Plánujete cestu letadlem a přemýšlíte, co je povolené si vzít na palubu letadla? Odebrání věcí z příručního neboli kabinového zavazadla na poslední chvíli je velmi nepříjemné, zvlášť pokud jste měli možnost odbavení u přepážky. Zároveň příruční zavazadlo je to jediné, co na sto procent doletí s vámi do vaší destinace, což se kolikrát o kufru v zavazadlovém prostoru říci nedá.
Jedno příruční zavazadlo a osobní zavazadlo
Do letadla je obvykle povoleno vstoupit s jedním příručním zavazadlem, které by nemělo přesáhnout rozměry a váhový limit stanovený leteckou společností. Univerzální velikost kabinového zavazadla se udává 55cm x 40cm x 20cm. Přesné rozměry a váhový limit se však velmi liší v závislosti na dopravci a najdete je vždy na oficiálních stránkách společností.
Překročení váhového nebo rozměrového limitu i o kousek se může velmi prodražit. Na letišti je cena mnohdy až dvojnásobně vyšší než při sjednání online.
Kromě příručního zavazadla lze občas cestovat i s jedním osobním zavazadlem typu kabelka nebo brašna s notebookem. Zde opět závisí na letecké společnosti nebo typu zakoupené letenky.
Co si smíte a nesmíte vzít do letadla
Ať letíte kamkoliv, vždy vzniká problém, co si smíte a naopak nesmíte zabalit do příručního zavazadla. Zavazadlo vždy cestuje s vámi na palubě, a proto kvůli bezpečnosti cestujících existuje seznam zakázaných předmětů přepravovaných v kabinových zavazadlech. Jedná se převážně o ostré předměty, hořlaviny, výbušniny, gely nad 100ml či jakékoliv předměty, které mohou způsobit zranění, jako jsou například skateboard, pilník nebo nůžky na nehty. Kompletní seznam naleznete na oficiálních stránkách letiště Praha nebo konkrétně na stránkách jednotlivých přepravců.
Povolené předměty aneb co si zabalit do příručního zavazadla
Následující předměty jsou povoleny převážet v příručním zavazadle a některé z nich doporučujeme nebo dokonce jsou i povinné mít u sebe.
Elektronika: Notebook, tablet, MP3 přehrávač, telefon nebo fotoaparát si můžete vzít k sobě na palubu. Elektroniku tak máte pod kontrolou a při delší cestě může posloužit i jako zábava. Při kontrole je elektronika skenována samostatně, tudíž můžete být požádáni o její vyndání ze zavazadla. V rámci letu můžete být požádáni palubní posádkou o vypnutí všech elektronických zařízení nebo aktivování leteckého modu.
Sluchátka mohou být používána po celou dobu letu, mohou být připojena k vlastnímu zařízení nebo palubnímu zařízení pro zábavu.
Osobní doklady a cestovní dokumenty: Občanku, pas, letenku, řidičský průkaz, průkaz pojištěnce a jiné osobní doklady mějte rozhodně pokaždé u sebe. Pro jistotu si udělejte i kopii dokladů do kufru.
Léky: Mějte své osobní a nezbytné léky u sebe. Dobré je mít jakékoliv potvrzení, že tyto léky používáte, ale ne nezbytné. Množství léků není specifikováno a při kontrole je vhodné je mít zvlášť oddělené.
Potřeby pro děti: Mateřské mléko, lahvičky s pitím nebo kojeneckou výživu můžete bez obav převážet v letadle. Ukažte je však ke kontrole a nechte oskenovat zvlášť. V případě tekuté výživy je povoleno množství nezbytné na dobu letu (na výzvu je cestující povinen prokázat nezávadnost např. ochutnáním).
Tekutiny, gely a látky podobné konzistence: Na palubu letadla s sebou smíte vzít pouze minimální množství tekutin. Tekutiny musí být v malém balení do max. objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr. Pokud zapomenete, tyto sáčky často dostanete i na letišti. V rámci dětí a léků existují již zmiňované výjimky.
Co všechno jsou "tekutiny"?
- voda a další nápoje, polévky, sirupy
- krémy, pleťová mléka a oleje
- parfémy
- spreje
- gely včetně šampónů a sprchových gelů
- nádoby pod tlakem včetně pěny na holení, pěnových tužidel, dalších pěnových přípravků a deodorantů
- pasty včetně zubní pasty
- směsi tuhých a tekutých materiálů
- všechny ostatní věci podobné konzistence
Baterie: Ať už potřebujete baterie do fotoaparátu, či do jiné elektroniky, mějte je u sebe v příručním zavazadle. Baterie se nesmějí převážet v zavazadle, putujícím v zavazadlovém prostoru.
Zápalky a zapalovač: Zapalovače a zápalky jsou povoleny v množství 1 ks/osobu. Benzínové (Zippo) a tzv. „turbo“ zapalovače převyšující 1 370 stupňů Celsia jsou zakázány. Stejně jako baterie, tak ani zapalovače se nesmějí převážet v zavazadle, putujícím v zavazadlovém prostoru.
Oblečení: Někdo si možná říká, že oblečení si přeci zabalíte do kufru a nebudete se s ním tahat v příručním zavazadle. Pak jste možná jedněmi z těch, kterých se ještě nikdy jejich kufr neztratil. Zabalte si k sobě alespoň jeden kus čistého spodního prádla a další jeden kousek oblečení, které byste mohli potřebovat, v případě, že by vám aerolinky váš kufr na chvilku ztratily.
Dárky a zakoupené věci na letišti
Koupíte-li například rodičům na dovolené či na letišti dárek, můžete jej zabalený převážet v osobním zavazadle, pokud takový balíček odpovídá bezpečnostním předpisům. Tekutiny zakoupené na letišti musí být při prodeji umístěny do zapečetěného průhledného sáčku společně s účtenkou. Myslete ovšem na to, že v případě přestupu a nutného odbavení může dojít k problému a ani tento sáček vám nepomůže. Proto nakupujte tekutiny až ve chvíli, kdy jste si jistí, že vás nečeká žádné jiné odbavení.
Tipy na závěr: Některé lety dokážou být vcelku dlouhé. V takovém případě si s sebou do letadla zabalte časopis či rozečtenou knihu. Rovněž mnohdy oceníte vlastní polštářek či lehkou přikrývku, jelikož teplotu v letadle nelze ovlivnit. Pro lidi trpící tlakem a bez efektivního účinku polykání či cucání bonbonu doporučujeme sluchátka proti tlaku.
Nenašli jste zde odpověď? Zkuste ještě seznam často dotazovaných předmětů od letiště Praha. Pokud se ovšem jedná o netypický předmět a chcete mít jistotu, že vám zavazadlo projde až do cílové destinace, tak je vhodné kontaktovat přímo letiště nebo stránky dané letecké společnosti. Pokud objevíte cokoliv zajímavého, tak si to nenechte pro sebe a podělte se o to s námi v komentářích.
Napiš komentář