Astana

Druhé největší a hlavní město Kazachstánu bylo založeno již koncem 19. století a během dějin několikrát změnilo svůj název. Po rozpadu SSSR a následném vzniku nezávislého Kazachstánu přemístil první kazašský prezident Nursultan Nazarbájev hlavní město z Almaty, která leží na jihu země blízko hranic s Čínou, právě sem do Akmoly, o pár let později přejmenoval Akmolu na Astanu, což v překladu znamená "Hlavní město," a od té doby město zažívá neobvyklý rozvoj. 

Astana leží uprstřed liduprázdných kazašských stepí na řece Išim a oficiálně je hlavním městem od roku 1997. Výstavba města je pečlivě plánovaná kromě obytných sídlišť tu vznikají vládní budovy, kulturní a společenská zařízení, moderní obchodní centra, rozlehlé parky, široké bulváry lemované stromy  a přenáší se sem sídla vládních a státních institucí z bývalého havního města - Alma Aty. Počet obyvatel města velmi rychle stoupá, v současné době zde žije ca. 900 000 lidí, byla tu založena i univerzita a několik dalších vysokých škol.

Centrum města tvoří výstavní bulvár Nuržol plný futuristických staveb, v ostatních částech vznikají moderní zařízení pro trávení volného času a vzdělávání - oceanárium, muzea, pěší zóny, zábavní parky, zřizují se neobvykle pojaté památníky.  Starší část města je plná parků a památníků významným místním osobnostem či událostem. Procházka po staré i nové části města je zajímavá a hlavně v každé části města je úplně jiná atmosféra. Prohlídku města je dobré zakončit procházkou po nově upraveném nábřeží řeky Išim a večerní světelnou show.

Astana ve své infrastruktuře a v tom, co může nabídnout svým návštěvníkům, v ničem nepokulhává za západními metropolemi.

zobrazit více
Praktické informace do Kazachstán
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna