Praktické informace do Polska

Kompletní praktické informace při cestě do Polska:

Vstupní podmínky

Pro vstup do země vám postačí platný pas či občanský průkaz. Jeden z těchto dokladů mějte stále při sobě zejména pro případ jednání s místními úřady. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Polska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Polský zlotý (zł) a aktuální kurz: 1 PLN = 1 CZK

Oficiální měnou země je polský zlotý, který v přepočtu činí zhruba šest korun českých.

Platba kartou a bankomaty

Směnárny stejně jako bankomaty naleznete v každém městečku, na většině míst jsou také přijímány platební karty.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Polsku

Polsko patří mezi země, kde si vystačíte s nízkým finančním rozpočtem. Procestovat jej můžete pěšky, na kole či s využitím hromadné dopravy. Přespávat je možné v ubytovnách či kempech a spokojit se s jednoduchými jídly, a snížit tak své náklady skutečně na minimum. Když však v průběhu pobytu občas využijete pohodlnější hotel a vychutnáte si místní speciality, stále zůstanete na překvapivě nízké částce za příjemně strávenou dovolenou.

Jídlo a pití

Polská kuchyně a speciality

Polská kuchyně odráží vliv Evropy i vzdálenějšího východu a dohromady vytváří jedinečné chutě, na které jsou místní obyvatelé právem hrdi. Polsko je země s velmi vřelým vztahem k jídlu i pití a rozhodně zde zůstanete o hladu. Případné chutě zaženete jednou z hutných polévek s pečivem.

Základ hlavního jídla většinou tvoří pořádná porce masa, nejčastěji vepřového. Téměř na každém rohu najdete za pár korun skvělé knedlíky plněné sýrem, masem a houbami či směsí masa s kysaným zelím. Podobně levnou a rychlou avšak neméně dobrou variantou jsou nejrůznější zapékané bagety.

Tradiční a populární pití

Jste-li zvyklí na naše vynikající pivo, polští výrobci vás zřejmě příliš nenadchnou, na druhou stranu některé z menších pivovarů určitě stojí za vyzkoušení.

Polská vodka

Co je však v Polsku nepřekonatelné, je bezpochyby vodka. Nejznámější je tradiční Żubrówka. Nechte si konkrétního výrobce doporučit od místních obyvatel, při správném výběru vás čeká skutečně jedinečný chuťový zážitek.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Polsku

Polsko patří mezi velmi bezpečné země, a nemusíte se tak obávat žádných zvláštních rizik. Na druhou stanu se ani zde nevyhnete kapsářům, při pohybu ve městě si proto dejte pozor na své osobní věci.

Vzhledem k tomu, že pouze velmi zřídka se na polské policejní stanici domluvíte anglicky, určitě se nezapomeňte připojistit. Po celou dobu pobytu u sebe mějte pas či občanský průkaz, místní zákony nakazují u sebe neustále mít identifikační průkaz.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

V případě, že jste řádně pojištění, se určitě nemusíte obávat ani místní zdravotní péče. Ve většině nemocnic i lékáren se domluvíte anglicky a úroveň je velmi dobrá. Ve větších městech samozřejmě naleznete také nonstop otevřené lékárny, kde vás obslouží za menší příplatek. 

Polsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Polska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je polština spadající do naší jazykové větve. Mnoho podobných výrazů nám většinou umožňuje si po krátké době porozumět v základních věcech, což je při cestování nesporně výhodou. Na druhou stranu patří Polsko mezi země, kde se nemůžete spoléhat na to, že se domluvíte bez problémů anglicky. Vybavte se proto pro případ potřeby seznamem základních frází.

Minislovník a základy polštiny

Naučte se pár jednoduchých frází a udělejte dobrý dojem na místní obyvatele:

Česky Polsky
Ano / Ne Tak / Nie
Ahoj Cześć ("ś" se vyslovuje jako měkké "š", “ć” jako “ť”)
Dobré ráno / Dobrý den / Dobrý večer Dzień dobry / Dzień dobry / Dobry wieczór ("dzi" se vyslovuje jako měkké "ď", “ń” jako “ň”, “ó” jako “ú”, “w” jako “v”)
Dobrou noc Dobranoc
Na shledanou Do widzenia ("ni" se vyslovuje jako "ň")
Vítáme vás Witamy
Děkuji Dziękuję ("ę” se vyslovuje jako “eu”) 
Děkuji mnohokrát Dziękuję bardzo
Promiňte, prosím! Przepraszam! (“rz” se vyslovuje jako “ž”, “sz” jako “š”)
Omlouvám se Przepraszam
jedna / dva / tři / čtyři / pět jeden / dwa / trzy / cztery / pięć
šest / sedm / osm / devět / deset sześć / siedem / osiem / dziewięć / dziesięć
dvacet / třicet / čtyřicet / sto / tisíc dvadeset / trideset / četrdeset / sto / tisuću
Mluvíte anglicky? Mówicie po angielsku?
Nemluvím polsky Nie mówię po polsku
Nevím Nie wiem
Kolik to stojí? Ile to kosztuje?
Mohu platit kartou? Mogę zapłacić kartą? (“ł” se vyslovuje jako “w”, “ą” jako “ó”
Účet, prosím! Poproszę rachunek!
Zákaz vstupu / kouření Zakaz wstępu / palenia!
Na zdraví! Na zdrowie!

Kultura a chorvatský způsob života

Zhruba tři čtvrtiny polského národa se hlásí ke křesťanství, které zde má dodnes velký význam. Zejména na venkově se tak můžete setkat s poměrně konzervativními názory a poctivým dodržováním tradic a zvyků.

A ačkoli jsou současní mladí občané v mnoha ohledech uvolněnější, rozhodně se nemusíte obávat kontaktu i se starší generací. Navzdory předsudkům jsou Poláci velmi vřelí lidé, kteří vás velmi rádi poznají a popovídají si nad panákem té nejlepší vodky. 

Polské památky zapsané v UNESCO

Polsko má v současné době šestnáct zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO..

Seznam památek UNESCO:

Státní svátky

Poláci berou svátky velmi vážně. Obchody a muzea jsou zavřená. O náboženských svátcích očekávejte plné kostely.

 • Nový rok: 1. ledna
 • Tři králové: 6. ledna
 • Velikonoční neděle a pondělí: v období březen / duben
 • Svátek práce: 1. května
 • Svátek ústavy 3. května: 3. května
 • Letnice: 50. den po Kristově vzkříšení
 • Boží tělo: 60 dní po Velikonocích
 • Svátek nanebevzetí Panny Marie: 15. srpna
 • Den nezávislosti: 11. listopada
 • Svátek Všech svatých: 1. listopadu
 • Vánoce: 25. a 26. prosince

Cestování a doprava

Z České republiky se do Polska dostanete během několika málo hodin autobusem, vlakem či autem, je proto často zbytečné uvažovat o letecké dopravě.

Cesta vlakem do Polska

Zvolíte-li si pro svou cestu vlak, podíváte se navíc cestou na okolní krajinu. Vlaková spojení na těchto trasách obsluhují převážně starší soupravy, nečekejte proto žádné nadstandardní služby. Výhodné je pořídit si zpáteční jízdenku rovnou u nás, na místě bývá složitější domluva a příplatek za mezinárodní dopravu je občas vyšší.

Cesta autobusem do Polska

Další možností dopravy je pak i autobusová doprava, například autobusy Student Agency se dostanete do Krakova. A ačkoliv je letecká doprava, jak již bylo řečeno, mnohdy zbytečná, je i ta další a mnohem rychlejší alternativou.

Cestovní kanceláří do Polska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé spojení se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Polska.

Doprava v Polsku

Cestování vlakem v Polsku

Také železniční síť uvnitř země je poměrně hustá a dostanete se tak do všech větších měst bez potíží. Pokud zvolíte nejlevnější jízdenky, počítejte s tím, že vlak zastaví skutečně v každé vesničce.

Cestování autobusem v Polsku

Cestovat můžete také autobusy, které však bývají velmi pomalé.

Půjčení a cestování autem v Polsku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Polsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Polsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Polskem na kole

Toužíte-li po aktivně strávené dovolené, Polsko je přímo ideální pro cyklistické výlety. Vzhledem ke svému rovinatému charakteru se zde příliš nenadřete a přitom za den zvládnete hravě desítky kilometrů.

Počasí a doba návštěvy

Podnebí v Polsku je mírné, vzhledem k rozloze země je však její jižní část znatelně teplejší než jižní. V průběhu roku se zde setkáte s velmi podobnými teplotami jako u nás.

Kdy jet do Polska

Období návštěvy zvolte podle plánovaného programu – zatímco na jaře a na podzim si užijete turistiku na rozkvetlých loukách či v podzimně zbarvených lesích, v zimě si dosyta užijete lyžování.

Počasí je zde poměrně stabilní, přesto si však na delší výlety nezapomeňte přibalit teplejší oblečení a pláštěnku.

Aktuální počasí v Polsko

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 99442 pírek.

1 pírko = 1 koruna