Praktické informace do Egypta

Kompletní praktické informace při cestě do Egypta:

Vstupní podmínky

Pro vstup do Egypta budete potřebovat pas, a to s minimální platností 6 měsíců ke dni podání žádosti o vízum. Vízum kromě velvyslanectví v Praze, vám může být za poplatek vydáno na letišti v Káhiře, Hurghadě, Alexandrii.

Dovoz a vývoz zboží

Do Egypta, jako do jiných arabských zemí, je zakázáno dovážet nejen alkohol, zbraně, drogy, ale také potraviny.

Měna a ceny

Měna: Egyptská libra (E£) a aktuální kurz: 1 EGP = 1 CZK

Egyptská libra je oficiální měnou Egypta. 1 egyptská libra je rozdělena na 100 piastrů.

Platba kartou a bankomaty

V Egyptě můžete platit samozřejmě i kartou, široce přijímané karty jsou jak MasterCard, tak Visa. Tak jako v jiných zemích, je i v Egyptě omezen import a export domácí měny, v současné době na E£ 1000. Import a export jakékoliv směnitelné měny není omezen, ale pozor, české koruny v Egyptě nesměníte (pro směnu použijte dolary nebo eura). Směnit si peníze můžete nejen v místních bankách a směnárnách, ale také ve většině hotelů, kde musíte počítat, že směnný kurz nebude tak příznivý.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Speciality egypské kuchyně

Mezi typické egyptské speciality jistě patří kebab, kushari (bezmasý pokrm z čočky, těstovin rajčatové omáčky, oleje, česneku a cibulky) či falafell (kořeněný karbanátek z cizrny).

Tradiční a populární pití

K pití si zde můžete dát Karkaday, což je jasně červený nápoj z ibišku. Nejlepším pivem je podle všeho egyptská Stella. Konzumace alkoholu je povolena od 21 let.

Jazyk a kultura

Kultura a egypský způsob života

Čemu se v Egyptě nevyhnete, je pro mnohé lidi ne zrovna příjemná povaha Egypťanů, kteří se vás snaží za jakoukoliv cenu zlákat ke koupi jejich zboží či služeb. Nechcete-li nic koupit, prostě je ignorujte, pokud se k nákupu rozhoupete, smlouvejte!

Pravidla oblékání

Čím více budete na svých cestách Egyptem oblečeni, tím samozřejmě lépe. Egypt, jakožto muslimská země, vyžaduje v oblékání dodržovat striktní pravidla, a to se týká hlavně žen. I když jsou místní již na turisty zvyklí, dodržovat jejich kulturní pravidla, především na veřejných místech, vesnicích, při návštěvě památek, je naprostou nezbytností a především projevem slušnosti z vaší strany. Doporučeno je nosit dlouhé kalhoty, jak u můžu, tak žen.  Při návštěvě památek, vesnic, měst, prostě vzdálenějších míst od typických turistických oblastí, by měly ženy nosit navíc zahalená ramena.

Co se týká pláží, hotelových komplexů, je samozřejmé, že vás nebude nikdo nutit chodit v dlouhých kalhotách, plavky či krátké kalhoty si zde rozhodně můžete dovolit.

Otevírací doba obchodů

Otevírací doba většiny obchodů v Egyptě je od 10 do 20 hod. Důležité je mít na paměti, že egypťané mají ve zvyku své obchody zavírat kvůli modlitbám. V období Ramadánu navíc bývají během dne jak obchody, tak restaurace zavřené.

Cestování a doprava

Letecky do Egypta

Jestliže se chystáte do Egypta, s největší pravděpodobností využijete možnosti na dovolenou si zaletět letadlem.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autem do Egypta

Samozřejmě je možné jet i například autem a nalodit se na jeden z trajektů v přístavišti v Marseille nebo v Janově, ale tato cesta může být obzvlášť v horku dosti zdlouhavá a únavná.

Cestovní kanceláří do Egypta

Cestovní kanceláře nabízí celou řadu fakultativních výletů autobusy, které jsou běžně doprovázeny ozbrojeným doprovodem.

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Egypta.

Doprava v Egyptě

Půjčení a cestování autem v Egyptě

Pokud si chcete Egypt procestovat, už i zde, si můžete v dnešní době půjčit auto. Avšak tato možnost se moc kvůli bezpečnosti nedoporučuje. 

Pokud se i přesto rozhodnete, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Egyptě vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování lodí v Egyptě

Další, velice vyhledávanou, možností dopravy po Egyptě, je doprava říční přímo po Nilu.

Počasí a doba návštěvy

Egypt je veliká země ležící v subtropickém pásmu severní Afriky, tudíž počasí se velice často různí nejen s roční dobou, ale také s danou destinací.

Kdy jet do Egypta

Nejlepší doba k navštívení Egypta je únor – květen a září – listopad. V tomto období vám země jistě připomene, proč se jí říká Země slunce, ale není ještě takové horko, aby se to nedalo vydržet. Egyptské klima lze jednoduše označit jako suché a horké (kromě zimních měsíců a přímořských oblastí). V létě lze v přímořských letoviscích očekávat teploty kolem 30°C, ve vnitrozemí až 50°C.

Na jaře se můžete potýkat s častými písečnými bouřemi, které vám mohou návštěvy památek vskutku znepříjemnit. Dokonce i v zimě jsou zde teploty vcelku příjemné, přes den kolem 20°C. Avšak noci bývají dosti chladné, až 8°C. Samozřejmě čím jižněji budete cestovat, tím teplejší počasí vás čeká. Extrémem jsou pouště, zatímco přes den se můžete docela slušně spálit, noci mohou být dosti mrazivé.

TravelPortal.czCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 99442 pírek.

1 pírko = 1 koruna