Ostřihom

Maďarská Ostřihom byla v 10. - 13. století prvním hlavním městem země. Narodil se zde první maďarský král Štěpán, který zde založil arcibiskupství a nechal postavit dnes majestátní katedrálu Sv.Štěpána, jež je dnes jedním z největších svatostánků v zemi. Tyčí se na Hradním vrchu nad Dunajem s nádherným výhledem na jižní Slovensko.

Dnes je Ostřihom poutním místem. Katedrála je obklopena budovami arcibiskupství a zdejší muzeum skrývá skvosty evropského sakrálního umění. Centrum města tvoří domy v barokním, rokokovém a klasicistním stylu, atmosféru dokresluje pěší zóna s posezením v pouličních kavárničkách. Oproti nově rekonstruovanému Hradnímu vrchu s bazilikou, působí centrum ponuře. 

Nejvýznamnější technickou památkou je železný most Marie Valérie, který spojuje Ostřihom se slovenským Štúrovem, odkud je na Hradní vrh s bazilikou nádherný výhled a odtud svatyně působí obzvláště majestátně. Most byl za druhé světové války zničen a obnoven až v roce 2001. Nyní je možné z jednoho do druhého města přejít pěšky za necelých 10 minut, ve všední dny spojuje obě města autobusová linka, lodní doprava mezi oběma městy byla s otevřením mostu zrušena. 

Ostřihom je díky své poloze pohodlným jednodenním výletem z Budapešti, Bratislavy a celého jižního Slovenska. 

zobrazit více
Praktické informace do Maďarsko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna