Jazyk a kultura v Lotyšsku

Oficiálním jazykem je baltský jazyk Lotyština. Vzhledem k velmi početné ruské menšině se často můžete setkat i s ruským jazykem. Mladší generace již povětšinou ovládá i jazyk anglický.

Náboženství v Lotyšsku

Náboženské vyznání je u obyvatel Lotyšska nejčastěji luteránské, zhruba čtvrtina jsou stoupenci katolické církvi. Malé procento Lotyšů se řadí k novopohanskému náboženskému hnutí Dievturi, vycházející z původního folkloru, lidových písní a pobaltské mytologie.

Kultura a lotyšský způsob života

Bohaté folklorní dědictví se projevuje především v lidové písni, kde se dochovalo přes jeden milion textů a na třicet tisíc melodií. Hudba je dodnes v Lotyšsku velmi významná a tak se zde koná mnoho festivalů a koncertů, například červnový mezinárodní varhanní festival v Rize, festival operní hudby v Siguldě či srpnový rockový festival Liepajas Dzintar. V půlce června se také koná tradiční mezinárodní folklorní festival.

Tradiční svátky

Významnou událostí jsou též pohanské oslavy letního slunovratu, kdy mladí lidé chodí do lesa hledat kapradí, které vykvétá právě 23. června a přináší lásku a štěstí. Dům je ozdoben věnci z trávy a květin a ochraňuje rodinu před zlými duchy. Pro tento den jsou připravována speciální piva a sýry.

Lotyšské památky zapsané v UNESCO

V Lotyšsku se nachází 2 památky zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

ChalottCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna