Svátky písní

Folklorní festival Svátky písní se koná v Rize každých 5 let. Nejbližší termín je 29.6. - 8.7. 2018, další festival se bude konat v červenci 2023. Jedná se o přehlídku folklóru z celého Lotyšska, program probíhá na mnoha místech Rigy a celý týden festivalu město nespí, tancuje se i v ulicích. Přesto, že se jedná o festival folklorní, jsou jeho součástí i koncerty hudby vážné, dechové, popové i církevní. Některé koncerty jsou zdarma, na jiné se platí vstupné. Některé jsou v uzavřených prostorách, některé na volném prostranství, či v amfiteátru. Na festival se do Rigy sjíždí Lotyši z celé země i ze zahraničí. Na několika místech ve městě vznikají trhy s tradičním místním uměním. 

Na rozdíl od českých festivalů, kdy zpěv, hudba a tanec k sobě neodmyslitelně patří,  se zde hodnotí i v koncertech uvádí vše zvlášť. Výhodou je, že koho nebaví zpěv, může jít na koncert ryze taneční. Lidovému umění se v Lotyšsku věnuje snad každý, nějaký soubor působí při každé škole. Jak si jinak vysvětlit, že jen přehlídka nejlepších tanečních dospělých souborů trvá 6 hodin? To samé platí i o pěveckých koncertech. Dechový orchestr mládeže tu má na jevišti i 400 členů. Festival je zakončen dvěma přímo hvězdnými akcemi a to pěveckým koncertem v lesním amfiteátru na kraji města, kde vystupuje pěvecký sbor složený ze všech zpěváků - účastníků akce, tento sbor čítá ca. 12 000 členů, a tanečním koncertem na Daugavském stadionu, kde při jednom tanci na jevišti je i 12 000 tanečních párů. Tyto závěrečné akce jsou za vstupné. Vstupenky se začínají on-line prodávat již v březnu (letos 3.3.) a přesto, že jedna osoba může koupit maximálně 6 lístků, do čtrnácti dnů je vše vyprodané. Později je možné sehnat vstupenky jen na generální zkoušku. Ovšem pro ty, co se na koncerty nedostanou, se koncert přenáší na několika obřích obrazovkách do centra města, kde si ho tak lze pokojně užít, ale bude u toho chybět ta pravá atmosféra. 

Celý festival je pro Čechy neobvyklou akcí a účast na něm lze doporučit každému, i tomu, kdo se zrovna o folklor nezajímá, i tak si z nabídky programu vybere. Festival je také pravou příležitostí poznat hlouběji kulturu i povahu Lotyšů.  Pokud platí rčení "co Čech, to muzikant," po festivalu budete přemýšlet, co by se v této souvislosti mohlo říkat o Lotyších. 

 

 

 

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi