Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Lotyšska.

Vstupní podmínky

Pro vstup do země na maximálně 90 dní během 6ti měsíců občané ČR nepotřebují vízum, postačí občanský průkaz nebo cestovní pas. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba získat povolení k pobytu na imigračním úřadě.

Měna a ceny

Od prvního ledna 2014 byla národní měna lotyšský lat (LVL) nahrazena eurem, přesto je stále mnoho cen uváděno v latech. Jeden lat odpovídá přibližně 39 českým korunám.

Místní měnu lze vyměnit v bankách, na poštách, nádražích i v některých obchodech a hotelech. Pokud nedisponujete dostatečnou hotovostí, můžete útratu v některých hotelech, restauracích a na čerpacích stanicích uhradit kreditními kartami Eurocard, Mastercard či Visa, je třeba ale dbát zvýšené opatrnosti kvůli častým podvodům.

Bankomaty najdete na letištích a ve velkých hotelech. Cestovní šeky nejsou akceptovány, je ale možné si je nechat proplatit ve většině bank.

Ceny jsou o něco vyšší než v ČR, drahá je především Riga. U vstupů do muzeí, galerií a památek jsou povětšinou nabízeny slevy pro děti a studenty.

Zdraví a bezpečí

Pro vstup do země není třeba žádného speciálního očkování, doporučeno je však očkování proti klíšťové encefalitidě a to především při cestování v letních měsících. Nezapomeňte si také přibalit repelent, který vás ochrání před komáry.

Voda v Lotyšsku, a to zejména v hlavním městě, není vhodná k pití, je tedy důležité ji před konzumací převařit či jinak sterilovat.

V zemi jsou zaznamenány drobné krádeže, proto je třeba dbát na zvýšenou opatrnost, a to především na nádražích a letištích a na významných turistických místech. V nočních hodinách doporučujeme vyhnout se neosvětleným ulicím a předměstí. Vzhledem k častým krádežím automobilů je turistům doporučeno parkovat pouze na hlídaných parkovištích. 

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem je baltský jazyk Lotyština. Vzhledem k velmi početné ruské menšině se často můžete setkat i s ruským jazykem. Mladší generace již povětšinou ovládá i jazyk anglický.

Náboženské vyznání je u obyvatel Lotyšska nejčastěji luteránské, zhruba čtvrtina jsou stoupenci katolické církvi. Malé procento Lotyšů se řadí k novopohanskému náboženskému hnutí Dievturi, vycházející z původního folkloru, lidových písní a pobaltské mytologie.

Bohaté folklorní dědictví se projevuje především v lidové písni, kde se dochovalo přes jeden milion textů a na třicet tisíc melodií. Hudba je dodnes v Lotyšsku velmi významná a tak se zde koná mnoho festivalů a koncertů, například červnový mezinárodní varhanní festival v Rize, festival operní hudby v Siguldě či srpnový rockový festival Liepajas Dzintar. V půlce června se také koná tradiční mezinárodní folklorní festival.

Významnou událostí jsou též pohanské oslavy letního slunovratu, kdy mladí lidé chodí do lesa hledat kapradí, které vykvétá právě 23. června a přináší lásku a štěstí. Dům je ozdoben věnci z trávy a květin a ochraňuje rodinu před zlými duchy. Pro tento den jsou připravována speciální piva a sýry.

Jídlo a pití

Lotyšská kuchyně je již dle starodávných zvyků poměrně jednoduchá, nicméně výživná a chutná, obměňující se dle roční doby a aktuální úrody. Celoročně najdeme v lotyšské kuchyni vepřové maso, zvěřinu a ryby z blízkého moře. Své místo mají také luštěniny, využívané k vaření nejrůznějších kaší, zelí a jako příloha brambory či tradiční sladkokyselý černý chléb z žitné mouky. V letních měsících a na podzim jsou časté koláče s lesními plody, ve slaných pokrmech zase najdeme mnoho hub. Ty, které se nevyužijí čerstvé, se nakládají a schovávají na zimu.
Národním jídlem je kaše „ putra“ s kyselým mlékem a „kaposti“, tedy zelím, dochuceným různou zeleninou. Opomenuty nesmí být ani oblíbené pirohy se slaninou.

Národním likérem je takzvaný „černý balzám“, tedy čtyřiceti-pěti procentní likér ze směsi bylin a koření, který se skladuje v dubových sudech (přesná receptura je ale tajná, podobně jako u pravé Coca-Coly). Nejoblíbenějším nápojem je ale pivo, které se často vaří i v domácích podmínkách dle opravdu tradičních receptur. Dále se hojně pije káva a čaj. Stejně jako v ostatních pobaltských zemích je také častá konzumace mléka a mléčných výrobků.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna