Kréta

Kréta je největší řecký ostrov a najdete zde vše od nejstaršich antických památek po krásné pláže a kulinářské zážitky. Na Krétě se nacházela nejstarší evropská kultura, zvaná Mínoiská, a to již před více než 4 tisíci lety. Tato kultura pravděpodobně zanikla kvůli velké sopečné erupci na blízkém ostrově Santorini. Později se zde rozvíjela antická kultura a stále zde můžete navštivít pozůstaky paláce Knosos či města Festos.

Kréta má více než půl milionu obyvatel a nachází se zde 2 letiště, také kvůli zvláštnímu tvaru ostrova, který má 260km na délku, ale severní a jižní pobřeží je vzdálené v některých místech jen 12 km.

Hlavním městem ostrova je Heraklion a další tři významná města a zároveň prázdninová letoviska jsou Chania, Rethymno a Agios Nikolaos. Na Krétě se nachází také významná Krétská Univerzita se spoustou fakult rozesetých po celé Krétě a Řekové ze všech částí Řecka sem rádi jezdí studovat.

Kréta je také údajným rodištěm boha Dia, který se narodil v jeskyni na hoře Ida. Hory na Krétě dosahují výšky 2,5 tisíce metrů a jsou tak mnohem vyšší než hory české. Ze zemědělství je nejvíce zastoupeno pěstování oliv, pomerančů, citrónů a chov ovcí.

 

zobrazit více
Praktické informace do Řecko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna