3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek

Sháníte letenku a chcete najít tu nejlepší a pokud možno i nejlevnější? Jelikož podobnou otázku řešíme často, prostudovali jsme plno materiálů, vyzkoušeli plno návodů a odhalili tři základní tajemství, jak si kdokoliv z nás může koupit tu nejlevnější letenku.

Často se ze strachu spoléháme na české agentury, že jim řekneme naše požadavky a doufáme, že nám seženou tu nejlepší a nejlevnější letenku. Ačkoliv cena v některých případech může být přijatelná, určitě se nenechte ihned zlákat nabídkou a přesvědčte se, zda nelze koupit letenku ještě o dost levněji. Bez ohledu na to, zda cestujete po Evropě nebo mimo Evropu, zde jsou tři tajemství pro získání nejlevnějších letenek.

1. Využijte správné stránky

Pokud právě hledáte ceny letenek na stránkách přepravců, tak přicházíte o celkový obraz na trhu letenek. Přicházíte o možnost ušetřit výběrem jiné letecké společnosti, případně výběrem jiného termínu odletu, jelikož ne všechny letecké weby umožňují jednoduché porovnání nabídek. Proto místo jednosměrného úhlu pohledu zkuste některého z námi vybraných a aktuálně nejlepších srovnávačů.

Ideální postup pro zakoupení letenky po Evropě

Pokud se rozhodnete cestovat co nejlevněji po Evropě, tak z velké části poletíte nízkonákladovými aerolinkami. Proto vznikly speciální projekty zaměřené právě na nízkonákladové lety. Víte místo a přibližně datum? Pak je jasná volba azair.cz. Další zajímavý projekt z české dílny je kiwi.com nebo čím dál populárnější Google Lety.

Naše oblíbené a doporučené srovnávací weby pro vyhledávání nízkonákladových letenek po Evropě.

Naše oblíbené a doporučené srovnávací weby pro vyhledávání nízkonákladových letenek po Evropě.

Kromě nabídek letů vám stránky ukáží, jaké společnosti operují v jednotlivých směrech a následně můžete přejít na oficiální stránky přepravců a zjistit, zda je možné získat letenku ještě výhodněji. Kromě výše zmíněných stránek lze využít i detailněji popsané srovnávače níže.

Když najdete levnou letenku, zkontrolujte oficiální stránky letecké společnosti, zda lze koupit letenku ještě levněji či zda existuje lepší varianta.

Pro zjištění přímých letů a zjištění nejnižší cen do vámi zvolené destinace můžete využít chytrou stránku Flightconnections.com. Vyplňte pouze odkud letíte a stránka vám ukáže dostupné destinace a aerolinky, které létají danou trasu.

Ideální postup pro zakoupení letenky mimo Evropu

Pokud se rozhodnete cestovat mimo Evropu, tak je potřeba využít komplexnější vyhledávače, které porovnávají a kombinují nabídky letů od více leteckých společností po celém světě. Níže jsme vybrali aktuálně nejlepší srovnávače.

Naše oblíbené a doporučené srovnávací weby pro vyhledávání nejlevnějších letenek.

Naše oblíbené a doporučené srovnávací weby pro vyhledávání nejlevnějších letenek.

Na prvním místě by určitě měly být stránky Google Lety. Hlavní výhodou webu je, že vidíte okamžitě nejnižší ceny letenek ve všech dnech a můžete si tak naplánovat odlet a přílet na základě nejlepší nabídky. Flexibilním lidem se může hodit i jednoduchá funkce porovnání nabídek z více míst odletu.

Přes Google Lety si můžete některé lety rezervovat přímo. Ovšem při nalezení vhodné nabídky, vždy přejděte na oficiální stránky letecké společnosti a zkontrolujte si, zda je cena správná, případně je-li možné koupit letenku ještě levněji. Pokud znáte přibližně termín, tak si cenu ještě ověřte na stránkách Momondo, který porovnává několik známých srovnávačů a občas vám najde bezkonkurenčně nejnižší cenu, kterou neseženete ani na oficiálních stránkách.

Při vyhledávání letenek však mějte pokaždé zapnuté anonymní okno, někteří přepravci můžou údajně monitorovat váš pohyb a uměle tak navyšovat cenu letenky. Při novém hledání pokaždé zavřete stávající okno, čím se smažou veškeré údaje a historie, a otevřete si nové anonymní okno.

Při vyhledání letenek na stejném webu mějte pokaždé zapnuté nové anonymní okno.

Pokud už máte představu o vašem letu, tak ještě chvíli vyčkejte a zkontrolujte další námi doporučené srovnávače. Jednotlivé srovnávače mohou nabízet lety menších přepravců, mít exkluzivní smlouvy s přepravci, lépe pracovat s nabídkami či dokáží nabídnout lepší kombinaci letů. Právě díky těmto faktorům, lze najít ještě lepší letenku, než kterou jste doposud našli.

Další velmi populární stránky jsou Kayak, SkyscannerFarecompare a Hipmunk.  Skyscenner stejně jako Momondo nabízí dokonce českou variantu vyhledávání. Pokud ovšem chcete pouze český projekt, i za cenu drobného připlacení, tak lze vyzkoušet stránky Letuška, Pelikán nebo Studentagency. Většina těchto stránek umožňuje rozsáhlé filtrování výsledků podle ceny, počtu přestupů, či dne odletu a příletu. Výsledky následně lze řadit podle vašich priorit od nejlevnějšího, nejrychlejšího nebo nejlepšího letu. Za nejlepší let se považuje takový, který má co nejméně přestupů, nejnižší přeletový čas, rozumnou cenu a dobu odletu.

Weby rovněž nabízí možnost porovnání nabídek s ostatními populárními srovnávacími weby, tak abyste měli jistotu, že je cena opravdu nejnižší. Kromě vyhledávání a porovnávání letenek většina stránek nabízí i akční nabídky na dodatečné služby jako ubytování či vypůjčení auta. Stejně tak většina stránek umožňuje nastavit upozornění, pokud cena letenky, o kterou máte zájem, klesne.

Oficiálně se k celkovému ideálu nepřibližují žádné stránky, ačkoliv Google k tomu má velmi blízko. Přesto i zde není vše a proto doporučujeme projít i ostatní stránky, abychom měli jistotu, že kupujeme aktuálně tu nejlepší letenku.

2. Nakupte ve správnou dobu

Možná jste již slyšeli, že cena letenky se může měnit v závislosti na dnu v týdnu a času její koupě. Pokud ano, tak jste slyšeli dobře. Přesto to má jeden háček a to ten, že neexistuje univerzální den a čas, na kterém by se všichni shodli.

Na základě několika odborných studií a analýz leteckých dat panuje přesvědčení, že nejlepší den pro koupi letenky je úterý odpoledne či během víkendu. Proč právě tyto dny?

Úterý je vhodný den, jelikož většina leteckých společností vypouští nejvíce slev v pondělí podvečer. Během úterního poledne jsou nabídky zpracované a odpoledne může začít lov na levné letenky. Podle některých studií ovšem vychází, že čím dál častěji je možné zakoupit letenku nejlevněji právě během víkendu. Letecké společnosti se tak zaměřují na cenově náchylné zákazníky a zároveň neztrácí zisk z obchodních letů, které se rezervují nejčastěji v pracovní dny.

Jak se tedy zachovat? Ideální je nespoléhat pouze na doporučené dny, ale raději nabídky aktualizovat na pár vybraných stránkách v průběhu dne a týdne. V případě, že najdete jeden den dobrou nabídku, je velká pravděpodobnost, že se stejná nabídka objeví i za týden ve stejný den. Následně s jistotou zjistíte, který den je nejvhodnější pro nákup letenky do vámi vybrané destinace.

V jakém předstihu si koupit letenku?

Pro výběr ideální doby, jsme se nechali inspirovat studiemi leteckých srovnávačů, které ročně zpracovávají miliony dat a vznikají tak přesné odhady, kdy se ceny pohybují nejníž. Přestože většina studií je určená pro USA, tak se dají výsledky úspěšně aplikovat i pro Evropu.

Pro krátké lety v rámci Evropy je dobrým pravidlem, že se ceny pohybují nejníže mezi 3.5 měsícem a 30 dnem před odletem. To je období, kdy se letecké společnosti začínají strachovat o naplnění letadla a zákazníci začínají přemýšlet o rezervaci. Nejlepší den pak vychází průměrně na 54 den (CheapAir) v rámci USA. V rámci Evropy se ideální doba může pohybovat v rámci šesti týdnů před odletem. Po pěti týdnech cena letenky mírně stoupá a vrcholu dosahuje den před odletem.

Zatímco pro lety v rámci Evropy je rezervační okno jasněji definované, tak s lety mimo Evropu je to složitější a liší se značně v závislosti na zvolené destinaci. Na základě dat vychází, že nejlepší ceny mimo Evropu se objevují mnohem dříve, než je tomu u letu v rámci Evropy. Vzhledem k vysoké poptávce a menší dostupnosti letů jsou nejlepší nabídky do oblíbených mezinárodních destinací mnohem dříve vyprodané. Ideální doba pro koupi letenky je tak mezi třemi až pěti měsíci v předstihu.

Ačkoliv je dobré směřovat nákup letenek do ideální doby, mějte stále na mysli, že se jedná o průměry a do hry často vstupuje spousta dalších faktorů, které letenky mohou značně prodražit. Mezi hlavní patří sezónnost, festivaly a místní svátky.

Vyplatí se kupovat letenku dostatečně v předstihu?

Podle současné praxe, letenky začínají být k dispozici přibližně 331 dnů před odletem. Zdravý rozum by mohl napovídat, že první sedadla budou nejlevnější, tak aby se letadlo z části co nejdříve zaplnilo. Ve skutečnosti však tomu tak není a zpravidla neexistují žádné slevy za předčasný nákup. Ceny letenek většinou začínají mírně klesat až kolem 225 dne.

Kupovat letenky na poslední chvíli?

Mnoho cestovatelů si myslí, že porazí systém a nakoupí letenku na poslední chvíli za pár korun. Ve chvíli, kdy si letecká společnost uvědomí, že má poloprázdné letadlo a bude chtít zaplnit prázdná místa za každou cenu. I když se to výjimečně může stát, tak se tak normálně nestává a jedná se o velmi špatnou strategii. Jak špatnou? Podle dlouhodobých dat jsou letenky nejdražší den před odletem, následně druhý den a tak lze pokračovat. Proto nenechávejte koupi letenky na poslední chvíli a snažte se koupit letenku v určitém předstihu.

3. Flexibilita se vyplatí

U letenek platí, čím flexibilnější jste, tím jednodušeji se vám povede najít tu nevýhodnější letenku. Ať už se jedná o flexibilní datum, destinaci či odletové letiště. Pokud vybíráte dovolenou a můžete vyrazit téměř kdykoliv, tak se nechte inspirovat akčními nabídkami či leteckými chybami a kupte si letenku ve chvíli, kdy je opravdu nejnižší.

Stejně tak, pokud žijete poblíž více letišť a máte možnost odvozu, tak se vyplatí zkontrolovat ceny i z ostatních letišť, nejenom z Prahy. Většina zmiňovaných porovnávacích stránek tuto službu nabízí již při vyhledávání, kdy si následně jednoduše můžete porovnat nabídky a ceny letenek z jednotlivých letišť. Třeba letenka z Vídně či Mnichova bude o tolik výhodnější, že se již vyplatí si sehnat odvoz.

Pár užitečných rad a tipů na závěr

Pokud si nejste jistí, zda cena letenky půjde ještě dolů, nebo začne stoupat, podívejte se na ceny stejných letů o týden/měsíc dopředu a porovnejte rozdíl. Pokud je cena letenky nižší s dřívějším datem, lze očekávat, že cena pravděpodobně půjde ještě dolů. Zde si dejte ovšem pozor na již zmiňované svátky, které vás mohou lehce ošálit.

V případě letu mimo Evropu a následném přelétávání, lze ušetřit značné peníze i rezervací letenek zvlášť přes jednotlivé regionální letecké dopravce. Vyplatí se prozkoumat místní letecké společnosti a případně koupit letenku přímo u nich, ideálně v jejich lokální měně.

Jak už bylo zmíněno, tak existují i způsoby, kdy lze sehnat letenky za opravdové minimum. Zde je ovšem nutné hlídat portály s akčními nabídkami nebo si chytřeji nastavit upozornění do mobilu a mít štěstí na vámi zvolenou destinaci, případně být otevřeni jakýmkoliv nabídkám. Další způsob je umění si hrát s odletovými či přeletovými destinacemi a větší znalost letových systémů. Daná metoda je ovšem velmi náročná a pouze pro opravdové nadšence.

Pokud najdete nabídku, se kterou jste spokojeni, udělejte finální rozhodnutí a netravte dalších 10 hodin hledáním lepších nabídek, které vám přinesou rozdíl několika korun. Z pravidla snaha ušetřit co nejvíc nestojí za dodatečný čas a úsilí.

Pokud najdete nabídku, se kterou jste spokojeni, udělejte finální rozhodnutí a netravte dalších 10 hodin hledáním lepších nabídek, které vám přinesou rozdíl několika korun. Z pravidla snaha ušetřit co nejvíc nestojí za dodatečný čas a úsilí.

Tip na závěr: Až budete mít koupenou letenku a budete se chystat na online odbavení, tak koukněte na SeatGuru. Stránka vám pomůže s výběrem nejlepších sedadel v jakémkoli letadle na základě map a recenzí pasažérů. :)

Jelikož se jedná o pilotní verzi článku, tak budeme rádi za jakékoliv vhodné připomínky či podněty, jak bychom článek mohli dále vylepšit či upravit. Naším cílem je udržovat články co nejvíce aktuální a užitečné. Pokud se vám článek líbí, tak ho můžete s radostí sdílet a šířit dál. Ačkoliv na hledání levných letenek není nic složitého, tak přesto levně cestuje pouze hrstka lidí.

7 Vložit komentář