Praktické informace do Mnichova

Kompletní praktické informace při cestě do Mnichova:

Měna a ceny

Náklady a ceny v Mnichově

V Mnichově jsou ceny trochu vyšší než ve zbytku Německa. Nejdražší položkou ve vašem výletě bude zřejmě ubytování. Bydlení obecně je v Mnichově velký problém. Za dvoulůžkový pokoj ve městě počítejte s cenou okolo 100 € za noc.

Pokud nejedete vyloženě na Oktoberfest, vyhněte se tomuto období. Ceny za ubytování mohou dosáhnout až pětinásobku a většina ubytovacích zařízení je dlouho dopředu rezervována.

Jídlo a pití 

Za jídlo a pití v běžné restauraci zaplatíte okolo 20 € za osobu. Nejlevněji se najíte ve stáncích s kebaby, kde kromě tureckých jídel nabízejí velmi levně i pizzu. Cena za kebab začínají od 3 euro, pizza bývá od 5 eur. Pokud budete tu zůstáváte déle, je nejvýhodnější vařit si jídlo sám.

Ceny potravin v supermarketech se pohybují na úrovni Česka. 

Doprava

Ceny za dopravu naleznete v sekci doprava.

Jídlo a pití

Mnichovské speciality

Nejznámější místní specialitou je Weisswurst (bílá klobása), která se jí k snídani spolu s preclíky. Klobása je vařená v horké vodě a poté se oloupe slupka a namáčí se ve sladké hořčici. Dalším místním jídlem je Leberkässemmeln (sekaná v housce). Ty nejlevnější můžete nalézt v supermarketech, kde bývají u pultu s masem. Cena jednoho Leberkässemmeln stojí okolo 1,5 €.

Weisswurst se sladkou bavorskou hořčicí a praclíky

Weisswurst se sladkou bavorskou hořčicí a praclíky

Kuchyně z celého světa

Mnichov je mezinárodní město, proto tu můžete nalézt kuchyně z celého světa, např. pákistánská, vietnamská, čínská, korejská, japonská. Dokonce je tu i česká hospoda, kde se potkáte s Čechy a můžete si dát sklenku Kofoly a zafandit českému hokejovému týmu.

Město piva

To, čím je Mnichov známé, jsou ale piva. Přímo v Mnichově je 6 velkých pivovarů:  Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner, Spaten-Franziskaner. Kromě těchto šesti naleznete mnoho menších z okolních vesnic. V Mnichovských restauracích často bývají na výběr 3 druhy piv: Helles (světlé, sladké a lehké pivo), Dunkles (černé pivo) a Weissbier (pšeničné pivo). Mnoho piv můžete ochutnat během největší události ve městě, Oktoberfestu.

Pivo a sud Oktoberfest

Pivo a sud Oktoberfest

Zdraví a bezpečí

Mnichov je velmi bezpečné město, a to ve dne i v noci. Neexistují tu žádné čtvrtě, kam by běžný návštěvník nemohl jít. Dokonce na velkých festivalech, kde alkohol teče proudem, nenastávají běžně žádné problémy. Pokud vyloženě nevyhledáváte potíže, nic se vám tu nemůže stát.

Cestování a doprava

Tipy a doporučení jak cestovat do Mnichova a po Mnichově za pomoci vlastní či veřejné dopravy.

Letecky do Mnichova

Vzhledem k blízkosti Prahy a Mnichova se příliš nevyplatí létat. Severně od Mnichova leží velké mezinárodní letiště (druhé největší v Německu) s přímými spojemi do celého světa. Nachází se asi 30 km od města.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Doprava z letiště a na letiště

Do centra se dostanete pomocí vlaku S (S-Bahn) za 40 minut. Jedna jízda je poměrně drahá a stojí 10,80 €. Pokud chcete jet MHD více než jednou během dne, je výhodnější si koupit celodenní jízdenku za 12,40 €. Stejně tak, pokud jedete tři až pět lidí, kupte si skupinovou jízdenku za 23,20 €.

Cesta autobusem do Mnichova

Z Prahy do Mnichova jezdí mnoho autobusů každý den. Na výběr máte z několika společností.

Spojení a cena

Cestu sem nabízí společnost Eurolines, kdy si můžete pořídit jízdenky za cenu od 450 Kč. Další možností představuje Flixbus, ceny začínají od 379 Kč. Do Mnichova jezdí také autobusy od Deutsche Bahn. Ty si můžete koupit i přes portál od Student Agency za cenu od 380 Kč. Kromě běžných cen bývají čas od času různé akce, kdy můžete nalézt jízdenky za 10 euro i méně.

Jízda autobusem je bez přestupů a trvá okolo 5 hodin. Ceny se liší také podle dnů a času odjezdu, obecně se vyplatí kupovat lístky dopředu, kupovat na poslední chvíli se hodně prodraží.

Cestovní kanceláří do Mnichova

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Mnichova.

Cesta autem do Mnichova

Autem dojedete do Mnichova za 4 hodiny. Je to nejrychlejší způsob přepravy z Prahy. Tato cesta však vede dálnicí, takže moc toho neuvidíte. Pro snížení nákladů můžete využít weby pro spolujízdu, např. BlaBlaCar.

Doprava v Mnichově

Cestování autem v Mnichově

Jezdit autem v Mnichově se příliš nevyplatí. Mnichov je městem automobilu, a tak jsou zácpy na denním pořádku. Navíc tu jezdí mnoho kol a jako řidič aut musíte hodně obezřetní. Platí tu pravidlo, že v případě nehody silnější dopravní prostředek vždy nese vinu, pokud sám neprokáže opak. Do centra Mnichova můžete jen se zelenou nálepkou Umweltplakette, bez ní se vystavujete nebezpečí pokuty.

Parkování v Mnichově

Místa k parkování v Mnichově je skoro nemožné najít a parkování zdarma prakticky neexistuje. Hodně parkovišť je totiž vyhrazené jen pro místní obyvatele. Pro levné a dostupné parkování můžete využít parkovišť P + R u některých zastávek metra trochu dál od centra, kdy za den parkování dáte maximálně 2 €. Podmínkou je však, že musíte využít MHD (mohou po vás při odjezdu chtít prokázat lístkem, i když to není časté), a můžete parkovat maximálně 1 den.

Sdílení auta v Mnichově

V Mnichově funguje služba sdílení auta, kdy si za menší poplatek půjčíte pomocí mobilu jedno z mnoha aut, které jsou rozmístěné po celém městě. Nejčastěji se setkáte s auty od firmy DriveNow. Platí se za minutu jízdy a ceny začínají od 0,31 €. Musíte také počítat s jednorázovým registračním poplatkem 29 € a nutnost si vyzvednout členskou kartu. Tento způsob dopravy se hodí více, pokud tu zůstáváte delší dobu. V nabídce jsou místní značky aut, tedy elektromobily od BMW a auta Mini.

Půjčení auta v Mnichově

Auta si lze jednoduše pronajmout v Mnichově nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Mnichově vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Městská hromadná doprava

V Mnichově jezdí 8 linek metra. Síť metra měří 103 km a obsahuje 100 stanic (pro srovnání Praha má 61 stanic a délku 65km).

Povrchovou hromadnou dopravu pak zahrnují vlaky S-Bahn, tramvaje a autobusy. Vlaky S-Bahn jsou určené spíše pro delší jízdy a provozuje ho německá dráha (Deutsche Bahn), kdežto ostatní prostředky jezdí jen v Mnichově a za provoz je odpovědný město. Systém lístků MHD je poměrně komplexní a určuje se podle zón a oblastí, avšak pro turisty je zajímavé jen vnitřní část města (Innenraum), do které spadají většina turistických cílů v Mnichově s výjimkou Dachau a letiště.

Nejlepší cena jízdného

Lístek pro jízdu ve městě stojí 2,7 € a jeho platnost jsou 3 hodiny bez omezení přestupů či zastávek. Pokud jedete blízko, můžete si koupit jízdenku na krátkou jízdu (Kurzstrecke). Ta platí na 4 zastávky, z toho maximálně 2 zastávky metrem. U obou těchto lístků je omezení, že smíte jet jen jedním směrem.

Pokud pojedete více než 3 dlouhé jízdy za den, vyplatí se vám koupit celodenní jízdenku za 6,40 €. Název celodenní je trochu zavádějící, protože neplatí 24 hodin od té doby, kdy si lístek poprvé označíte, ale je platný jen do 6:00 dalšího dne. Jestli jedete jako skupina do 5 osob, je k dispozici celodenní skupinový lístek za 12,20 €. Pro delší pobyty si můžete koupit i třídenní jízdenku.

Jízda na černo

Při jízdě na černo či porušení všeobecných podmínek hrozí pokuta 60 €. Pravdou je, že kontroly tu nejsou tak časté jako v Praze, na druhou stranu němečtí revizoři jsou nesmlouvaví a neberou ohled na turisty.

Oficiální stránky MHD

Další informace o MHD v Mnichově můžete nalézt na oficiálních stránkách.

Jízda na kolo

Mnichov je město bez kopců, proto je ideálním místem pro jízdu na kola. Všude po městě jsou vyhrazené cyklostezky a tak tu jezdí mnoho cyklistů. Je to také mnohdy nejrychlejším dopravním prostředkem. Nejenže můžete většinou jezdit i do jednosměrek, ale hlavně nemusíte řešit parkování.

Cena půjčení kola

Nosit helmu není povinné, ale doporučuje se. Ve městě je také rozsáhlá síť sdílených kol. K půjčení je potřeba se zaregistrovat přes mobilní aplikaci. Jízda vás pak vyjde na 8 centů za minutu. Více info naleznete na oficiálních stránkách MVG Rad.

Počasí a doba návštěvy

Mnichovské počasí je poměrně stabilní, s mírnějšími teplotními extrémy, kdy v zimě bývá velmi studeně s teplotami pod -10°C a množstvím sněhu, zatímco v létě se mohou objevit vysoké teploty přes 30°C. Během jara a podzimu může být počasí nevyzpytatelné, s častými změnami mezi slunečnými a deštivými dny.

Kdy jet do Mnichova

Mnichov je oblíbenou turistickou destinací po celý rok, zejména však v letních měsících. Pokud hledáte ideální čas pro návštěvu, mějte na paměti, že nejvíce turistů se do Mnichova sjíždí během školních prázdnin a během místního Oktoberfestu. Pokud není vaším cílem návštěva této slavnosti, doporučujeme vyhnout se druhé polovině září a začátku října. V ostatních měsících najdete v Mnichově klid a atmosféru, kterou můžete prozkoumat víceméně bez davů turistů.

lojza.ibgCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna