Praktické informace na Maltu

Kompletní praktické informace při cestě na Maltu:

Vstupní podmínky

Jelikož patří Malta ke členům Evropské unie, platí pro ni tedy stejné vstupní podmínky jako u ostatních členských zemí. Vstup je možný na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Cestovní dokumenty

V případě pobytu delšího než tři měsíce je nutné zažádat o povolení na příslušném imigračním úřadě.

Vstup s dětmi na Maltu

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Od roku 2008 přijala Malta jako svou měnu euro a vyměnila tak používanou maltskou liru.

Náklady a ceny na Maltě

Ceny za poskytované služby a zboží jsou o trochu vyšší než v Česku, dají se ale srovnat například s cenami v Řecku nebo Španělsku. V průměrné restauraci zaplatíte za tříchodové menu pro dvě osoby zhruba 50 euro, což je v přepočtu necelých 1500 Kč. Pivo zde stojí přibližně 2 eura, láhev vody pořídíte za necelé euro.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Na většině turistických místech jsou k dispozici banky, bankomaty i směnárny. I přesto se ale doporučuje, abyste si peníze vyměnili již před návštěvou Malty, neboť při směně na místě zaplatíte za provedenou službu vysoké poplatky.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Maltská kuchyně

Maltská kuchyně je výsledkem historie a byla ovlivněna hlavně mnohými civilizacemi, kterými byla Malta v průběhu staletí obsazována. Tento fakt dal za vznik kuchyni, která je jedinečnou variací středozemních pokrmů. Část jídel patří do skupiny sezónních pokrmů, a proto se skladba jídel během roku velmi mění.

Speciality maltské kuchyně

Místní specialitou je timpana. Jedná se o pečený těstovinový koláč, který je vyroben z makaronů a boloňské omáčky. Mezi další pokrmy patří hobz biz zejt – maltský chleba potřený rajčatovým protlakem a posypaný olivami, cibulí, tuňákem a kapary.

Předkrmy a dezerty

Lahodnou pochoutkou je také kannoli – křupavé smažené pečivo ve tvaru trubičky plněné ricottou.

Tradiční a populární pití

K tradičním nápojům patří ġulepp tal-ħarrub, což je tradiční likér, který se vyrábí z karobových lusků. Ne nadarmo se karobu říká svatojánský chléb. Zde se z něj mimo jiné vyrábí i místní sladkost, která se jí během Velikonoc.

Další z místních nápojů je ruġġata vyrobená z mandlí, vanilkového extraktu, popřípadě skořice a hřebíčku.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní péče

Malta je považována za velmi vyspělou zemi s vysoce rozvinutou a nadstandartní zdravotní péčí. V rámci celosvětového výzkumu získala Malta 5. místo na stupnici nejbezpečnějších míst světa.

Cestovní pojištění

Na základě předložení průkazu pojištěnce má každý občan Evropské unie nárok na bezplatné ošetření v nemocnicích a klinikách financovaných vládou. Všichni turisté musí ale brát na vědomí,  že ošetření na základě předložení průkazu pojištěnce zahrnuje pouze nezbytně nutné výlohy a v případě závažnějších zranění je lepší zřídit si předem u své pojišťovny cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost na Maltě

Kriminalita na Maltě je velmi nízká, i přesto by si turisté měli dávat pozor na své osobní věci. Zvýšené krádeže takovýchto věcí jsou na zalidněných místech, jako jsou například noční kluby nebo pláže. Proto se doporučuje mít své osobní věci neustále při sobě.

Jazyk a kultura

Úředními jazyky Malty jsou maltština a angličtina, turisté mluvící anglicky tedy nemají s dorozuměním nejmenší problém.

Kultura a maltský způsob života

I přes svou malou rozlohu nabízí Malta celoročně nespočet kulturního vyžití. Každý rok v únoru pravidelně přichází známý karneval plný převleků a masek. Díky faktu, že je Malta silně katolickou zemí se zde hojně slaví například i Velikonoce a Vánoce.

V letním období na Maltě probíhají například festivaly umění nebo jazzu. Ke tradičnímu zvyku patří událost zvaná festa, která je oslavou patronů jednotlivých vesnic.

Maltské památky zapsané v UNESCO

Na Maltě se nachází 3 památky zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Letecky na Maltu

Díky faktu, že je Malta ostrovní stát, není jiné možnosti, než se na ni dopravit letecky. Malta je malý stát, a tak se zde nachází pouze jedno malé letiště – Luqa.

Ceny letenek

Ceny letenek se liší u různých dopravců, je dobré si letenky rezervovat co nejvíc dopředu, neboť jejich cena se s blížící se sezónou zvyšuje. Před hlavní sezónou se ceny zpátečních letenek pohybují v průměru okolo 5 000 Kč. Let na Maltu trvá zhruba dvě a půl hodiny a z České republiky se lítá především z Prahy. 

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Doprava z letiště a na letiště

Z letiště Luqa se pak všude dopravíte pomocí taxi, popřípadě můžete využít i autobusové dopravy.

Cestovní kanceláří na Maltu

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů na Maltu.

Doprava na Maltě

Půjčení a cestování autem na Maltě

Díky své velikosti je možné procestovat Maltu z jednoho místa. Nejjednodušší způsob je zapůjčení si auta. Ceny za půjčení auta na Maltě jsou jedny z nejnižších v Evropě. Pro porovnání cen hlavních dopravců a vybrání té nejlepší nabídky můžete využít Economycarrentals nebo Rentalcars a auto si vyzvednout přímo na letišti. Je ovšem dobré si uvědomit, že se na Maltě jezdí po levé straně jako v Anglii. Přečtěte si náš návod, jak se naučit jezdit vlevo a nemusíte se ničeho bát.

Cestování autobusem na Maltě

Využít můžete i rozsáhlou autobusovou dopravu, která pokrývá ostrovy Malta a Gozo a dostanete se s ní téměř kamkoliv. Nicméně některé autobusové linky nejezdí tak často a občas můžete čekat až hodinu na další spojení. Po příjezdu na nové místo je nejlepší si zjistit, kdy jede další autobus do vámi zvolené destinace a podle toho se zařídit. Časy autobusů jsou uvedeny na každé zastávce.

Výhodné cestování po Maltě a Gozo 

Pokud chcete ušetřit a procestovat ostrov, tak se vyplatí zakoupení místní kartu za 21 € na sedm dní (Tallinja Card: Explore 7 days). Karta umožňuje neomezené cestování po Maltě a Gozo, včetně nočních služeb. Kartu si můžete zakoupit na letišti nebo na autobusovém terminálu ve Vallettě. Nezapomeňte si vzít mapu autobusové sítě nebo si stáhnout jejich aplikaci do mobilu, která vám ušetří mnoho práce a starostí s plánováním cest. 

Cena jízdenek a oficiální stránky

Obecně jeden lístek vychází na 1,50 € v zimním období, 2 € v létě a 3 € za noční spojení. Lístky se kupují u řidiče. Více informací najdete na oficiálních stránkách Maltské veřejné dopravy.

Hop-on a hop-off autobusy

Další možností jsou Hop-on, hop-off zájezdy autobusů. Celodenní vstupenka vychází kolem 20 €. Mimo sezonu vyzkoušejte všechny společnosti a třeba se dostanete na poloviční částku.

Cestování trajektem na Maltě

Mezi ostrovy je možné se dopravovat trajekty, které převezou i vaše auto za menší příplatek.

Počasí a doba návštěvy

Klima na Maltě je silně ovlivněno přítomností moře a má charakteristické  středomořské znaky, podobně jako je tomu na jihu Itálie nebo Řecka.

Kdy jet na Maltu

Teploty jsou velmi stabilní, průměrná teplota je 18°C. Proto je možno zavítat na Maltu během celého roku. Častý a také silný je i vítr. Díky přímořským podmínkám je zde vysoká vlhkost, která málokdy klesne pod 40%.

Léto na Maltě

Léta jsou teplá, slunná a suchá. Od období dubna až do srpna dochází k postupnému nárůstu teplot, přičemž v červenci a srpnu dosahují denní teploty hodnot nad 30°C. Během těchto měsíců téměř neprší. Vysoké teploty mohou být velmi nepříjemné a pomáhá je zmírnit pouze mořský vánek. Proto by si turisté, kteří nehodlají strávit svůj pobyt u moře, měli vybrat k návštěvě spíše podzimní či jarní měsíce, kdy jsou teploty příjemnější.

Zima na Maltě

Zimy na Maltě jsou mírné a jen zřídkakdy se vyskytne chladné počasí, které je přineseno větry z Evropy. Teploty v zimě neklesají přes den pod 10°C a v noci nespadnou pod bod mrazu. Průměrné zimní teploty jsou okolo 15°C. Na Maltě proto nikdy nesněží, zato se zde vyskytují příležitostné větrné bouře. Během podzimu a zimy spadne nejvíce srážek. 

Aktuální počasí v Malta

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna