Cestování a doprava v Brazílii

Brazílie sousedí celkem s 10 zeměmi. Cestování po souši je prakticky možné ze všech sousedních zemí, až na pár výjimek.

Letecky do Brazílie

Nejjednodušším a nejčastějším prostředkem pro nás je ovšem letadlo. Brazílie má mezinárodní letiště po celé zemi, přesto existuje několik letišť, které budou pravděpodobně vašim cílem. Jedná se o Sao Paulo-Guarulhos International Airport (GRU) ve městě Guarulhos, 25 kilometrů od Sao Paula, a Galeão International Airport (GIG) v Rio de Janeiru. Třetím nejrušnějším mezinárodním letiště je Brasilia rovněž s několika mezinárodními spoji.

Celkově do Brazílie létá množství leteckých společností, nejčastěji můžete letět přes Londýn s British Airways nebo přes Frankfurt s Lufthansou. Let z Prahy trvá okolo jedné až dvou hodin a následně přibližně 11 hodin do Brazílie. Ačkoliv lidé očekávají velký časový posun, tak se jedná průměrně o pouze čtyři hodiny. Časový posun se v Brazílii mění v jinou dobu než u nás a může se lišit o tři až pět hodin v závislosti na období.

Ceny letenek

Nejdražší lety do Brazílie jsou v období hlavní sezony, zvlášť v posledních dvou týdnech před Vánoci, během Karnevalu (pět dní v období února až března) a během července a srpna. Cena letenek ve skutečnosti nejde dolů po zbytek roku, avšak s menší poptávkou je snazší najít levnější lety mimo hlavní sezonu.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Brazílie

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Brazílie.

Doprava v Brazílii

Vzhledem k velikosti Brazílie se nabízí hned několik variant cestování po zemi. K nejrozšířenějším patří letecká doprava, avšak možné je cestovat i autobusem, případně na některých místech vlakem. Pro otrkané řidiče je možné si i pronajmout auto. Co se ovšem nedoporučuje je stopování na jakoukoliv vzdálenost.

Cestování letecky v Brazílii

Pokud se rozhodnete cestovat vzduchem, tak se vám nabízí přes 30 letišť po celé Brazílii ve všech větších městech. Na rozdíl od autobusu ušetříte množství času a v případě dobrého plánování ani cena nemusí být o tolik vyšší. Brazilský letecký trh je ovládán společnostmi GOL, TAM a Varig. Levné letenky je nejlepší shánět přímo v zemi.

Doprava z letiště a na letiště

Pokud chcete ušetřit, tak od každého letiště jezdí shuttle busy přímo do města, které vyjdou až několikanásobně levněji než taxíky.

Cestování autobusem v Brazílii

Pokud neradi lítáte, tak Brazílie se může pochlubit nejlepšími autobusy v Jižní Americe. Autobusový systém je považovaný v Brazíli za vynikající a cestování autobusem je snadné a pohodlné, mnohdy i ekonomičtější. Autobusy jsou provozovány velkým množstvím soukromých firem a ceny se proto zpravidla neliší.

Doporučené je si koupit jízdenku v předstihu alespoň jeden den a vzít si na sebe lehký svetr nebo deku během nočních jízd, protože klimatizace je často nepříjemně studená.

Cestování autem v Brazílii

Rádi byste cestovali nezávisle po Brazílii? Cestování autem je stále více a více populární, a to zejména při pobřeží. Silnice jsou relativně v dobrém stavu, ačkoliv podmínky se velmi liší napříč Brazílií. Na co se určitě připravte je řízení Brazilců a rušný provoz v některých částech Brazílie. To že větší a silnější má na silnici přednost berte jako skutečnost a raději nespoléhejte na zdravý rozum těchto lidí. Ne náhodou má Brazílie nejvíc smrtelných nehod na světě.

Půjčení auta v Brazílii

Abyste si mohli pronajmout auto, tak vám musí být minimálně 21 let. Autopůjčovny najdete u všech letišť a ve většině měst. Mezi ty nejznámější mezinárodní patří Hertz a Avis, přesto existuje množství i místních spolehlivých autopůjčoven jako Unidas, Interlocadora či Localiza. Naposledy už mějte pouze v paměti, že v Brazílii je nulová tolerance alkoholu již od roku 2008.

Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Brazílii vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování taxíkem

V centrech měst často uvidíte více taxíků než obyčejných aut. Důvod je jednoduchý, je jich hodně a jsou levné, a to zejména v případě, že jedete ve dvou a více lidech. Někteří lidé dokonce využívají taxíky raději než hromadnou městskou dopravu.

Taxíky mají zpravidla dvě sazby: 1 je levnější, 2 dražší. Sazbu můžete vidět na taxametru. Dražší sazba se používá směrem na letiště, autobusové nádraží, ve večerních hodinách, o svátcích a mnohdy, když je hlavní turistická sezona. Pokaždé než do taxíku nastoupíte, tak se zeptejte a dohodněte na ceně. Zvlášť pokud řidič nemá taxametr. Pokud se vám cena bude zdát vysoká, tak si raději počkejte na jiný taxík. Spropitné se zpravidla řidičům nenechává.

jankonasCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna