Krasnale

3 recenze

Počítají peníze, šplhají po lampách, tlačí kouli, hasí či žebrají. Řeč je o malých bronzových trpaslících, kteří zaplavili Wroclaw. Jsou miláčky nejen místních obyvatel, ale v poslední době i turistů. Známí jsou jako Krasnale či Krasnoludki a nelze jim upřít vtipnost a rozkošnost.

Na začátku stál pouze jeden trpaslík, zvaný „Táta trpaslík“, který vznikl na začátku 21. století jako pomník protirežimního hnutí 80. let Oranžová alternativa, jehož symbolem byl kromě oranžové barvy i trpaslík.

Ovšem trpasličí šílenství spustil až mladý umělec Tomasz Moczek v roce 2005, pak už jen trpaslíci přibývali.  Dnes jich je již kolem 250 a z centra Wroclawi se rozšířili i do okrajovějších částí. Spatřit je můžete před vchody do kostelů, na hlavních třídách, u řeky, téměř všude.

Pokud vás památky příliš nezajímají, vypravte se právě po stopách trpaslíků. V informačním centru vám prodají mapu či si stáhněte aplikaci a vydejte se na hon trpaslíků.

Hledat trpaslíky může být dobrá zábava především pro děti, které památky města asi příliš neosloví. Nakonec jim třeba propadnete i vy.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 06.08.2017

Na těch trpaslících si nejvíce cením nápad. A  jejich originalitu se kterou bezesporu zvyšují už tak velikou atraktivitu města na Odře. A ještě jeden důležitý poznatek: Ač z bronzu, nikdo je nekrade.

Recenzováno: 06.06.2017

Úžasní, vtipní a všudypřítomní. Ano někdy jsou trošku v cestě, ale nikdy ne moc. V sobotu jsme měli studené větrné počasí a byla nesmírná zábava "chytat" krasnale. Prošli jsme kolem mnoha z nich nevšimli, že vedle nás na zemi sedí motorkář na harleyi, jiný krade koláče z pekárny a spouští je kamarádovi na chodníku... K sobotě 20. května 2017 jich bylo údajně 343 pop celé Wroclawi.

Recenzováno: 21.03.2017

Na mnoha místech jsou trpaslíci umístěni poměrně nešikovně na šedém chodníku před šedou zdí, tak nejsou moc vidět a lze o ně zakopnut.