Doprava

Do Glasgow, Edinburghu i na různá menší letiště létají pravidelně mnohé aerolinky a cesta letadlem je bezesporu nejrychlejší a nejpohodlnější. Nechcete-li však být odkázáni na místní hromadnou dopravu a troufnete-li si na řízení na opačné straně silnice, vydat se můžete také vlastním vozem. Poslední část cesty do Skotska můžete absolvovat na trajektu a již z jeho paluby obdivovat postupně se objevující krásy země.

Zatímco střed Skotska mezi Glasgow a Edinburghem je dopravní sítí skvěle pokryt, sever a jih země vyžaduje pro procestování podrobnější plánování. Spoje jsou méně časté avšak neméně spolehlivé, a pokud budete chtít, provezou vás postupně po všech zajímavých koutech země. 

Po celé zemi vede méně či více hustá železniční síť, která vám po cestě mezi městy poskytne pohled na překrásné scenerie, cestu vlakem byste si tedy rozhodně neměli nechat ujít. Pokud se vám cestování tímto způsobem obzvláště zalíbí, můžete využít výhody nabízené skotskými drahami a na pokladnách si zakoupit celonárodní železniční pasy, které vám umožní čerpat služeb vlaků po celé zemi neomezeně.

Levnější alternativou železniční dopravy je autobusová síť, která je díky poskytovanému zvýhodněnému jízdnému velmi oblíbená. Pokud plánujete využívat pro cestování autobusy, na delší cesty se vám vyplatí vytvořit rezervaci.

Samozřejmě, že nejvíce ze země prozkoumáte, pokud máte možnost přijet vlastním vozem či pokud si jej na místě zapůjčíte, což však rozhodně není laciná záležitost. Nezvyklé pro vás bude řízení vozidla na levé straně vozovky, užít si však na oplátku můžete spletité cestičky v krásné přírodě. Většina těchto silniček není dostatečně široká pro dva vozy, v pravidelných úsecích se zde nacházejí pásy pro vyhýbání, připravte se tedy, že si pořádně zopakujete couvání. Spíše než na davy aut zde však narazíte na pomalá stáda ovcí, které vás budou značnou část cesty doprovázet a trošku také zkoušet vaši trpělivost a pozornost.

Okolo Skotska se nachází více než sto obydlených ostrovů, z nichž některé rozhodně stojí za vaši pozornost. Dostat se na ně je možné pravidelnými trajektovými linkami i s vaším vozem. Lodě však bývají plně obsazené, lístek si tedy zarezervujte co nejdříve.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna