Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Rakouska:

Vstupní podmínky

Rakousko je jedním ze členů Evropské unie, a proto je na jeho území umožněn vstup na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Pro dobu pobytu delší než tři měsíce je nutné se dostavit na příslušný úřad a zažádat o povolení.

Měna a ceny

V Rakousku se platí eurem. Hotovost se dá vyměnit i na místě ve směnárnách, které jsou běžně dostupné v oblastech s turistickým ruchem. Při placení můžete uplatnit karty ITIC a ISIC.

Ceny jsou zde vyšší než v České republice. V restauraci se běžně najíte za zhruba 15 euro, káva stojí v průměru 4 eura. Ceny v supermarketech se liší od toho, co pořídíte v restauraci. Například pivo pořídíte v restauraci v průměru za 3 eura, kdežto v supermarketu váš vyjde cenově na zhruba třetinu.

Zdraví a bezpečí

Pro vycestování do Rakouska nejsou zapotřebí žádná speciální opatření ani očkování. Turistům se ale doporučuje, aby byli očkovaní proti klíšťové encefalitidě, neboť je v Rakousku v posledních letech zaznamenán nárůst případů s tímto onemocněním.

Lyžaři a turisté, kteří hodlají navštívit Rakousko v zimě, by se měli předem informovat o sněhových podmínkách a dodržovat případné bezpečnostní pokyny.

Každý návštěvník této země by si měl ve své rodné zemi vyřídit cestovní a zdravotní pojištění.

Rakousko je považováno za bezpečnou zemi, i když byl v posledních letech zaznamenán nárůst drobné kriminality, jako je například kapsářství. Turisté by si tak měli dát pozor na své osobní věci zejména na přelidněných místech, například v prostředcích hromadné dopravy.

Jazyk a kultura

Jazykem Rakouska je němčina. Rakušané mají stejně jako Němci a Švýcaři svůj vlastní dialekt, který ale při dorozumívání netvoří nijak zvlášť velkou bariéru v komunikaci. Na většině území se běžně lze domluvit i anglicky a u hranic s Itálií dokonce i italsky.

Rakousko můžeme řadit k největším kulturním velmocím vůbec. Mezi jeho kulturní představitele patří řada osobností, které se proslavily nejen v klasické hudbě, malířství, ale i ve vědě. Mimo tato odvětví se ke kulturnímu bohatství řadí také skvostná architektura, která se v mnoha případech objevuje na seznamu UNESCO.

Jídlo a pití

Rakouská kuchyně je výrazně ovlivněna svým historickým vývojem a v mnoha ohledech vychází z dob Rakouska-Uherska. Mimo jiné se inspirovala i kuchyněmi sousedících zemí. I přesto má své národní pochutiny, na které se sem vrací lidé z celého světa.

Rakouskou kuchyni, která je často spojována pouze s jejím hlavním městem – Vídní, charakterizují typické pokrmy a laskominy jako jsou Mozartovy koule, Sachr a Apfelstrudel. A neposledně, kdo by neznal Vídeňský řízek.

Mezi turisticky oblíbené nápoje patří zejména vídeňská káva, kterou najdete téměř v každé kavárně v Rakousku. Pravou vídeňskou kávu si zamiluje snad každý a to zejména kvůli lahodné našlehané smetaně. Rakušané jsou také milovníky piva a vína. Ze světoznámých nápojových značek si jistě vybavíte například Almdudler, což je název rakouské limonády, která je charakteristická svou bylinkovou chutí. 

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna