Kielce

Turisty neprávem opomíjené hlavní město Svatokřižského vojvodství. Není tak proslulé jako 80 km vzdálený Krakov, ovšem v mnohém mu může konkurovat. V některých ohledech toho nabízí dokonce mnohem více.

Město bylo během své historie několikrát zcela zničeno a opět povstalo z popela. Žila tu i významná židovská komunita, jež městu zanechala několik památek.

Napříč historickým centrem vede od vlakového nádraží velmi elegantní široká a téměř dva kilometry dlouhá pěší zóna, z níž lze odbočit ke všem zajímavostem centra. Nejcennější pamětihodností je palác Krakovských biskupů, v němž dnes sídlí pobočka národního muzea. Naproti paláci stojí nádherná katedrála. Ve městě je několik vlastivědných i odborných muzejí. A hlavní náměstí - Rynek působí velmi klidným a odpočinkovým dojmem, jen posedět v jedné z venkovních kaváren.

Na katastru města je pět geologických přírodních rezervací, nejznámější je bývalý lom Kadzielnia. Na malém návrší nad městem stojí  klášter kněží Pallotýnů s poutním kostelem Sv. Karla Boromějského.  Město je známo životem a činností polského spisovatele Stanislawa Žeromského, jemuž je ve městě věnováno muzeum a několik památníků.

Okolí města nabízí dobré podmínky pro pěší turistiku a běh na lyžích. Kielce mají velmi dobré dopravní spojení se zajímavostmi ve svém okolí.

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce