Machu Picchu

Machu Picchu, starodávné Ztracené město Inků, jež ční mezi zelenými kopci nad údolím Urubamba až do samotných oblak. Peruánské město, které i bez toho abyste o něm věděli mnoho, samo přímo dýchá svou historií.

Machu Picchu patří bezpochyby k nejnavštěvovanějším cílům turistů v celém Peru a je jedním z nejvyhledávanějších nejen na celém kontinentě, ale na celé Zemi. Je to skutečné místo, jež je pokladem lidstva – pokladem zapsaném na Seznamu světového dědictví UNESCO a pokladem, který je mezi Novými 7 divy světa.

„Starodávný vrh“, jež je doslovný překlad názvu Machu Picchu z kečuánštiny, nebyl kupodivu nikdy objeven španělskými dobyvateli, ale toto do té doby nikým nedotčené místo bylo nalezeno až poněkud nedávno v roce 1911 americkým průzkumníkem Hiramem Binghamem. Zajímavostí je, že název město získalo podle blízké hory, původní název tedy není znám.

O tom, jaký účel Machu Picchu kdysi mělo, se vede celá řada teorií. Jedna z nich, kterou uvedl Dr. Johan Reinhard, říká, že město bylo postavěno právě zde kvůli své pozici k posvátným prvkům krajiny, tedy všudypřítomným horám, jež jsou v harmonii s důležitými astronomickými událostmi. Toto místo pravděpodobně mělo, i dle pozůstatků četných chrámů a posvátných míst, důležitý náboženský až astronomický účel. Tuto teorii podporuje i důmyslné situování staveb ve městě vůči světovým stranám.  Dle jiných teorií město představovalo zemědělskou osadu, dle dalších se mohlo jednat o vězení.

Ať už byl jeho účel jakýkoliv, k vidění dnes jsou pozůstatky osídlení včetně chrámů. Obdivovat mohou návštěvníci i dnes stovky strmých schodů, pozůstatky obydlí, lázní, propracovaný vodovodní systém či zemědělské terasy. Krásný výhled na celé město, je z místa zvaného Inti punku (Sluneční brány), která je vstupem na Machu Picchu. Dle některých snad ten nejhezčí výhled však budete mít z hory Huayna Picchu.

Proč a jak bylo město kdysi opuštěno, je doposud taktéž skutečnou záhadou. Někteří mluví o vyvraždění obyvatel během válek s jinými kmeny či samotnými Španěly, jiní o možném vymření na epidemii či nejpravděpodobnější se jeví prosté opuštění osady. 

V dnešní době město v hlavní sezóně přivítá přes 2 000 turistů denně. Výchozím bodem pro výlet do města Inků je 80 km vzdálené Cusco, odkud se vydáte vlakem a autobusem přes městečko Aquas Calientes až na samotné Machu Picchu. Nezapomenutelným zážitkem je však několikadenní pěší túra po Stezce Inků.

Navštivte Machu Picchu, dokud můžete, je to zážitek na celý život. 

lucienneCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce