. Lékárnu tu lze najít vyloženě na každém rohu a ať budova, v níž sídlí, vypadá sebehůř, lékárna vždy splňuje standardy lékáren v Evropě.  Většina léků se dováží z Ruska a Ukrajiny, místní výroby je zde již méně, ale i tak ceny léků jsou více než o polovinu nižší než české léky v ČR. Tudíž pokud doma nějaké léky zapomenete, nebo nějaké budete nutně potřebovat, v Kazachstánu není problém si je pořídit nové. Lékárníci velmi ochotně zákazníkům s výběrem léků poradí.

Co se týče kohoutkové vody, tak na dotaz, zda je voda pitná, dostanete rozporuplné odpovědi. Většina domácností a hotelů má filtr a pije vodu filtrovanou. Některé domácnosti kohoutkovou vodu nepijí a radši si kupují balenou, jiné zase bez problémů kohoutkovou vodu pijí.

Jazyk a kultura

Kazachstán se považuje za mnohonárodnostní stát. Snahy osídlit a začít obdělávat liduprázdné kazašské stepi pocházejí z počátku 20. století, kdy sem byli zváni zemědělci z celé Evropy a zato, že se tu usadí a začnou spravovat své hospodářství, jim byly slibovány četné výhody a bezplatné přidělení půdy. Těmto výzvám uposlechlo mnoho rodin z celé Evropy. Později za Stalinovy éry se nehostinné kazašské stepi staly místem pro pracovní tábory pro nepohodlné občany, nejen ze SSSR, ale i z dalších částí Evropy. Stalin také ze strategických důvodů přesouval do Kazachstánu celé národy z jiných částí SSSR, například z obavy, aby Korejci žijící na Dálném východě nekolaborovali s Japonci, tak je všechny přemístil do kazašských stepí. V dobách SSSR sem za prací přišlo mnoho Rusů. Výsledkem je, že tu nyní již v několikáté generaci žijí příslušníci více než sta různých národů a národností, včetně Čechů a Slováků. 

Kazaši tvoří pouze 57 % obyvatelstva. Tento podíl se ale v důsledku vysoké porodnosti kazašských žen zvyšuje. Rusů je ca. 20 %, dalšími početnými národy tu jsou Ukrajinci, Uzbeci, Němci, Korejci. Většina ne-Kazachů i mnoho Kazachů mají za mateřštinu ruštinu, nikoliv kazachštinu.

Úředním jazykem je sice kazaština, ale právě z důvodu, že jako mateřštinu ji nemá ani 50 % obyvatel, dostala ruština statut jazyka oficiálního. Oba dva jazyky jsou na všech školách v Kazachstánu povinným vyučovacím předmětem. Většina nápisů je dvojjazyčná. Není těžké najít někoho, kdo kazašsky nerozumí, ale rusky se domluvíte prakticky s každým.

Oba jazyky používají jako písmo azbuku, kazaština jako turkický jazyk plánuje přejít do roku 2025 na latinku.

V kazašských školách je povinným vyučovacím jazykem i angličtina, tudíž by neměl být problém se s mladší generací dorozumět i anglicky. Pokud neovládáte ruštinu, naučte se před cestou alespoň číst azbuku, určitě se vám to vyplatí.

Invalidé mají na nádražích a v dalších zařízeních zvláštní pokladny, na přechodech pro chodce mají zvláštní tlačítka, a na každém parkovišti mají vyhrazená místa. Ve frontách mají přednost. V autobusech muži pouštějí ženy sednout. Muž si nesedne, dokud v autobuse nějaká žena, byť mladá, stojí.

Jídlo a pití

Kazašská kuchyně je založena na mase. Méně se tu jí vepřové, více skopové a koňské maso. Příloha k masu, rýže či brambory, je většinou malá a ke všem jídlům se jí chléb. 

Dalším populárním jídlem je plov, který seženete absolutně ve všech restauracích a jídelnách a to vždy na několik způsobů.

Populárním nápojem je čaj, je tu oblíbenější než káva a v restauracích se běžně prodává nejen po šálcích, ale i po konvičkách.

Jih Kazachstánu má teplejší podnebí a tak se tu daří mnoha druhům ovoce. Nejznámější jsou jablka, vždyť Alma Ata zmámená v překladu Města jablek. Alamatinská jablka byste neměli zapomenout ochutnat! Populární je tu i ovoce khaki.

V Almatinské oblasti je i několik vinařství, kupte si v supermarketu nějaké místní víno, zcela jistě nezklame!

Populární tu je i pití piva, dováží se sem pivo z Ruska, ČR i dalších zemí, tudíž výběr piv v obchodech je velmi bohatý.

Velmi populární je stravování se v samoobslužných jídelnách, rusky stolovaja. Najdete je téměř v každé ulici i v každém obchodním domě. V restauracích s obsluhou se k účtu připočítává 10 % za obsluhu.

Alkohol je povoleno pít až od 21 let věku.

Ve všech supermarketech jsou kazašské výrobky jasně a zřetelně označeny. Až si budete kupovat čokoládu, tak čokoláda označená pouze jako čokoláda je hořká, u mléčných čokolád bývá na obale specifikováno, že se jedná o mléčnou.

Ubytování

Pokud před nádražím bude soukromá osoba nabízet ubytování, nejdříve si ho prohlídněte a zkontrolujte, zda svítí světlo apod. Většinou za cenu hotelu či ubytovny nabízí kvalitu mnohem nižší. Pod názvem "kvartíra" (byt) nabízí většinou je jeden pokoj ve svém bytě. Za tohle ubytování neplaťte dříve, než si vše prohlédnete.

Ubytování v hotelích se poskytuje na časové období zvané "sútki." Toto v ruštině znamená 24 hodin. Některé hotely mají pevně stanoveno, od kdy se lidé mohou nastěhovat, a do kdy se musí vystěhovat. Jiné hotely to mají zařízeno tak, že od doby nastěhování začíná běžet 24 h, za něž se platí cena uvedená v ceníku. Jsou i hotely, které mají zvláštní cenu za 0,5 sútok, tj. za 12 hodin. Nádražní hotely mohou mít i extra cenu za 6 hodin.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna