Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Řecka:

Vstupní podmínky

Při vstupu do Řecka, jakožto člena Evropské unie a Schengenského prostoru, nepotřebují obyvatelé České republiky víza či dokonce cestovní pas, postačí jednoduše občanský průkaz. Po dobu 90 dnů lze zůstat v zemi bez jakékoliv nutné registrace na místních úřadech.

V hlavním městě, Athénách, se nachází velvyslanectví České republiky.

Měna a ceny

Oficiální měnou Řecka je Euro. Směnit peníze si nemusíte doma, můžete tak učinit i na místě a to dokonce v cestovních kancelářích či v hotelích, avšak počítejte s přirážkou. Peníze si též můžete jednoduše vybrat s bankomatů, které jsou obvykle všudypřítomné v turistických centrech či na letištích. Obecně přijatelné platební karty jsou Visa, MasterCard a další.

Ceny závisí především na lokalitě, kterou si vyberete, a též na období. V hlavní turistické sezoně a o hlavních svátcích ceny logicky rostou. Dražší jsou větší města a oblíbená turistická centra, též některé vybrané ostrůvky. Mezi nejdražší z nich patří pravděpodobně ostrov Mykonos či Santorini, těmi levnějšími jsou pak Zakynthos či Kréta.

Vstupné se platí na většině turistických míst, ale některá národní muzea či další státem provozovaná místa jsou zdarma o nedělích a svátcích.

Zdraví a bezpečí

Ač to může být možná překvapující, Řecko patří k jedněm z nejbezpečnějších zemí a kriminalita je zde poměrně nízká. Lidé jsou milí a vstřícní a ve většině případů nemají potřebu vám krást vaše věci. Opatrnosti se však meze nekladou, a tak především ve větších městech a turistických centrech si pečlivě hlídejte své osobní věci a doklady, přijít o ně samozřejmě můžete. Kriminalita s hospodářskou krizí ale také s výskytem cizinců poměrně roste. Avšak většinou jak necháte položené své věci na pláži, tak je zde poté opět najdete.

Při cestě do Řecka si nezapomeňte doma kartičku evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Nezapomeňte si též sjednat cestovní pojištění a v případě, že plánujete provozovat na dovolené extrémní sporty, i to si připojistit. V případě nouze či nehody volejte v Řecku ambulanci na čísle 166.

Do země nepotřebujete žádné extra očkování. Voda z vodovodu je oficiálně v hlavním a jiných městech pitná, avšak doporučuje se kupovat vodu balenou a to hlavně na ostrovech. Balík vod vás opravdu nepřijde draho, ceny jsou zde přísně kontrolovány. Rozhodně nemějte strach z místního jídla, ba naopak, ať už jste zvyklí na jakoukoliv stravu, řecká kuchyně patří k jedněm z nejlepších na světě.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem Řecka je samozřejmě řečtina, avšak rozhodně není problém se domluvit třeba anglicky. Další jazyky, na které často narazíte, jsou francouzština, němčina či italština.

Základní řecké fráze:

Ano

[ne]

Ne

[óchji]

Dobrý den

[kaliméra]

Dobrý večer

[kalispéra]

Dobrou noc

[kalinychta]

Ahoj

[jásu]

Na shledanou

[jásas]

Prosím

[parakaló]

Děkuji

[efcharistó]

Sbohem

[adýo]

Velký vliv na život Řeků má Řecká pravoslavná církev a tradice. Dodržovány jsou především svátky, Vánoce připadají v Řecku na 25. prosince. Jedním z tradičních svátků, které Řekové slaví, je tzv. Den Ochi na 28. října. V tento den řecký diktátor Metaxas nedovolil Italům invazi do této země v průběhu druhé světové války, jednoduše řekl Italům NE neboli řecky Ohi.

Řekové vyznávají takzvanou siestu. Do obchodu se tedy obvykle vydejte od rána do 2 hodin odpoledne, a následně povětšinou až po 5 hodině odpolední do pozdních nočních hodin.

Obyvatelé této malebné země jsou od přírody velice přátelští, a tak když vás zastaví úplně cizí člověk a začne si s vámi povídat, není to nic neobvyklého, a po chvíli zjistíte, jak příjemní a uvolnění lidé to jsou.

Dresscode v této zemi je naprosto běžný tomu, na který jste zvyklí doma, na plážích se nemusíte bát vysvléct do plavek, setkáte se i s nudistickými plážemi. Pouze v případě, že se vydáte na výlet, kde navštívíte nějaký místní klášter či jiné posvátné místo, připravte se, že nebudete vpuštěni pouze v šortkách, ženy taktéž musí být zakryty jak ramena, tak kolena.

Jídlo a pití

Řecké jídlo patří i v jiných evropských zemích k jedněm z nejoblíbenějších, a co potom, když ochutnáte jeho originální verzi přímo v Řecku. Nejběžnější pokrmy jsou připravované na řeckém olivovém oleji s využitím grilů. Velice známým pokrmem, i u nás v Čechách, je Pita Gyros, pita chleba plněný masem s cibulí, rajčaty, s hranolky a samozřejmě nesmí chybět tzatziki. Typickou řeckou pochoutkou je Souvlaki, kousky pečeného masa napíchané na špejli. Vegetariány potěší zdravější pokrm, jímž je typický řecký salát se sýrem Feta. Dalším z typických pokrmů je takzvaná Moussaka s lilkem a mletým jehněčím masem. Ochutnat samozřejmě můžete celou řadu mořských plodů, například oblíbené Kalamári, smažené kroužky z chobotnice.

Typickým řeckým alkoholickým nápojem je anýzové Ouzo. V Řecku ochutnáte a zakoupíte také velice kvalitní a chutná vína, místní známá značka piva je Mythos. Řecký původ má též v České republice velice oblíbená Metaxa. Pití alkoholu je v Řecku povoleno od 18 let.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna