Kompletní praktické informace při cestě do Maďarska:
Vstupní podmínky
Jako členům Evropské unie vám pro vstup do země stačí pouze platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.
Vstup s dětmi do Maďarska
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.
Dovoz a vývoz zboží
Stejně jako v ostatních zemích platí i zde pro dovoz a vývoz limity, zejména co se týká alkoholických nápojů a tabákového zboží. Bez přihlášení si do země můžete přivést až 10 000 eur v hotovosti, vyšší hotovost je již potřeba hlásit na hranicích.
Měna a ceny
Měna: Maďarský forint (Ft) a aktuální kurz: 1 HUF = 1 CZK
Oficiální měnou země je Maďarský forint, který v přepočtu činí necelý jeden bývalý český haléř. I za drobné věci tak budete platit bankovkami nečekaně vysoké nominální hodnoty.
Platba kartou a bankomaty
Ve městech běžně využijete platební karty, pro jistotu však doporučujeme mít po ruce i hotovost. Tu získáte snadno, neboť bankomaty jsou samozřejmě rozšířené po celé zemi.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny v Maďarsku
Obecně jsou místní ceny srovnatelné s těmi našimi. Chcete-li si užít dovolenou v levném stylu, máte možnost výrazně ušetřit například tím, že se ubytujete na vysokoškolských kolejích či v levných hostelech, kterých je ve větších městech dostatek. Mimo hlavní turistická centra si však můžete užít pohostinství v tradičních rodinných penzionech, kde se majitelé ochotně postarají o vaše pohodlí.
Cenově příznivá je i místní doprava a za slušné peníze se také dobře najíte ve většině restaurací. S většími výdaji je potřeba počítat v centru Budapeště.
Jídlo a pití
Kuchyní je Maďarsko proslulé, nemusíte se tak obávat, že byste se při pobytu dobře a dosyta nenajedli. Cenově jsou restaurace obecně velmi dostupné, chcete-li si však pochutnat v luxusnějším stylu, v Budapešti najdete i dostatek vybraných míst pro slavnostní večeře.
Maďarská kuchyně a speciality
Ačkoli už u nás téměř zdomácněl, guláš je původně národním jídlem Maďarska. Místní kuchaři nejraději kombinují různé druhy masa, vegetariánská nabídka je tak zde omezena na pár druhů salátů a teplých sýrových pokrmů. Tradičně je zde využíváno nejrůznějších druhů výrazného koření, oblíbená je zejména paprika v mnoha podobách, běžná barva jídla je tak do červena.
Místní kuchyně je poctivá a většina masa je připravována na sádle a s pořádnou dávkou cibule, často nechybí ani ostřejší klobása – čabajka. Pro žaludky uvyklé české kuchyni tak nepřipraví žádné zvláštní překvapení, národy zvyklé na lehká zeleninová jídla a těstoviny však pořádně prohřeje.
Stravování v Maďarsku
Hlavním jídlem dne je oběd a ve většině restaurací se dostanete k rozmanité nabídce výhodných menu, která zahrnují také polévku a dezert.
Předkrmy a dezerty
Oblíbený je zde zejména marcipán, ať už samotný či jako ozdoba nejrůznějších dortů a koláčů. Stejně populární je i zmrzlina, štrůdl či palačinky, tedy nabídka, na níž jsme zvyklí i z našich kaváren a restaurací.
Drobný hlad můžete zahnat na ulici – v létě vařenou kukuřicí, v zimě pečenými kaštany v papírovém sáčku.
Tradiční a populární pití
Oblíbeným místním alkoholem je víno. Oblast Tokaj proslula sladkým dezertním vínem, okolí Egeru zase těžším červeným Bikavér, u nás známým jako Býčí krev. Vína jsou zde opět cenově dostupná jak v obchodech, tak i v restauracích.
Degustace ve vinných sklípcích
Chcete-li však umění místních vinařů poznat zblízka, dopřejte si ochutnávku ve vinných sklípcích v okolí Egeru či Pětikostelí (Pécs). Stejně jako u nás na Moravě, i ve zdejších sklípcích můžete ochutnat domácí pálenky vytvářené zejména ze švestek či meruněk.
Zdraví a bezpečí
Cestovní pojištění a zdravotní péče
Maďarsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady. Značná část lékařů, ke kterým vás odkáží turistická centra, má soukromou praxi a bez pojistky by vás jejich péče přišla draho.
Doporučujeme proto cestujícím, aby si při cestování do Maďarska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
To platí i v případě pojištění nákupu zdravotních potřeb. Nejméně jednu lékárnu najdete v každém větším městečku a pro případ nouze je na jejích dveřích uvedena i nejbližší pobočka non-stop prodeje a péče.
Bezpečnost v Maďarsku
Maďarsko patří mezi bezpečnější země, kromě drobnějších pouličních krádeží se tak nemusíte před ničím zvláště chránit. Obzvlášť ve větších městech však riziko kapsářů je, proto nepodceňte cestovní pojištění.
Komunikace s místní policií
Pro případná jednání s policií je potřeba se obrnit trpělivostí. V lepším případě se s nimi domluvíte německy, často však příslušníci cizí jazyk neovládají a vy musíte počkat na tlumočníka.
Jazyk a kultura
Oficiálním jazykem země je maďarština, která většině národů zní jako prapodivná směsice zvuků. Vzhledem k tomu, že nejpodobněji se mluví na západě Sibiře či ve Finsku, nespoléhejte na to, že smysl řečeného odhadnete.
Kultura a maďarský způsob života
Maďaři jsou obecně velmi ochotní lidé připravení vám s čímkoli poradit, avšak právě jazyk bývá překážkou. Zatímco v Budapešti se na angličtinu můžete vcelku spolehnout, v ostatních městech se s trochou štěstí dohovoříte nanejvýš německy. Určitě se vyplatí s sebou nosit drobný slovník či si osvojit základní fráze v maďarštině.
Náboženství v Maďarsku
Své místo v životě Maďarů má dodnes i náboženství. Více než polovinu populace tvoří římští katolíci a ateistů je zde pouze necelá čtvrtina. Úcta k tradicím se však nerozvinula v ortodoxní pravidla, která by znamenala omezení pro návštěvníky země.
Maďarské památky zapsané v UNESCO
V Maďarsku se nachází 8 památky zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Budapešť, břehy Dunaje a čtvrť Budínského hradu
- Raně křesťanský hřbitov ve městě Pécs
- Hollókö
- Kras a krápníkové jeskyně Baradla a Slovenský kras
- Opatství v Pannonhalmě
- Národní park Hortobágy
- Kulturní krajina Neziderského jezera
- Vinařská kulturní krajina v oblasti Tokaje
Cestování a doprava
Do země se snadno dostanete jak osobním vozem, tak i autobusem či letadlem. Cestovní kanceláře zajišťují pravidelné odjezdy i odlety, které vás dopraví až do Budapeště. Jedná se o přímé cesty se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je často v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Maďarska.
Cestování autem v Maďarsku
Výhodou osobního automobilu je možnost procestovat odlehlejší kouty země na vlastní pěst. Většina silnic je v dobrém stavu a do opravy dalších stát neustále investuje.
Pokud chcete cestovat autem pouze po Maďarsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Maďarsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Veřejná doprava v Maďarsku
Veřejná doprava je po Maďarsku rozšířená, finančně dostupná a vcelku spolehlivá. Dopravní prostředky jsou udržované a čisté a srovnatelné s těmi našimi. Nejčastější spoje jsou autobusové, železniční tratě se zde těší menší oblibě. Chcete-li se však přemístit mezi většími městy, jedná se o nejrychlejší způsob dopravy.
Křížem krážem na kole
Díky rovinatému charakteru krajiny je však Maďarsko přímo ideální pro milovníky lehčích cyklistických výletů. Kolo vám umožní projezdit zemi křížem krážem a vychutnat si ji plnými doušky.
Počasí a doba návštěvy
V Maďarsku je kontinentální podnebí, které zajišťuje velmi podobné podmínky těm našim. Můžete tu očekávat horká léta s teplotami kolem 30°C a zimy s teplotami kolem -10°C. Deště jsou rozložené v průběhu celého roku, deštník či pláštěnku si proto přibalte na každý větší výlet.
Kdy jet do Maďarska
Chcete-li si Maďarsko důkladně procestovat, ideální doba pro návštěvu je pozdní jaro, kdy rozkvétají louky i svahy kopců. Vhodný je i přelom léta a podzimu, kdy se celá země zbarví do červenohněda. V parných letních měsících by vás mohlo zaskočit nepříjemné horko, které by vás nepustilo ze zajetí klimatizovaných kaváren a hotelových pokojů.