Podobně jako v jiných starobylých českých městech, žila i v Roudnici nad Labem početná židovská komunita. Kromě ghetta, které se nacházelo v oblasti dnešní Havlíčkovy ulice, zde bylo samozřejmě vybudováno i několik hřbitovů, kam byli příslušníci židovské náboženské obce pohřbíváni.
První židovský hřbitov se pravděpodobně nalézal na místě zahrady někdejšího kapucínského kláštera, nicméně na počátku 17. století byl zničen. V téže době bylo však postaveno další místo určené k ukládání ostatků, dnes nazývané jako starý židovský hřbitov. Na rozdíl od svého předchůdce se toto pohřebiště dochovalo do dnešních dnů, a zájemci o dějiny umění či judaistiku zde mohou spatřit přes 1 700 náhrobků v hebrejštině. Řada z nich je navíc historicky velmi cenných, vytvořených v renesančním, barokním či klasicistním slohu.
Nedaleko odtud se nachází také nový židovský hřbitov, založený na konci 19. století. Svému účelu však sloužil jen velmi krátce, neboť během druhé světové války byla většina Židů z Roudnice zavražděna ve vyhlazovacích a koncentračních táborech. Židovská náboženská obec zanikla a nebylo ji už pro koho obnovovat, podobně to dopadlo i se hřbitovem. Většina moderních náhrobků z této cenné historické památky tak byla v poválečné době odcizena a použita jako stavební materiál, dochovalo se asi jen deset stél a hřbitov je nyní veřejnosti nepřístupný.