Klášter Moni Preveli


Zobrazit na mapě
Přidat nové místo Kréta
Cestovní průvodci

Na skalnatém vršku Preveli kaňonu najdete klášter s krásným výhledem na Středozemní moře, který hrál důležitou úlohu v minulosti při vzpouře vůči Turkům.  V roce 1941 při bitvě o Krétu se tu ukryli spojenečtí vojáci, kteří čekali na evakuaci do Egypta, ale jako trest byl klášter následně vypleněn. V muzeu si pak můžete prohlédnout svícen, který klášteru darovali vděční britští vojáci. Danou událost připomínají i dvě bronzové sochy zobrazující opata držícího pušku a vedle něho stojícího spojeneckého vojáka.

Klášter se ve skutečnost skládá ze dvou klášterů – výše stojí Kato Preveli a více na západ Pisso Preveli, kdy oba vznikli v 16. století, mnohokrát byly zničeny, ale vždy obnoveny. Klášter své jméno získal díky šlechtickému rodu Preveli pocházejícímu od Rethymnomu, který v 18. století přispěl finančním darem na jeho obnovu. Mniši dnes sídlí v kostele Pisso Preveli. V muzeu si můžete prohlédnout jen zlomek relikvií, o mnoho cenných jich klášter přišel během války. Uvidíte např. náboženské oděvy, ikony ze 17. století.

zobrazit více

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:

Navštívil jsi tento turistický cíl?

Buď jeden z prvních, kdo se podělí o své zkušenosti formou vložení recenze k turistickému cíli. Inspiruj lidi kolem nás svými zkušenostmi a znalostmi!