Praktické informace do Lichtenštejnska

Kompletní praktické informace při cestě do Lichtenštejnska:

Vstupní podmínky

Pro vstup do Lichtenštejnska vám postačí postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Cestovní dokumenty

Další úřední náležitosti musíte řešit v případě pracovního pobytu či pobytu delšího než tři měsíce.

Vstup s dětmi do Lichtenštejnska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Švýcarský frank (Fr.) a aktuální kurz: 1 CHF = 1 CZK

Oficiální měnou země je Švýcarský frank, což je dobrá zpráva pro všechny, kdo se rozhodnou návštěvu Lichtenštejnska spojit se sousedním Švýcarskem.

Náklady a ceny v Lichtenštejnsku

Bohužel kromě měny má Lichtenštejnsko se Švýcarskem společné i vyšší ceny. Ušetřit můžete, pokud si budete stravu zajišťovat sami. Také ubytování, včetně horských chat, vyjde poměrně draho. Máte-li k dispozici auto, můžete zvážit možnost ubytovat se v Rakousku a do Lichtenštejnska dojíždět.

Platba kartou a bankomaty

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Lichtenštejnská kuchyně a speciality

Lichtenštejnská kuchyně se pyšní pestrostí, za kterou vděčí vlivu okolních států. Jídlo bývá velmi vydatné, obsahuje maso, zeleninu i mléčné výrobky, zejména sýr.

Nedílnou součástí bývá také pořádná polévka. Ať už vyzkoušíte poctivé jídlo v horských chatách či jeho luxusní verzi ve vybraných podnicích, těšte se na pořádné porce skvělého roztaveného sýra, šťavnaté maso a ujít si nenechte ani Ribel – tradiční pokrm z kukuřičné mouky, nejčastěji podávaný s kompotovaným ovocem a kávou.

Tradiční a populární pití

Ačkoli nejběžnějším nápojem je pivo, nemůžete odjet a neochutnat také báječné lichtenštejnské víno. Ano, i v zemi tak malé rozlohy jsou vášniví pěstitelé révy.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Lichtenštejnsku

Lichtenštejnsko patří mezi bezpečné země. Stejně jako při každé jiné dovolené si však své věci hlídejte zejména v rušných centrech měst. 

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Pokud se chystáte na běžné toulky přírodou, postačí vám základní cestovní pojištění. Lichtenštejnsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Lichtenštejnska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít web porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je němčina, která se svým nářečím nejvíce podobá té švýcarské. Na většině míst se domluvíte i anglicky, znalost základních frází v německém jazyce je však rozhodně užitečná.

Kultura a lichtenštejnský způsob života

Místní lidé jsou velmi aktivně založení, rádi se věnují sportu a spoustu času i financí věnují do kultury. Nechte si proto od nich poradit, kam a kdy nejlépe zajít a jaká místa navštívit.

Cestování a doprava

Cesta autem do Lichtenštejnska

Do země se z České republiky nejsnáze dostanete autem. Cesta je pohodlná a trvá necelých sedm hodin.

Letecky do Lichtenštejnska

Pokud zvolíte letadlo, nejbližší letiště je ve švýcarském Curychu.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Lichtenštejnska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě občas levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Lichtenštejnska.

Doprava v Lichtenštejnsku

Cestování autem v Lichtenštejnsku

Po Lichtenštejnsku se také nejlépe cestuje autem. Silnice jsou dobře udržované a vzdálenosti minimální. Využijte příležitost a podívejte se také do sousedních zemí, Rakouska a Švýcarska.

Pokud chcete cestovat autem pouze po Lichtenštejnsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Lichtenštejnsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Podnebí v Lichtenštejnsku není příliš odlišné od toho našeho. Jsou zde chladné zimy s teplotami pod 0°C a vlhká příjemně teplá léta.

Kdy jet do Lichtenštejnska

Chcete-li se vyhnout špičce turistické sezony i nejvyšším cenám a navíc si zemi užít v krásných barvách a vůních, vydejte se na cestu buď v období dubna a května nebo v září či říjnu. Toužíte-li po zasněženém ráji, ideální doba pro vaši návštěvu je mezi koncem listopadu a začátkem března.

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna