Praktické informace do Rakouska

Kompletní praktické informace při cestě do Rakouska:

Vstupní podmínky

Rakousko je členem Evropské unie, a proto je na jeho území umožněn vstup na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu bez omezení až v délce do devadesáti dní. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Rakouska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Cestovní dokumenty

Pro dobu pobytu delší než tři měsíce je nutné se dostavit na příslušný úřad a zažádat o povolení.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Platba kartou a bankomaty

V Rakousku se platí eurem. Hotovost se dá vyměnit i na místě ve směnárnách, které jsou běžně dostupné v oblastech s turistickým ruchem. Při placení můžete uplatnit karty ITIC a ISIC.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

EURO bankovky a mince

Náklady a ceny v Rakousku

Ceny jsou zde vyšší než v České republice. V restauraci se běžně najíte za zhruba 15 euro, káva stojí v průměru 4 eura. Ceny v supermarketech se liší od toho, co pořídíte v restauraci. Například pivo pořídíte v restauraci v průměru za 3 eura, kdežto v supermarketu váš vyjde cenově na zhruba třetinu.

Jídlo a pití

Rakouská kuchyně

Rakouská kuchyně je výrazně ovlivněna svým historickým vývojem a v mnoha ohledech vychází z dob Rakouska-Uherska. Mimo jiné se inspirovala i kuchyněmi sousedících zemí. I přesto má své národní pochutiny, na které se sem vrací lidé z celého světa.

Speciality rakouské kuchyně

Rakouskou kuchyni, která je často spojována pouze s jejím hlavním městem – Vídní, charakterizují typické pokrmy a laskominy jako jsou Mozartovy koule, Sachr a Apfelstrudel. A neposledně, kdo by neznal Vídeňský řízek.

Dozlatova osmažený Vídeňský řízek<

Dozlatova osmažený Vídeňský řízek

Tradiční a populární pití

Mezi turisticky oblíbené nápoje patří zejména vídeňská káva, kterou najdete téměř v každé kavárně v Rakousku. Pravou vídeňskou kávu si zamiluje snad každý a to zejména kvůli lahodné našlehané smetaně.

Tradiční vídeňská káva

Tradiční vídeňská káva

Rakušané jsou také milovníky piva a vína. Ze světoznámých nápojových značek si jistě vybavíte například Almdudler, což je název rakouské limonády, která je charakteristická svou bylinkovou chutí. 

Zdraví a bezpečí

Zdravotní rizika a očkování

Pro vycestování do Rakouska nejsou zapotřebí žádná speciální opatření ani očkování. Turistům se ale doporučuje, aby byli očkovaní proti klíšťové encefalitidě, neboť je v Rakousku v posledních letech zaznamenán nárůst případů s tímto onemocněním.

Lyžaři a turisté, kteří hodlají navštívit Rakousko v zimě, by se měli předem informovat o sněhových podmínkách a dodržovat případné bezpečnostní pokyny.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Každý návštěvník této země by si měl ve své rodné zemi vyřídit cestovní a zdravotní pojištění.

Rakousko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Rakouska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost v Rakousku

Rakousko je považováno za bezpečnou zemi, i když byl v posledních letech zaznamenán nárůst drobné kriminality, jako je například kapsářství. Turisté by si tak měli dát pozor na své osobní věci zejména na přelidněných místech, například v prostředcích hromadné dopravy.

Jazyk a kultura

Jazykem Rakouska je němčina. Rakušané mají stejně jako Němci a Švýcaři svůj vlastní dialekt, který ale při dorozumívání netvoří nijak zvlášť velkou bariéru v komunikaci. Na většině území se běžně lze domluvit i anglicky a u hranic s Itálií dokonce i italsky.

Kultura a rakouský způsob života

Rakousko můžeme řadit k největším kulturním velmocím vůbec. Mezi jeho kulturní představitele patří řada osobností, které se proslavily nejen v klasické hudbě, malířství, ale i ve vědě. Mimo tato odvětví se ke kulturnímu bohatství řadí také skvostná architektura, která se v mnoha případech objevuje na seznamu UNESCO.

Rakouské památky zapsané v UNESCO

Rakousko má v současné době 10 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Vzhledem k tomu, že je Rakousko jednou z našich sousedících zemí, není doprava do této země ničím složitým. Do Rakouska se nevyplatí cestovat letecky vzhledem ke krátké vzdálenosti, která se dá lehce překonat pomocí jiných dopravních prostředků.

Cesta vlakem do Rakouska

Vlakem se do Rakouska dostanete celkem snadno a to hned z několika odjezdových míst, například z Českých Budějovic, Prahy, Brna nebo Znojma. Přepravcem na těchto trasách je společnost České dráhy.

Ceny jízdenky

Cenově se zpáteční jízdenka z České Republiky do Vídně pohybuje přibližně od 500 do 1000 korun. Přímým vlakovým spojem se do cílové destinace dostanete zhruba za 4 hodiny.

Cesta autobusem do Rakouska

Mimo jiné můžete k přepravě využít autobusy, které ale jezdí zejména jenom do Vídně. Takto se do Vídně dostanete ze všech větších měst. Ceny jízdného se liší v závislosti na odjezdovém místě a také ročním období, proto je dobré si tyto informace dopředu zjistit. Autobusové spojení do Vídně nabízí například společnost Student Agency.

Cesta autem do Rakouska

Doprava autem představuje asi nejsnazší způsob dopravy do Rakouska a to hlavně proto, že s autem zůstáváte mobilní po celou dobu návštěvy. Do Rakouska se dostanete za pár hodin po dálnici. Nuceni jet po dálnici budete i v Rakousku, nezapomeňte si proto koupit dálniční známku, která se cenově pohybuje zhruba okolo 8 euro na 10 dnů.

Mimo jiné budete muset pořídit reflexní vesty pro všechny cestující v autě, protože v případě poruchy nebo nehody na silnici musí mít všichni cestující vlastní vestu. Toto nařízení se kontroluje i pouhou namátkou a pokud neukážete policistovi příslušný počet vest, které se musí nacházet uvnitř auta, můžete dostat vysokou pokutu. 

Cestovní kanceláří do Rakouska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Rakouska.

Počasí a doba návštěvy

Rakousko je zemí s mírným a zároveň vysokohorským klimatem. Velkou část jeho území totiž tvoří Alpy. Díky přítomnosti Alp je rakouský terén velmi hornatý a jen zhruba 30% Rakouska je výškově pod 500 metrů nad mořem. Léta bývají horká a denní teploty velmi vysoké, nicméně letní noci jsou chladné. Období zimy jsou velmi chladná, teploty pod bodem mrazu nejsou výjimkou.

Kdy jet do Rakouska

Nejvhodnější měsíce pro pěší výlety, horskou turistiku a pro návštěvy měst jsou měsíce od dubna až do října. Sezóna pro letní dovolenou trvá dva měsíce během července a srpna. Za sněhem a lyžováním se vyplatí přijet v období od prosince až do konce března. Lyžaři by si měli předem zjišťovat sněhové podmínky, neboť se mohou naskytnout krizové případy ve formě sněhových vánic a případných lavin. 

Aktuální počasí v Rakousko

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna