Gozo

Gozo je malý klenot a poněkud odlišný od své větší sestry Malty. Tempo života je pomalejší, lidé jsou víc uvolněnější a bezstarostnější. Čím více se přibližujeme venkovu, tím vidíme méně aut, nerušené pláže a obyvatele, kteří se nazývají Gozitans. Mnoho lidí tvrdí, že Gozo je místem, které kdysi bývala Malta. Klidné místo, kde čas plyne pomaleji než kdekoliv jinde.

Gozo je druhým největším ostrovem maltského souostroví s populací jen 37 tisíc obyvatel a vzdálený 5 km od Malty. Hlavním městem ostrova je Victoria, které místní lidé nenazvou jinak než Rabat. Úzké uličky a velké náměstí jsou typické pro města tohoto typu. Dominantou města je pak středověká citadela Gran Castello s krásným výhledem na všechny světové strany.

Ponoříme se do mýtu, Gozo je považované za legendární ostrůvek Kalypsó s Homérovy Odyssey - klidné a mystické odlehlé místo. Místo, kde Kalypsó očarovala hrdinu Odyssea na jeho cestě z trojské války zpět na rodnou Ithaku tak mocně, že se jí ho podařilo zdržet na svém krásném ostrově dlouhých sedm let.

Barokní kostely, členitý terén, velkolepé pobřeží a staré kamenné usedlosti vystihují nejlépe krajinu na Gozo. Ostrov se chlubí několika historickými památkami, pevnostmi a úžasnou krajinou, stejně tak jako s nejdéle zachovalým prehistorickým chrámem, Ggantija. Rovněž noční život a kultura není ostrovu cizí.

Přejez na Gozo je snadný pomocí pravidelných trajektů z Cirkewwa, nejsevernějšího bodu ostrova, kdy trajekt odplouvá každých 45 minut a cesta netrvá déle než 20 minut. Jak jste na palubě a přibližujete se Gozo, tak pociťujete úlevu od každodenního stresu, který necháváte za sebou. Gozo je magický ostrov a magie začíná právě s jeho překročením.

jankonasCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Gozo

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce