Praktické informace do Lotyšska

Kompletní praktické informace při cestě do Lotyšska:

Vstupní podmínky

Pro vstup do země na maximálně 90 dní během 6ti měsíců občané ČR nepotřebují vízum, postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba získat povolení k pobytu na imigračním úřadě.

Vstup s dětmi do Lotyšska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Od prvního ledna 2014 byla národní měna lotyšský lat (LVL) nahrazena eurem, přesto je stále mnoho cen uváděno v latech. Jeden lat odpovídá přibližně 39 českým korunám.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Místní měnu lze vyměnit v bankách, na poštách, nádražích i v některých obchodech a hotelech. Pokud nedisponujete dostatečnou hotovostí, můžete útratu v některých hotelech, restauracích a na čerpacích stanicích uhradit kreditními kartami Eurocard, Mastercard či Visa, je třeba ale dbát zvýšené opatrnosti kvůli častým podvodům.

Bankomaty najdete na letištích a ve velkých hotelech. Cestovní šeky nejsou akceptovány, je ale možné si je nechat proplatit ve většině bank.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Lotyšsku

Ceny jsou o něco vyšší než v ČR, drahá je především Riga. U vstupů do muzeí, galerií a památek jsou povětšinou nabízeny slevy pro děti a studenty.

Jídlo a pití

Stravování v Lotyšsku

Lotyšská kuchyně je již dle starodávných zvyků poměrně jednoduchá, nicméně výživná a chutná, obměňující se dle roční doby a aktuální úrody. Celoročně najdeme v lotyšské kuchyni vepřové maso, zvěřinu a ryby z blízkého moře. Své místo mají také luštěniny, využívané k vaření nejrůznějších kaší, zelí a jako příloha brambory či tradiční sladkokyselý černý chléb z žitné mouky. V letních měsících a na podzim jsou časté koláče s lesními plody, ve slaných pokrmech zase najdeme mnoho hub. Ty, které se nevyužijí čerstvé, se nakládají a schovávají na zimu.

Speciality lotyšské kuchyně

Národním jídlem je kaše „ putra“ s kyselým mlékem a „kaposti“, tedy zelím, dochuceným různou zeleninou. Opomenuty nesmí být ani oblíbené pirohy se slaninou.

Tradiční a populární pití

Národním likérem je takzvaný „černý balzám“, tedy čtyřiceti-pěti procentní likér ze směsi bylin a koření, který se skladuje v dubových sudech (přesná receptura je ale tajná, podobně jako u pravé Coca-Coly). Nejoblíbenějším nápojem je ale pivo, které se často vaří i v domácích podmínkách dle opravdu tradičních receptur.

Dále se hojně pije káva a čaj. Stejně jako v ostatních pobaltských zemích je také častá konzumace mléka a mléčných výrobků.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní rizika a očkování

Pro vstup do země není třeba žádného speciálního očkování, doporučeno je však očkování proti klíšťové encefalitidě a to především při cestování v letních měsících. Nezapomeňte si také přibalit repelent, který vás ochrání před komáry.

Pití vody z kohoutku

Voda v Lotyšsku, a to zejména v hlavním městě, není vhodná k pití, je tedy důležité ji před konzumací převařit či jinak sterilovat.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Lotyšsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Lotyšska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít web porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost v Lotyšsku

V zemi jsou zaznamenány drobné krádeže, proto je třeba dbát na zvýšenou opatrnost, a to především na nádražích a letištích a na významných turistických místech. V nočních hodinách doporučujeme vyhnout se neosvětleným ulicím a předměstí. Vzhledem k častým krádežím automobilů je turistům doporučeno parkovat pouze na hlídaných parkovištích. 

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem je baltský jazyk Lotyština. Vzhledem k velmi početné ruské menšině se často můžete setkat i s ruským jazykem. Mladší generace již povětšinou ovládá i jazyk anglický.

Náboženství v Lotyšsku

Náboženské vyznání je u obyvatel Lotyšska nejčastěji luteránské, zhruba čtvrtina jsou stoupenci katolické církvi. Malé procento Lotyšů se řadí k novopohanskému náboženskému hnutí Dievturi, vycházející z původního folkloru, lidových písní a pobaltské mytologie.

Kultura a lotyšský způsob života

Bohaté folklorní dědictví se projevuje především v lidové písni, kde se dochovalo přes jeden milion textů a na třicet tisíc melodií. Hudba je dodnes v Lotyšsku velmi významná a tak se zde koná mnoho festivalů a koncertů, například červnový mezinárodní varhanní festival v Rize, festival operní hudby v Siguldě či srpnový rockový festival Liepajas Dzintar. V půlce června se také koná tradiční mezinárodní folklorní festival.

Tradiční svátky

Významnou událostí jsou též pohanské oslavy letního slunovratu, kdy mladí lidé chodí do lesa hledat kapradí, které vykvétá právě 23. června a přináší lásku a štěstí. Dům je ozdoben věnci z trávy a květin a ochraňuje rodinu před zlými duchy. Pro tento den jsou připravována speciální piva a sýry.

Lotyšské památky zapsané v UNESCO

V Lotyšsku se nachází 2 památky zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Letecky do Lotyšska

Nejpohodlnějším, ale ve srovnání s ostatními možnostmi poměrně nákladným způsobem, jak se dostat do Lotyšska, je letecká doprava. Pravidelné linky létají několikrát týdně z Prahy do Rigy. Za jednu cestu zaplatíte přibližně 6000 Kč.

Cesta autobusem do Lotyšska

Pokud se rozhodnete pro cestu autobusem, oproti letadlu značně ušetříte, nicméně cesta bude trvat mnohem déle. Zpáteční jízdenku z Prahy seženete za cenu okolo čtyř tisíc korun

Cesta autem do Lotyšska

Největší nezávislost vám samozřejmě zajistí vlastní automobil. Cesta z ČR vám bude trvat přibližně 15 hodin. Silnice jsou v poměrně dobrém stavu. Pravidla silničního provozu se od našich výrazně neliší. Pokuty nejsou příliš vysoké, za překročení rychlosti do 20 km/h zaplatíte maximálně 10 LVL, za další menší přestupky jako je špatné parkování, jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů či telefonování během řízení se pokuty pohybují okolo 10-20 LVL.

Cestovní kanceláří do Lotyšska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Lotyšska.

Doprava v Lotyšsku

Cestování autem v Lotyšsku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Lotyšsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Lotyšsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování autobusem nebo vlakem v Lotyšsku

Autobusové spojení mezi velkými i menšími městy v Lotyšsku je velmi dobré a tak se můžete bez problému dále pohybovat po zemi. Na vysoké úrovni je i železniční síť a několikrát denně jsou vypravovány spoje z Rigy do dalších turisticky zajímavých měst.

Počasí a doba návštěvy

Lotyšsku vládne mírné klima, ovšem s velkými výkyvy teplot. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploměry ukazují průměrně 22 stupňů. Tyto měsíce jsou zároveň i nejdeštivější. V zimním období čekejte teploty okolo -3 stupňů Celsia a velmi krátké dny, které však můžete prožít opravdu naplno díky široké nabídce zimních sportů, od běžeckého lyžování v zasněžené krajině, přes sjezdové lyžování, ke kterému jsou nejlepší podmínky vErgli a Valmieře, až po bobovou dráhu v Siguldě.

Kdy jet do Lotyšska

Pokud vás láká spíše pěší turistika, ideální dobou pro návštěvu země se jeví jaro, které navíc přímo vybízí k raftování na proudící vodě, či podzim, kdy je v plném proudu sezona hub a lesního ovoce.

Aktuální počasí v Lotyšsko

ChalottCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna