Cestování a doprava v Makedonii

Letecky do Makedonie

Asi nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak se dostat do Makedonie je letecky. V Makedonii jsou dvě mezinárodní letiště, ve Skopje a Ohridu. Z Prahy odlétájí letecké společnosti jako JAT (přestup v Bělehradu) Austrian (přestup ve Vídni) nebo Alitalia (přestup v Miláně). Do Skopje létá i nízkonákladová společnost Wizz Air z Londýna (Luton Airport), Benátek (Treviso Airport), Milána (Bergamo), Mnichova a od dubna 2014 z Bruselu a Frankfurtu.

Ceny letenek

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autem do Makedonie

Pokud se rozhodnete cestovat autem, snažte se získat dobrou mapu a je dobré, abyste byli schopni přečíst cyrilici, zejména v malých městech. Jinak je většina ulic psána v azbuce. Další potřebnou věcí jsou originální dokumenty od auta, žádné kopie. Strážníci na hranicích by s tím mohli mít problémy.

Hlavní cesta do Makedonie

Trasa Praha – Bratislava – Budapešť -  Bělehrad – Skopje je přibližně nějakých 1350 km. Poplatky se liší podle úseků, ale žádné vysoké částky nečekejte, možné je platit i v eurech.

Cesta autobusem do Makedonie

Další dobrý způsob dopravy do Makedonie je autobusem. Například známá společnost Student Agency vás dopraví do Skopje. Dopravní podnik Eurobus má zase téměř denní výlety z Rakouska, Německa, Švýcarska, Itálie a Slovinska. Ceny jsou od 60 € a je možné získat studentskou slevu. Autobus zastavuje v hlavním městě Skopje, dále pak Tetovo a Ohrid.

Cestovní kanceláří do Makedonie

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Makedonie.

Doprava v Makedonii

Pujčení a cestování autem v Makedonii

Pokud chcete cestovat autem pouze po Makedonii a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Makedonii vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování vlakem v Makedonii

Vnitrostátní vlaky jsou pomalé, ale přesto jsou příjemnou alternativou místo přeplněných autobusů. Vlaky jsou také levnější a navíc máte možnost získat slevy. Pro studenty je to cca 30% a na zpáteční jízdenku je sleva 20%. Nevýhodou je nižší frekventovanost.

Vlakové jízdní řády

Jízdní řády makedonských železnic naleznete na oficiálních stránkách Mztransportad.

Cestování autobusem v Makedonii

Cestování autobusem je o něco dražší než vlaková doprava, za to je ale frekventovanější. Mezi většími městy jezdí několik společností za stejné ceny několikrát denně.

Autobusové jízdní řády

Na stránkách Sas naleznete odjezdy a ceny všech autobusů z hlavního města a nádraží Skopje.

Liliana Cestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 97695 pírek.

1 pírko = 1 koruna