Jídlo a pití v Lotyšsku

Stravování v Lotyšsku

Lotyšská kuchyně je již dle starodávných zvyků poměrně jednoduchá, nicméně výživná a chutná, obměňující se dle roční doby a aktuální úrody. Celoročně najdeme v lotyšské kuchyni vepřové maso, zvěřinu a ryby z blízkého moře. Své místo mají také luštěniny, využívané k vaření nejrůznějších kaší, zelí a jako příloha brambory či tradiční sladkokyselý černý chléb z žitné mouky. V letních měsících a na podzim jsou časté koláče s lesními plody, ve slaných pokrmech zase najdeme mnoho hub. Ty, které se nevyužijí čerstvé, se nakládají a schovávají na zimu.

Speciality lotyšské kuchyně

Národním jídlem je kaše „ putra“ s kyselým mlékem a „kaposti“, tedy zelím, dochuceným různou zeleninou. Opomenuty nesmí být ani oblíbené pirohy se slaninou.

Tradiční a populární pití

Národním likérem je takzvaný „černý balzám“, tedy čtyřiceti-pěti procentní likér ze směsi bylin a koření, který se skladuje v dubových sudech (přesná receptura je ale tajná, podobně jako u pravé Coca-Coly). Nejoblíbenějším nápojem je ale pivo, které se často vaří i v domácích podmínkách dle opravdu tradičních receptur.

Dále se hojně pije káva a čaj. Stejně jako v ostatních pobaltských zemích je také častá konzumace mléka a mléčných výrobků.

ChalottCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 99442 pírek.

1 pírko = 1 koruna