Nová radnice

Nová radnice je největší stavbou na Marienplatz (náměstí panny Marie) a zároveň jednou z nejznámějších staveb v Mnichově. Od roku 1874 zde sídlí zastupitelstvo města, která se sem odstěhovalo z budovy Staré radnice.

I přesto, že budova Nové radnice vypadá staře, byla dokončena až v roce 1905. Hlavní architekt Georg von Hauberrisser ji navrhl v tehdy oblíbeném architektonickém stylu novogotiky. Celková rozloha budovy činí 9159 m² a má v sobě 400 místností, ve kterých pracuje na 600 lidí. Přední část budovy je zdobena 100 metrů dlouho fasádou zdobenou postavami z rodu Wittelsbachů.

V prvním patře budovy je balkón směřující na Marienplatz, který se používá při velkých oslavách jako je například oslava vítězství ve fotbale nebo při vánočních koncertech. Hlavní věž s výškou 85 m je otevřena pro veřejnost. Nahoru lze kromě schodů vyjet i výtahem.

Turistickou atrakci představuje radniční orloj (Glockenspiel). Na rozdíl od toho pražského je tento o dost novější, a to z roku 1908. Každý den v 11:00 (také ve 12:00 a v 17:00 v létě) se rozezní zvonkohra ze 43 zvonů a 32 soch v životní velikosti předvádějící dva příběhy z 16.století. Horní polovina orloje vypráví příběh sňatku místního vévody Viléma V. a Renaty Lotrinské, dolní polovina zobrazuje tanec bednářů. Celá show trvá mezi 12 až 15 minutami v závislosti na tom, která melodie se zrovna v daný den hraje. Na konci představení třikrát zakokrhá malý zlatý kohout. 

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi