Gubalówka

2 recenze

Gubalówka je 1123 m. n. m. vysoký vrchol na sever od centra Zakopaného. Přesto, že není součástí Tater, ale beskydského masívu, je nejnavštěvovanějším místem v Zakopaném. Hlavním důvodem je jedinečný panoramatický výhled na Tatry.

Gubalówka je z centra města lehce dostupná pěšky, nebo dokonce dvěma lanovkami. Převýšení mezi centrem města a vrcholem Gubalówky je ca. 300 m.

Další výhodou vrchu je, že jeho hřeben je rovný a ca. 1,5 km dlouhý, po němž vede pohodlná asfaltová vycházková cesta nabízející nádherné výhledy. Trasa je pohodlná pro všechny - vozíčkáře, kočárky, kola, dětská odrážedla a další nemotorová vozidla, procházky po ní jsou pohodlné i pro osoby nemající zrovna turistickou obuv. Uprostřed vrcholu je velká restaurace vybudovaná v tradičním horalském stylu, podél cesty stojí četné stánky s občerstvením a suvenýry. Milovníci adrenalínu se mohou svézt na 750 m dlouhé letní bobové dráze. V létě zde funguje ještě mnoho sezónních atrakcí, většinou pro děti - jízda na ponících, půjčovna šlapacích autíček apod. V létě Gubalówku navštíví několik tisíc návštěvníků denně.

Na Gubalówce začíná několik značených pěších a cyklistických tras do beskydského masívu. Jednou z nejhezčích je ca. 18 km dlouhá modrá značená trasa do obce Chocholów, který si ještě zanechal svůj původní charakter, většina domů zde je stále v původním dřevěném horalském stylu, díky čemuž byla vesnice prohlášena za národní kulturní památku. Po trase do Chocholowa jsou i nádherné rozhledy.

V zimní sezóně Gubalówka nabízí velmi dobré zázemí pro sjezdové lyžování, snowdoarding a další sporty. Celková délka sjezdovek je 1 900 m. Je tu několik vleků, lyžařská škola, několik půjčoven vybavení pro zimní sporty a organizuje se zde i noční lyžování. Oblast je vhodná i pro běh na lyžích.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 13.09.2022

Vřele doporučuji navštívit toto místo.
Na Gubałówku vede několik tras, z nichž nejoblíbenější vede podél čar lanovky - je však úzká a přeplněná. Dle našeho názoru se nejvíce doporučuje o něco delší cesta přes Walowou Góru, která začíná vpravo od stanice lanovky a je značena modře. Trasa vede zpočátku po asfaltové cestě, poté po zpevněné cestě a dále lesem a pasekami.
Na vrcholu Gubałówky najdete spoustu barevných stánků se suvenýry všeho druhu – od výrobků z ovčí kůže po kostýmy horalů, stejně jako několik kaváren a restaurací. Měli byste vědět, že na většině těchto míst budeme platit pouze v hotovosti a z cen vody nebo piva se vám může zatočit hlava. Nádherný výhled na panorama Vysokých Tater však stojí za to.

Recenzováno: 29.05.2017

Zmiňovaná pěší túra z Gubalówky do Chocholowa je mnohem hezčí a zajímavější opačným směrem, neboť posledních 5 km máte před sebou stále úchvatné panorama Tater. Do Chocholowa jezdí ze Zakopaného několik autobusů denně.

Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi