Jídlo a pití ve Skotsku

Skotská kuchyně a stravování

Ačkoli Skotsko nepatří mezi země s vyhlášenou kuchyní, místní kulinářství se v posledních letech výrazně zlepšilo. Kuchaři začali využívat lokálních produktů a klást důraz na co nejčerstvější ingredience a šetrnou úpravu. Na většině míst, obzvláště ve velkých městech, se tak najíte skutečně skvěle.

Tradiční pokrmy a speciality

Pokud se ubytujete v hotelu nabízejícím „bed and breakfast“ tedy nocleh a snídani, po ránu si pochutnáte na skutečné hostině. Podobně jako snídaně anglická i ta skotská obsahuje klobásku, vejce, slaninu, brambory či fazole a také místní specialitu – černý pudink, zapečenou masovou směs s krví. Stejná je také tradice pití černého čaje s mlékem, všude vám však také nabídnou výbornou kávu.

Přes den se můžete občerstvit sendviči na mnoho způsobů, horkou polévkou či vynikajícím domácím pečivem – sladkým i slaným. Do rychlého občerstvení zde spadá i neméně anglická smažená ryba s hranolkami, která může být při výběru správného podniku skutečnou pochoutkou.

Pokud se chcete stravovat v restauracích, připravte se na výraznější výdaje. Připlatíte si zejména za víno. Cena servírovaného oproti kupovanému v supermarketu vzroste běžně až na trojnásobek.

Předkrmy a dezerty

Jako zákusek ochutnejte místní sladký knedlík plněný ovocem a pudinkem či kranach s ovesnými vločkami nakládanými ve whisky s malinami a šlehačkou.

V menších specializovaných prodejnách seženete místní a organické produkty od domácího piva, přes křupavý chléb až po nejrůznější ovoce a zeleninu. Skotové jsou však vyhlášeni zejména svou oblibou v koláčích a pudinku, které připravují s vášní na mnoho způsobů. Ulice měst lemuje jedna půvabná pekárnička vedle druhé a ve výlohách vás lákají skvěle vypadající a ještě lépe chutnající sladkosti.

Nenechte si ujít ani obchody specializované na prodej sýrů a ochutnejte něco ze skvělé nabídky čerstvých mléčných produktů.

Večerní posezení v hospůdkách

Večery si nechte na prozkoumávání místních hospůdek, které zde mají letitou tradici. Naleznete tu podniky všech cenových kategorií a všech možných stylů, od tradičních útulných dřevěných hospůdek až po módní bary s hlasitou hudbou. Ačkoli zde seženete mnoho dobrých piv, národním nápojem země je samozřejmě whisky, kterou si tu můžete skutečně vychutnat. Pro někoho příjemnou, pro jiného špatnou zprávou je, že je ve všech barech, hospodách a restauracích zakázáno kouřit.

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna