Zakopane

Zakopane je město v polkých Tatrách, které bývá přezdíváno polským hlavním městem turistiky a lyžování.  Město má velmi dobré turistické zázemí a přesto, že v něm žije jen ca. 30 000 obyvatel, navštíví ho ročně až 3 miliony turistů. Zakopane je jediným větším střediskem v polských Tatrách a má velmi dobré dopravní spojení k výchozím bodům na pěší túry po celé polské straně Tater i do protilehlého beskydského masívu.

Město lemují ze tří stran Tatry a ze čtvrté strany hora Gubalówka, která je součástí beskydského masívu. A právě tato hora je velmi dobře vybavena pro provozování zimních sportů. Při pohledu z hory na město pochopíte, že název města je zcela oprávněný.

Turistika se v Zakopaném začala rozvíjet po druhé světové válce a nyní město žije právě z turistického ruchu. V Zakopaném je velmi dobré zázemí pro rekreaci, má velmi bohaté ubytovací kapacity, není zde problém najít ubytování, i když přijedete v nejvyšší sezóně bez jeho předchozí rerezvace. Rekreaci nabízí město všem, zdatným turistům, i těm, kteří hledají spíše odpočinek a rozptýlení. Kromě turistiky a lyžování je návštěvníkům po celý rok nabízen i bohatý kulturní program a další atrakce. Ve městě je několik muzeí, v okolí lze navštívit několik řevěných kostelíků zapsaných na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a otevírají se i dílny místních řemeslníků, na rozlehlém tržišti můžete strávit i celý den a určitě si vyberete nějaký pěkný tradiční suvenýr. Po městě a jeho okolí se můžete svézt v kočáru taženým koňmi. Pod Tatrami si návštěvníci mohou prohlédout skokanské můstky. Centrum města tvoří přes kilometr dlouhá pěší zóna Krupówka, jež v sezóně žije snad nonstop, je zde mnoho obchůdků a občerstvovacích zařízení a především pouličních umělců.

Ve městě a okolí žije zvláštní etnografická skupina - Gorole, kteří svou kulturu dokáží velmi okázale prezentovat veřejnosti a to nejen ve formě suvenýrů a své kuchyně, ale právě velkým množstvím kulturních představení či výletů po dílnách místních řemeslníků.

Dovolená v Zakopaném je velkým zážitkem pro každého, každý se zde nějak zabaví. V sezóně stačí vyrazit do centra města a již se nějaký program sám naskytne. Většinu návštěvníků města tvoří především domácí klientela, tudíž je i ukázkou toho, jak Poláci tráví dovolenou. Ve městě se najde program i za špatného počasí. Tohle město je v tomto jedinečné. Jediným slabším obdobím je listopad, kdy letní sezóna již skončila a zimní ještě nezačala, v tomto období je mnoho ubytovacích kapacit zavřeno, nejezdí ani lanovky a v provozu nejsou i některá další zařízení, neboť majitelé provádějí nezbytné přípravy na zimní sezónu, nebo si vybírají zaslouženou dovolenou.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce