Zdraví a bezpečí v Litvě

Zdravotní rizika a očkování

Pro vstup do země není vyžadováno žádné zvláštní očkování, je však dobré si zkontrolovat, zda jste byli očkováni proti hepatitidě a záškrtu. Pokud se chystáte vyrazit i do přírody, doporučujeme navíc očkování proti lymské borelioze a encefalitidě.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Ujistěte se, že máte sbalený evropský průkaz zdravotního pojištění. Litva je součástí Evropské unie a v akutních případech vám bude poskytnuto bezplatné lékařské ošetření.

Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Litvy sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít web porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost v Litvě

Při návštěvě Litvy buďte ostražití. Obzvláště ve velkých městech si dobře hlídejte svá zavazadla a kapsy. V noci se vyhněte nebezpečným čtvrtím jako je například Užupia ve Vilniusu.

Řízení a parkování

Opatrnost je namístě i při řízení automobilu, dle evropských standardů jsou Litevci těmi nejhoršími řidiči a svou neukázněností způsobují mnoho dopravních nehod. Parkování doporučujeme pouze na hlídaných parkovištích, vždy si zkontrolujte, zda je vůz dobře uzamčený. Cennosti v automobilu nikdy nenechávejte a zavazadla skryjte před očima zlodějů.

ChalottCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna