Doprava

Doprava do Makedonie

Asi nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak se dostat do Makedonie je letecky. V Makedonii jsou dvě mezinárodní letiště, ve Skopje a Ohridu. Z Prahy odlétájí letecké společnosti jako JAT (přestup v Bělehradu) Austrian (přestup ve Vídni) nebo Alitalia (přestup v Miláně). Do Skopje létá i nízkonákladová společnost Wizz Air z Londýna (Luton Airport), Benátek (Treviso Airport), Milána (Bergamo), Mnichova a od dubna 2014 z Bruselu a Frankfurtu.

Autem

Pokud se rozhodnete cestovat autem, snažte se získat dobrou mapu a je dobré, abyste byli schopni přečíst cyrilici, zejména v malých městech. Jinak je většina ulic psána v azbuce. Další potřebnou věcí jsou originální dokumenty od auta, žádné kopie. Strážníci na hranicích by s tím mohli mít problémy. Trasa Praha – Bratislava – Budapešť -  Bělehrad – Skopje je přibližně nějakých 1350 km. Poplatky se liší podle úseků, ale žádné vysoké částky nečekejte, možné je platit i v eurech.

Autobusem

Další dobrý způsob dopravy do Makedonie je autobusem. Například známá společnost Student Agency vás dopraví do Skopje. Dopravní podnik Eurobus má zase téměř denní výlety z Rakouska, Německa, Švýcarska, Itálie a Slovinska. Ceny jsou od 60 € a je možné získat studentskou slevu. Autobus zastavuje v hlavním městě Skopje, dále pak Tetovo a Ohrid.

Cestovaní po Makedonii

Vnitrostátní vlaky jsou pomalé, ale přesto jsou příjemnou alternativou místo přeplněných autobusů. Vlaky jsou také levnější a navíc máte možnost získat slevy. Pro studenty je to cca 30% a na zpáteční jízdenku je sleva 20%.  Nevýhodou je nižší frekventovanost. Jízdní řády makedonských železnic naleznete na oficiálních stránkách Mztransportad.

Autobusem

Cestování autobusem je o něco dražší než vlaková doprava, za to je ale frekventovanější. Mezi většími městy jezdí několik společností za stejné ceny několikrát denně. Na stránkách Sas naleznete odjezdy a ceny všech autobusů z hlavního města a nádraží Skopje.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna