Karaganda

Při vyslovení názvu města si ti "dříve narození" vybaví především poučku ze školních učebnic - "Donbas, Kuzbas, Karaganda - tři oblasti, kde se v SSSR těží černé uhlí."  Ano, je to tak, Karagandu proslavila především těžba černého uhlí, které zde bylo objeveno již ve třicátých letech 19. století. Samotná historie Karagandy jako  města začala o přibližně 100 let později, kdy se začal být soustřeďován i těžký průmysl a za prací se sem stěhovali lidé z celého bývalého SSSR a také tu byly budovány trestanecké pracovní tábory, kam byli přesouváni "nepohodlní občané" ze všech koutů nejen Sovětského svazu, ale i dalších zemí. Dodnes je zde velmi pestrá národnostní směsice obyvatel.

Město je to stále převážně průmyslové, ale i tak se vyplatí se tu alespoň jeden den zdržet. V centru je příjemý rozlehlý park, snad největší městský park v Kazachstánu a ulice jsou zde vybudovány ve stylu socialistického realismu, tj. široké plné zeleně a památníků.  Jedna z promenád v centru je věnována slavnému místnímu fotbalovému klubu - Šachter Karaganda. Je tu také geografický střed Euroasie.

V nově vzniklé městské čtvrti Jugovastok (Jihovýchod) vzniklo několik monumentálních památníků obětem válek a katastrof 2. poloviny 20. století. Bylo tu také postaveno několik velmi výstavních svatyní - katolického kláštera, pravoslavného chrámu a muslimské mešity, další jsou ve výstavbě. 

Okolí města nabízí kromě návštěvy uhelných dolů i návštěvy památníků obětem zdejších pracovních táborů, nejznámějším táborem byl Karlak.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce