Borodinovka

Obec na severu Kazachstánu v Akťjubinské oblasti (Akťjubinsk je kazašssky Aktobe), kterou v roce 1911 založili čeští osadníci. Češi začali do carského Ruska odcházet za živobytím již v polovině 19. století. V té době se usadili na Ukrajině a v Moldavsku, jenže po několika letech se zdejší komunita rozrostla a zemědělská půda jim nedostačovala k obživě a tak se někteří z nich počátkem 20. století vydali ještě dále na východ. V roce 1911 dorazilo deset českých rodin do kazašských stepí, kde si založili Borodinovku. Časem se obec rozrostla, přišli další osadníci i jiných národností, ale většinové obyvatelstvo zde bylo českého původu. Vesnice byla takovou malou oázou uprostřed nehostinné stepi. Češi tu přežili extrémní výkyvy počasí, neboť tu v létě bývá až +35 °C a v zimě až - 40°C, i různá úskalí sovětského režimu. Špatné časy jim nastaly až po rozpadu SSSR v roce 1991, kdy se kazašská ekonomika silně propadla a navíc začal vzrůstat kazašský nacionalismus. V tu dobu jim ČR nabídla možnost vrátit se do vlasti svých předků. Společného programu Ministerstva vnitra ČR a společnosti Člověk v tísni  pro návrat kazašských Čechů v letech 1994 - 2001 využilo 200 rodin českého původu. Rodiny si musely sami najít prostředky na cestu do ČR a cestu si zorganizovat, Česká republika jim udělila rovnou trvalý pobyt, což jim umožňovalo v ČR žít i pracovat. ČR se také postarala o jejich bydlení, rodiny nebyly  umístěny všechny do jednoho místa, ale roztroušeny po celé republice. Dnes jsou již asimilováni s českým obyvatelstvem a mnoho z nich se po kariérní stránce velmi "vypracovalo." V ČR se jim otevřely možnosti, o kterých by se jim uprostřed kazašské stepi "mohlo jen zdát." 

S odchodem tohoto velkého počtu českých rodin se o více než 90 % snížil počet obyvatel Kazachstánu, kteří mají český původ. I v Borodinovce zůstalo Čechů jen poskrovnu, do jejich domů se později začali stěhovat Kazaši a pro vesnici se vžil kazašský název Kayrakty. Přesto, že se jedná o obyčejnou vesnici, neměl by ji vynechat nikdo, kdo v této středoasijské zemi hledá nějaké české stopy.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Borodinovka

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Staň se cestovním průvodcem + získej finanční ohodnocení

Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělávej: 1 pírko = 1 koruna. Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním.
Už jsme rozdali 28823 pírek.

Navrhnout místo Navrhnout místo