Doprava

Doprava do Brazílie

Brazílie sousedí celkem s 10 zeměmi. Cestování po souši je prakticky možné ze všech sousedních zemí, až na pár výjimek. Nejjednodušším a nejčastějším prostředkem pro nás je ovšem letadlo. Brazílie má mezinárodní letiště po celé zemi, přesto existuje několik letišť, které budou pravděpodobně vašim cílem. Jedná se o Sao Paulo-Guarulhos International Airport (GRU) ve městě Guarulhos, 25 kilometrů od Sao Paula, a Galeão International Airport (GIG) v Rio de Janeiru. Třetím nejrušnějším mezinárodním letiště je Brasilia rovněž s několika mezinárodními spoji.

Celkově do Brazílie létá množství leteckých společností, nejčastěji můžete letět přes Londýn s British Airways nebo přes Frankfurt s Lufthansou. Let z Prahy trvá okolo jedné až dvou hodin a následně přibližně 11 hodin do Brazílie. Ačkoliv lidé očekávají velký časový posun, tak se jedná průměrně o pouze čtyři hodiny.  Časový posun se v Brazílii mění v jinou dobu než u nás a může se lišit o tři až pět hodin v závislosti na období.

Nejdražší lety do Brazílie jsou v období hlavní sezony, zvlášť v posledních dvou týdnech před Vánoci, během Karnevalu (pět dní v období února až března) a během července a srpna. Cena letenek ve skutečnosti nejde dolů po zbytek roku, avšak s menší poptávkou je snazší najít levnější lety mimo hlavní sezonu.

Cestovaní po Brazílii

Vzhledem k velikosti Brazílie se nabízí hned několik variant cestování po zemi. K nejrozšířenějším patří letecká doprava, avšak možné je cestovat i autobusem, případně na některých místech vlakem. Pro otrkané řidiče je možné si i pronajmout auto. Co se ovšem nedoporučuje je stopování na jakoukoliv vzdálenost.

Pokud se rozhodnete cestovat vzduchem, tak se vám nabízí přes 30 letišť po celé Brazílii ve všech větších městech. Na rozdíl od autobusu ušetříte množství času a v případě dobrého plánování ani cena nemusí být o tolik vyšší. Brazilský letecký trh je ovládán společnostmi GOL, TAM a Varig. Levné letenky je nejlepší shánět přímo v zemi. Pokud chcete ušetřit, tak od každého letiště jezdí shuttle busy přímo do města, které vyjdou až několikanásobně levněji než taxíky.

Pokud neradi lítáte, tak Brazílie se může pochlubit nejlepšími autobusy v Jižní Americe. Autobusový systém je považovaný v Brazíli za vynikající a cestování autobusem je snadné a pohodlné, mnohdy i ekonomičtější. Autobusy jsou provozovány velkým množstvím soukromých firem a ceny se proto zpravidla neliší. Doporučené je si koupit jízdenku v předstihu alespoň jeden den a vzít si na sebe lehký svetr nebo deku během nočních jízd, protože klimatizace je často nepříjemně studená.

Rádi byste cestovali nezávisle po Brazílii? Cestování autem je stále více a více populární, a to zejména při pobřeží. Silnice jsou relativně v dobrém stavu, ačkoliv podmínky se velmi liší napříč Brazílií. Na co se určitě připravte je řízení Brazilců a rušný provoz v některých částech Brazílie. To že větší a silnější má na silnici přednost berte jako skutečnost a raději nespoléhejte na zdravý rozum těchto lidí. Ne náhodou má Brazílie nejvíc smrtelných nehod na světě. Abyste si mohli pronajmout auto, tak vám musí být minimálně 21 let. Autopůjčovny najdete u všech letišť a ve většině měst.  Mezi ty nejznámější mezinárodní patří Hertz a Avis, přesto existuje množství i místních spolehlivých autopůjčoven jako Unidas, Interlocadora či Localiza. Naposledy už mějte pouze v paměti, že v Brazílii je nulová tolerance alkoholu již od roku 2008.

Taxíky

V centrech měst často uvidíte více taxíků než obyčejných aut. Důvod je jednoduchý, je jich hodně a jsou levné, a to zejména v případě, že jedete ve dvou a více lidech. Někteří lidé dokonce využívají taxíky raději než hromadnou městskou dopravu. Taxíky mají zpravidla dvě sazby: 1 je levnější, 2 dražší. Sazbu můžete vidět na taxametru. Dražší sazba se používá směrem na letiště, autobusové nádraží, ve večerních hodinách, o svátcích a mnohdy, když je hlavní turistická sezona. Pokaždé než do taxíku nastoupíte, tak se zeptejte a dohodněte na ceně. Zvlášť pokud řidič nemá taxametr. Pokud se vám cena bude zdát vysoká, tak si raději počkejte na jiný taxík. Spropitné se zpravidla řidičům nenechává.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna