Přidat nové místo Mnichov
Cestovní průvodci

Ačkoliv toto místo leží kousek od centra, příliš mnoho turistů sem nezavítá. Bronzové rozházené letáky ležící před vchodem do univerzity Ludwig-Maximilians v sobě nesou silný hrdinský příběh boje proti zlu a útlaku.
Během druhé světové války vzniklo v Německu mnoho protinacistických hnutí. Mezi ty nejznámější patřilo hnutí Weiße Rose (Bílá růže). Vůdci skupiny sourozenci Hans a Sophie Schollovi studovali na zmíněné univerzitě. Díky členství v Hitlerjugend a Bund Deutscher Mädel postupně poznali, jaká zvěrstva byla páchána na lidech. Začali tedy distribuovat materiály proti této ideologii.

Dne 18. února 1943 členové skupiny Weiße Rose, včetně sourozenců Schollových, rozdávali letáky proti nacismu v atriu hlavní budovy univerzity. V tom tam vtrhlo gestapo a všechny je zatklo. Po tvrdém výslechu byli všichni členové odsouzeni k smrti a sťati.
Říká se, že když Sophie Schollová viděla přicházet gestapo, vyhodila letáky do vzduchu a ty pak spadly na zem všude možně. Přesně tento dramatický okamžik se snaží zachytit památník. Náměstí, kde ho lze najít, se jmenuje Geschwister-Scholl-Platz (Náměstí sourozenců Schollových) a busta Sophie Schollové se nachází v atriu budovy právnické fakulty.

zobrazit více

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:

Navštívil jsi tento turistický cíl?

Buď jeden z prvních, kdo se podělí o své zkušenosti formou vložení recenze k turistickému cíli. Inspiruj lidi kolem nás svými zkušenostmi a znalostmi!