Praktické informace do Makedonie

Kompletní praktické informace při cestě do Makedonie:

Vstupní podmínky

Pro země, které jsou v EU, i pro mnoho dalších zemí není vízum vyžadováno, pokud pobyt nepřekročí 3 měsíce. Jako členům Evropské unie vám ke vstupu do země postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Makedonie

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Dovoz a vývoz zboží

Mezi zakázané dovozy do Makedonie patří nelicencované léky, nepovolené střelné zbraně a střelivo. Také musíte získat povolení k dovozu zvířat a rostlin. Co se týče vývozu, je třeba získat povolení pro historické a kulturní předměty.

Měna a ceny

Měna: Makedonský dinár (Ден) a aktuální kurz: 1 MKD = 1 CZK

Oficiální měnou je makedonský dinár (MKD).

Platba kartou a bankomaty

Většina měst má bankomaty, kde si můžete vybrat peníze s nízkou provizí, také je tam spousta bank a měnových stánků. S placením kreditní kartou počítejte spíše ve větších městech, protože v Makedonii je přijetí karet omezené. Ceny se v průměru od těch našich moc neliší.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Speciality makedonské kuchyně

Národním jídlem je Tavče gravče. Skládá se z fazolí, papriky a jiné zeleniny, takže si pochutnají i vegetariáni. Tradičně se podává s klobásou a chlebem.

Další místní specialitou je ajvar, červená pasta z pečených paprik a rajčat, které se používají buď jako předkrm nebo příloha. Mezi další typické jídlo patří tarator, vyrobený z jogurtu, okurky a česneku a je to podáváno jako studená polévka. Velmi dobrý je salát z rajčat, okurek a paprik, posypaný ovčím sýrem. U nás je známý jako šopský salát.

Tradiční a populární pití

K jídlu se pije Rakija a za ochutnání určitě stojí místní vynikající víno (proslavená je místní odrůda Tikveš). Také se od tureckých dob pije hodně káva.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Makedonii

Makedonie je poměrně bezpečná, ale v některých částech země je nutno dodržovat některá pravidla, například co se týče cestování – cestovat byste měli spíše přes den, pokud ale budete Makedonií projíždět v noci, nezastavujte na odlehlých místech a parkovištích. Snad jako všude si musíte dávat pozor na kapesní krádeže, hlavně ve větších městech. 

Cestovní pojištění

V Severní Makedonii bude váš evropský průkaz zdravotního pojištění akceptován na základě dohody s tamním orgánem zdravotního pojištění.

Doporučujeme proto všem cestujícím, aby si při cestování do Makedonie sjednali základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Pití vody z kohoutku

Při prvních týdnech pobytu se doporučuje pít balenou vodu. Přívod vody je sice relativně bezpečný, ale chlorovaný a může způsobovat břišní nevolnosti. 

Jazyk a kultura

Úředním jazykem je makedonština a je také nejpoužívanější. Etnickými skupinami jsou využívány jazyky jako albánština, turečtina a srbochorvatština. Pokud takovéto jazyky neovládáte, není problém se domluvit anglicky, francouzsky nebo německy.

Kultura a náboženství v Makedonii

Co se týče kultury a náboženství, nejvíce obyvatelstva vyznává pravoslavnou makedonskou církev, třetina obyvatel pak vyznává islám, hlavně Albánci a Turci. 

Makedonské památky zapsané v UNESCO

V Severní Makedonii se nachází 1 památník zapsaný na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Letecky do Makedonie

Asi nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak se dostat do Makedonie je letecky. V Makedonii jsou dvě mezinárodní letiště, ve Skopje a Ohridu. Z Prahy odlétájí letecké společnosti jako JAT (přestup v Bělehradu) Austrian (přestup ve Vídni) nebo Alitalia (přestup v Miláně). Do Skopje létá i nízkonákladová společnost Wizz Air z Londýna (Luton Airport), Benátek (Treviso Airport), Milána (Bergamo), Mnichova a od dubna 2014 z Bruselu a Frankfurtu.

Ceny letenek

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autem do Makedonie

Pokud se rozhodnete cestovat autem, snažte se získat dobrou mapu a je dobré, abyste byli schopni přečíst cyrilici, zejména v malých městech. Jinak je většina ulic psána v azbuce. Další potřebnou věcí jsou originální dokumenty od auta, žádné kopie. Strážníci na hranicích by s tím mohli mít problémy.

Hlavní cesta do Makedonie

Trasa Praha – Bratislava – Budapešť -  Bělehrad – Skopje je přibližně nějakých 1350 km. Poplatky se liší podle úseků, ale žádné vysoké částky nečekejte, možné je platit i v eurech.

Cesta autobusem do Makedonie

Další dobrý způsob dopravy do Makedonie je autobusem. Například známá společnost Student Agency vás dopraví do Skopje. Dopravní podnik Eurobus má zase téměř denní výlety z Rakouska, Německa, Švýcarska, Itálie a Slovinska. Ceny jsou od 60 € a je možné získat studentskou slevu. Autobus zastavuje v hlavním městě Skopje, dále pak Tetovo a Ohrid.

Cestovní kanceláří do Makedonie

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Makedonie.

Doprava v Makedonii

Pujčení a cestování autem v Makedonii

Pokud chcete cestovat autem pouze po Makedonii a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Makedonii vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování vlakem v Makedonii

Vnitrostátní vlaky jsou pomalé, ale přesto jsou příjemnou alternativou místo přeplněných autobusů. Vlaky jsou také levnější a navíc máte možnost získat slevy. Pro studenty je to cca 30% a na zpáteční jízdenku je sleva 20%. Nevýhodou je nižší frekventovanost.

Vlakové jízdní řády

Jízdní řády makedonských železnic naleznete na oficiálních stránkách Mztransportad.

Cestování autobusem v Makedonii

Cestování autobusem je o něco dražší než vlaková doprava, za to je ale frekventovanější. Mezi většími městy jezdí několik společností za stejné ceny několikrát denně.

Autobusové jízdní řády

Na stránkách Sas naleznete odjezdy a ceny všech autobusů z hlavního města a nádraží Skopje.

Počasí a doba návštěvy

Většina Makedonie má mírné kontinentální klima s teplými a suchými léty a poměrně chladné a vlhké zimy. Existují tři hlavní klimatické zóny: mírné středomořské, hornaté, a mírně kontinentální. Nejteplejší oblasti jsou Demir Kapija a Gevgelija, kde teplota v červenci a srpnu často přesahuje 40 ° C. Hornaté klima je přítomno v hornatých regionech země, a to je charakterizováno dlouhými a prosněženými zimami a krátkými, chladnými léty.

Aktuální počasí v Makedonie

Liliana Cestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna