Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Peru:

Vstupní podmínky

Abyste co by turista mohli vstoupit na území Peru, nepotřebujete žádné vízum, pokud váš pobyt nepřesáhne 183 dní a účel vaší cesty bude čistě turistický. K pobytu v této zemi za zmíněných podmínek si vystačíte pouze s platným cestovním pasem. V případě, že je vaše návštěva obchodního či třeba pracovního charakteru, bude po vás vízum vyžadováno. Jestliže budete žádat o vízum, pravděpodobně budete žádáni, abyste prokázali, zda máte dostatek finančních prostředků na svém účtu. Pro bližší informace je vhodné kontaktovat peruánskou ambasádu v ČR nebo českou ambasádu v Peru.

Měna a ceny

Oficiální měnou země je peruánský Nuevo (new) Sol, jinak také značený PEN či S/., přičemž 1 PEN = 100 céntimos. Co se týče bankovek a mincí, setkáte se s bankovkami v hodnotě 200, 100, 50, 20 a 10 céntimos, v případě mincí jsou 5, 2, 1, 50, 20 a 10 céntimos. Běžně jsou zde, především na turistických místech, přijímány i americké dolary.

Ve většině turistických destinací můžete platit platební kartou, nepočítejte však, že tomu tak bude všude a především v odlehlejších místech mimo hlavní město Limu.  Abyste mohli platit třeba za autobus, v taxíku, či místních obchůdcích, mějte u sebe vždy drobnější bankovky a mince peruánské měny. Nejlepším způsobem, jak se dostat k peruánským Solům je skrze místní bankomaty, které najdete prakticky všude ve městech. Přednost však kvůli bezpečnosti dávejte těm, které jsou umístěny uvnitř bank s ostrahou, a je dobré se vyhnout vybírání peněz na ulici, především v noci.

V případě, že si budete chtít místní měnu dovézt, nebo vám naopak nějaká zbyde, neexistují v zemi žádná omezení na množství převážené místní či další cizí měny. V případě, že byste chtěli využít nejméně výhodné varianty, a to si vyměnit peníze přímo v Peru, můžete narazit na problém, že vám například mimo Limu či Cusco, nevymění Soly za nic jiného než za americké dolary. V žádném případě si nevyměňujte peníze na ulici.

Zdraví a bezpečí

Před cestou do Peru je vhodné si ověřit stav vašich základních očkování. Do země většinou není třeba žádných zvláštních očkování. Doporučená očkování jsou však proti žloutence (hepatitida A), tetanu, břišnímu tyfu, žluté zimnici, vzteklině a záškrtu. V případě, že víte dopředu, že se nebudete pohybovat v oblasti džungle a v místech pod 2 300 metrů nad mořem, očkování proti žluté zimnici ani antimalarika, nebudou ve vašem případě nutností.

Určitě si na vaši dovolenou zařiďte cestovní pojištění a ujistěte se, že například pokrývá některé sporty a adrenalinové zážitky, které Peru nabízí v široké paletě. Jestliže budete potřebovat lékařský zákrok či jiné služby, musíte být připraveni, že po vás budete vyžadována platba předem.

Pro případ potřeby akutní pomoci, napište si, že telefonní číslo na pohotovost je po celé zemi 105. Bude-li se jednat opravdu o akutní případ a nebudete-li se zrovna nacházet v blízkosti většího města, je vždy lepší poprosit někoho z místních obyvatel o vaše dopravení do nejbližší nemocnice, na sanitku můžete čekat o trochu déle.

Při cestě do cizí země, mají lidé většinou obavy, co mohou a co by neměli v takové zemi jíst a pít. Co se týče masa, ať už se jedná i o maso rybí a mořské plody, vždy dejte přednost vhodně uvařenému. Pozor si dejte zejména na to, co si kupujete přímo na ulici nebo na místních trzích. Jistě budete chtít zkusit místní národní jídlo jménem Ceviche, které je dělané ze syrových marinovaných ryb s citronem, dbejte však na to, aby byly ryby čerstvé, abyste se vyvarovali otravě jídlem. Budete-li jíst jakoukoliv zeleninu či ovoce, přednost dejte zelenině vařené a ovoce si raději loupejte.

V každém případě pro vlastní bezpečí v zemi nepijte vodu přímo z kohoutku, kupujte pouze balenou vodu. V dnešní době jsou dostupné i filtrační lahve a čistící tablety, koupit se dají i filtry na lahve samotné, pro případ, že si zrovna nebudete moci balenou vodu koupit. Je doporučeno brát v potaz, jaké mléčné výrobky si kupujete, vyvarujte se produktům, jež jsou z nevařeného mléka.

Jazyk a kultura

Peru je a vždy bude zemí s velkou historií, která se odráží především v současné kultuře a životním stylu místních. Přestože je Peru velice rozsáhlou zemí, 25 % obyvatel se soustřeďuje do současného hlavního města – do Limy a okolních slumů. V zemi dosud žijí potomci původních indiánských kmenů, kteří tvoří prakticky téměř 50 % obyvatel celé země.

Před okupací Španěly, kdy v zemi vše včetně náboženství, architektury, zvyků a zákonů bylo silně Španěly ovlivněno, žilo v Peru mnoho indiánských kmenů. Však díky rozsahu země a mnoha špatně dostupným místům v horách, kde doposud žijí původní incké kmeny, se řada kulturních zvyklostí a španělským vlivem nedotčený způsob života zachovaly.

Díky tomu stále dnes v odlehlejších vesnicích a městech potkáte domorodé obyvatele, žijící zemědělským životem, oblečené do jejich domorodého barevného oblečení a mluvící původním jazykem. Quechua, tedy původním jazykem Inků, mluví doposud přibližně 6 až 8 milionů lidí. Tyto potomky původních Inků rozhodně poznáte, na rozdíl od lidí žijících například v Limě, mají tmavší pleť a více indiánské rysy.

Velmi důležitým jménem nejen v Peru je jméno jejich revolučního vůdce Simóna Bolívara, který převzal vládu nad zemí po vyhlášení Peruánské nezávislosti a konce španělské okupace v roce 1821. Jsou po něm pojmenované ulice nejen v Peru ale i okolních zemích. Název země Bolívie tedy není čistě náhodný. Přestože si Peru následně prošlo jednou krizí za druhou, přes válku s Chile, ekonomickou krizí a vojenskými převraty, dnes je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v celé Jižní Americe. Tato země si prošla mnohými zkouškami, přesto úchvatné je, jak si dokázala v takové míře zachovat svoji tvář.

V dnešní době je většina místních obyvatel katolíky, avšak setkáme se i s celou řadou dalších náboženství.

Obecně jsou Peruánci velmi vstřícní a milí lidé, neradi vstupují do jakýchkoliv konfliktů. S místními je zvykem se zdravit tak jako u nás potřesením rukou a obvyklé jsou i polibky na tvář mezi oběma pohlavími.

Jazyk

V dnešní době se v Peru domluvíte jejich oficiálním úředním jazykem, tedy Španělštinou. Mnoho lidí mluví také dalším z úředních jazyků, kterým je zmíněná Quechua. Tak jak je však země velká, s tolika se dnes setkáte dialekty, především v oblasti peruánské džungle. Na jezeře Titicaca se mluví jazykem Aymara či Quechua. Pokud neovládáte Španělštinu, zkuste v hlavních turistických oblastech angličtinu, i když moc často nepochodíte. Každá základní zásoba Španělštiny je do Peru vhodná. Seznamte s několika frázemi:

Ano = Sí / Ne = No

Číslice: 1 (un,uno,una), 2 (dos), 3 (tres), 4 (cuatro), 5 (cinco), 6 (seis), 7 (siete), 8 (ocho), 9 (nueve), 10 (diez), 20 (veinte), 30 (treinta), 40 (cuarenta), 50 (cincuenta), 60 (sesenta), 70 (setenta), 80 (ochenta), 90 (noventa), 100 (cien), 1000 (mil).

Dny: pondělí (Lunes), úterý (Martes), středa (Miércoles), čtvrtek (Jueves), pátek (Viernes), sobota (Sábado), neděle (Domingo).

Dnes = Hoy / Zítra = Mañana

Otevřeno = Abierto / Zavřeno = Cerrado

Vchod = Entrada / východ = Salida

Ahoj = Hola / Dobrý den = Buenos días / Dobrý večer = Buenas tardes / Dobrou noc = Buenas noches / Nashledanou = Adiós

Děkuji = Gracias / Prosím = Por favor / není zač = de nada

Promiňte = Perdone

Pán = Seňor / Paní = Seňora / slečna = Seňorita

Nebezpečí = Peligro / lékař = médico / jsem nemocný = Me encuentro mal

Jak se jmenuješ? = ¿Como te IIamas? / Jmenuji se … = Me llamo …

Odkud jsi? = ¿De dónde eres? / Jsem z České republiky, z Prahy = Yo soy de República Checa, de Praga

Velmi mne těší = Encantado/a, Mucho gusto

Mluvíte anglicky? = ¿Habla inglés?

Nerozumím vám = no entiendo

Jak se máte, jak to jde? = ¿Qué tal estás? / Jak se máš? = ¿Cómo estás? / Mám se velmi dobře = Estoy muy bien / Dobře = bien / velmi = Muy / špatně = Mal

Kde se nachází …? = ¿Dónde está?

Kolik to stojí? = ¿Cuánto es?

Restaurace = Restaurante / Menu = Carta / Víno = Vino / Pivo = Cerveza / Voda = agua

Toalety = Servicios

Jídlo a pití

Při návštěvě této jedinečné země narazíte, ať už v restauracích, na ulicích, či při večeři u místních obyvatel, na širokou paletu pokrmů, které jistě stojí za to ochutnat. Ve velké míře objevíte jídla kořeněná a pikantní až pálivá. Chybět nebude i celá řada druhů zeleniny. Ochutnat byste jistě měli na místních trzích ovoce, z důvodu bezpečnosti, je však doporučeno jej oloupat. Chcete-li si nakoupit nejen ovoce, ale i další suroviny třeba na vaši večeři, na místních trzích najdete prakticky vše. V Limě je vyhlášeným trhem ten ve čtvrti Miraflores.

Jestliže se nebojíte toho, že občas nepoznáte, co zrovna jíte, vyzkoušejte takzvaná Menús del día, a ochutnáte tak něco místního za regulérní ceny. Především dáte-li si v rámci Menús del día rybu, dejte si ji na pobřeží, kde tyto produkty jsou kvalitní. Ve vnitrozemí, především v horských vesničkách, se setkáte se velkým množstvím různých druhů polévek a vývarů.

Mezi skutečné speciality, které byste při návštěvě Peru neměli vynechat, patří jistě pokrm zvaný Ceviche, dělaný ze syrových marinovaných ryb v citronové nebo limetkové šťávě s chilli papričkou. Peruánskou specialitou, kterou vám mohou nabídnout například místní obyvatelé vesnic, je pečené morče neboli Cuy.

Další z místních dobrot je jistě Tamales čili uvařené kukuřičné knedlíčky naplněné masem, které se balí do banánových listů. V Peru také ochutnáte bramborové placky naplněné avokádem, kuřecím případně krabím masem, s názvem Causa relleña. Dáváte-li přednost kuřeti vcelku, ochutnejte Pollo a la Brasa, které není ničím jiným, než čistě vykuchaným kuřetem grilovaným nad ohněm. Pollo a la Brasa se často podává s hranolky a salátem.

Naopak milovníci vepřového dají přednost pravděpodobně Chicharrones, smaženému vepřovému ve vlastní šťávě. Chcete-li ochutnat něco nového, zkuste Mazamorra morada, pokrm z fialové kukuřice, škrobu ze sladkých brambor, uvařené s citrony, sušeným ovocem, hřebíčkem a skořičí. A že v Peru je pěstováno mnoho druhů brambor, o tom svědčí i další pokrm, Papas a la Huancaína, čili uvařené plátky brambor podávané na salátu s trochou pikantní sýrové omáčky, vejcem natvrdo, či olivami. Pokud zavítáte do místních fastfoodů, narazíte na párek s hranolky zvaný Salchipapas.

Avšak budete-li již v jihoamerickém Peru, jistě k výše uvedeným pokrmům ochutnáte i nějakou tu kapku místních nápojů. Vyhlášené po celém světě je peruánské víno, které potěší hlavně milovníky sladších vín. Ochutnat různé druhy můžete třeba na vinicích v Ice.

Ti, kteří, nežli vínu, holdují spíše pivu, narazí v zemi na pivo Cuzqueña, dle názvu z Cusca, pivo Arequipeña z Arequipy, či na Cristal a také nečekaně na Plzeň.

Další alkoholické nápoje v zemi jsou často založené na pití zvaném Pisco – brandy destilované z hroznů. Přidáte-li k Piscu limetkovou šťávu, cukr a vaječný bílek, získáte koktejl zvaný Sour Pisco. Capitan představuje Pisco a vermut, Chilcano je Pisco se zázvorovým pivem či algarrobina se skládá z Pisca a carobového syrupu.

Ze zkvašené kukuřice v Peru vyrábí velice alkoholický drink Chicha de jora. Budete-li mít již alkoholu dost, oslaďte si den Inca Kolou, která přestože je možná tak populární jako Coca Cola, nemá s ní nic společného, jelikož se jedná ve skutečnosti o jasně žlutý nápoj. Velice oblíbené pití ještě z dob Inků je nealko Chicha morada, což je šťáva z fialové kukuřice.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna