Od roku 1968 se v Zakopaném vždy v posledním celém srpnovém týdnu koná folklorní festival horalského folklóru. Je to největší polský festival svého druhu, kromě několika domácích folklorních souborů jsou každoročně zvány i soubory zahraniční, každý rok jich přijede minimálně deset a to nejen z Evropy, ale z celého světa.
Město festivalem žije a v době festivalu se pořádá i mnoho dalších doprovodných kulturních akcí. Festival je organizován tak, že hlavní koncerty se konají vždy v podvečer, nebo večer, tudíž mají návštěvníci festivalu celý den čas na to, aby se věnovali horské turistice a objevování krás města a jeho okolí. Přes den se ve městě konají doprovodné akce jako průvod učinkujících, výstavy, trhy tradičního řemesla, otevírají se dílny místních řemestníků, konají se dny kuchyně zemí, odkud přijely zahraniční soubory a další různé akce. Po celou dobu festivalu je ve městě veselo, panuje tu slavnostní atmosféra a zábavu zde najde i ten, kdo se o folklór nezajímá.
Festival je soutěžní, každý zúčastněný soubor předvede zhruba půlhodinové pásmo, které hodnotí mezinárodní odborná komise. Navíc se zde klade i důraz na to, na jaké umělecké výši soubor je, nehodnotí se zde všechny soubory najednou, ale podle kategorií, rozlišuje se zde mezi soubory s uměleckým či dokonce profesionálním vedením a soubory "vesnickými," kde lidé tancují jen pro radost. Každá z kategorií je hodnocena zvlášť.
Festival se zahajuje předposlední sobotu v srpnu goralskou svatbou v centru města. V neděli následuje zahajovací koncert, v němž své umění předvádějí všechny zúčastněné soubory. Pro festivalové koncerty se na louce v centru města staví stan podobný stanu cirkusovému. Umístění stanu, viz mapa. Přes týden probíhají soutěžní koncerty, v každém z nich vystupují tři z účastněných souborů, v jednom dni se koná i koncert moderní hudby a festival končí závěrečným koncertem poslední neděli v srpnu. Na záverečném koncertu se představí všechny zúčastněné soubory a předávají se ceny.