Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě na Maltu:

Vstupní podmínky

Jelikož patří Malta ke členům Evropské unie, platí pro ni tedy stejné vstupní podmínky jako u ostatních členských zemí. Vstup je možný na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. V případě pobytu delšího než tři měsíce je nutné zažádat o povolení na příslušném imigračním úřadě.

Měna a ceny

Od roku 2008 přijala Malta jako svou měnu euro a vyměnila tak donedávna používanou maltskou liru. Ceny za poskytované služby a zboží jsou o trochu vyšší než v Česku, dají se ale srovnat například s cenami v Řecku nebo Španělsku. V průměrné restauraci zaplatíte za tříchodové menu pro dvě osoby zhruba 50 euro, což je v přepočtu necelých 1500 Kč. Pivo zde stojí přibližně 2 eura, láhev vody pořídíte za necelé euro.

Na většině turistických místech jsou k dispozici banky, bankomaty i směnárny. I přesto se ale doporučuje, abyste si peníze vyměnili již před návštěvou Malty, neboť při směně na místě zaplatíte za provedenou službu vysoké poplatky.

Zdraví a bezpečí

Malta je považována za velmi vyspělou zemi s vysoce rozvinutou a nadstandartní zdravotní péčí. V rámci celosvětového výzkumu získala Malta 5. místo na stupnici nejbezpečnějších míst světa. Na základě předložení průkazu pojištěnce má každý občan Evropské unie nárok na bezplatné ošetření v nemocnicích a klinikách financovaných vládou. Všichni turisté musí ale brát na vědomí,  že ošetření na základě předložení průkazu pojištěnce zahrnuje pouze nezbytně nutné výlohy a v případě závažnějších zranění je lepší zřídit si předem u své pojišťovny cestovní pojištění.

Kriminalita na Maltě je velmi nízká, i přesto by si turisté měli dávat pozor na své osobní věci. Zvýšené krádeže takovýchto věcí jsou na zalidněných místech, jako jsou například noční kluby nebo pláže. Proto se doporučuje mít své osobní věci neustále při sobě.

Jazyk a kultura

Úředními jazyky Malty jsou maltština a angličtina, turisté mluvící anglicky tedy nemají s dorozuměním nejmenší problém.

I přes svou malou rozlohu nabízí Malta celoročně nespočet kulturního vyžití. Každý rok v únoru pravidelně přichází známý karneval plný převleků a masek. Díky faktu, že je Malta silně katolickou zemí se zde hojně slaví například i Velikonoce a Vánoce. V letním období na Maltě probíhají například festivaly umění nebo jazzu. Ke tradičnímu zvyku patří událost zvaná festa, která je oslavou patronů jednotlivých vesnic.

Jídlo a pití

Maltská kuchyně je výsledkem historie a byla ovlivněna hlavně mnohými civilizacemi, kterými byla Malta v průběhu staletí obsazována. Tento fakt dal za vznik kuchyni, která je jedinečnou variací středozemních pokrmů. Část jídel patří do skupiny sezónních pokrmů, a proto se skladba jídel během roku velmi mění.

Místní specialitou je timpana. Jedná se o pečený těstovinový koláč, který je vyroben z makaronů a boloňské omáčky. Mezi další pokrmy patří hobz biz zejt – maltský chleba potřený rajčatovým protlakem a posypaný olivami, cibulí, tuňákem a kapary. Lahodnou pochoutkou je také kannoli – křupavé smažené pečivo ve tvaru trubičky plněné ricottou.

K tradičním nápojům patří ġulepp tal-ħarrub, což je tradiční likér, který se vyrábí z karobových lusků. Ne nadarmo se karobu říká svatojánský chléb. Zde se z něj mimo jiné vyrábí i místní sladkost, která se jí během Velikonoc. Další z místních nápojů je ruġġata vyrobená z mandlí, vanilkového extraktu, popřípadě skořice a hřebíčku.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna