Přemyšl

Okresní město v Podkarpatském vojvodství v Polsku na samém jihovýchodě země ležící 10 km od ukrajinské hranice na úpatí pohoří Bieszczady. Přemyšl sehrála v historii významnou roli. Leží v historickém regionu Haliče a v minulosti byla po mnoho let součástí Rakouska - Uherska. A právě poloha města měla za následek, že se tu mísily vlivy polské, ukrajinské, ruské, haličské a rakouské. Město také ovlivnila poměrně početná komunita židovská.

V době rakousko - uherské se město stalo strategicky významnou vojenskou pevností, třetí největší v Evropě. Od 19. století je významným střediskem výroby dýmek. Blízkost Ukrajiny a její kultury je tu také patrná, je tu více řecko-katolických kostelů, než v jiných polských městech a i ostatní kostely mají zvláštní stavební styl, pro většinu Polska netypický.

Dnes město svým náštěvníkům nabízí upravené barokně-klasicistní centrum s měšťanskými domy, kostely, městskou zvonicí, v níž sídlí muzeum dýmek a zvonů. Nejlépe upravenou historickou budovou je budova vlakového nádraží. Na náměstí sedí na lavičce kovový Dobrý voják Švejk, neboť část jeho dobrodružství se odehrává i zde v Přemyšlu. Pod náměstím lze navštívit městské podzemí. Nad městem se tyčí knížecí hrad, z nějž jsou nádherné výhledy na město a okolí. Na svazích Zámkové hory zve k vycházkám dobře udržovaný zámecký park. Výletním a rekreačním místem je Křížová hora nad městem, kde kromě kříže a vyhlídky jsou i lyžařské vleky a letní bobová dráha. Se zajímavostmi v okolí města se turisté nejlépe seznámí, pokud si obejdou dva značené vycházkové okruhy - modrý (5 km) a červený (9km), jež začínají v centru města. Zbytky někdejší vojenské pevnosti lze spatřit například v zámeckém parku, ale ty nejzachovalejší jsou několik kilometrů za městem, nejlépe dostupné na kole. Město je také plné různých památníků na události ve své složité historii.

V Přemyšlu se každoročně pořádá festival Svátek dýmky. A tak samozřejmě nejtypičtějším suvenýrem z města je, co jiného než dýmka. Prodávají se tu také suvenýry na motivy Dobrého vojáka Švejka a také na osobnost sice neznámou, ale z místních asi nejznámější - haličského Žida, jen si vzpomeňme, kolik vtipů o haličských Židech každý z nás zná, či slyšel.

 

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Přemyšl

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Praktické informace true

Staň se cestovním průvodcem + získej finanční ohodnocení

Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělávej: 1 pírko = 1 koruna. Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

Navrhnout místo Navrhnout místo