Doprava

Doprava do Rumunska

Pokud do Rumunska vyrazíte autem, je třeba si pořídit dálniční známku, kterou budete potřebovat i při průjezdu většiny silnic. Cena se pohybuje dle její délky od 3 € na sedm dní. Navíc se platí poplatek při přejezdu některých mostů vedoucích přes Dunaj. Dálniční známku zakoupíte na hraničním přechodu, benzínových pumpách a označených místech. Pokud jedete autem půjčeným, je třeba mít u sebe plnou moc majitele, navíc notářsky ověřenou a ideálně napsanou v angličtině.

Zřejmě nejlepší volbou je využití vlaku. Jízdenka sice není nejlevnější, ale zase se nemusíte o příliš věcí starat. Z Prahy odjíždí vlak do Budapešti a odtud se pak již dostanete např. do Bukurešti či jiných rumunských měst. Jedna cesta trvá zhruba den.

Dopravit se do Rumunska lze i letadlem, z Prahy létají letadla do Bukurešti a letenka vyjde zhruba od 4 000 korun. Cesta letadlem trvá asi tři hodiny.

Autobusy vás dopraví z Čech také do různých rumunských měst včetně Bukurešti, což je další možnost, jak se dostat do této země. Jezdí tam např. společnost Eurolines. Cesta opět trvá něco přes den.

Cestovaní po Rumunsku

Po zemi můžete cestovat vlakem, což je i vcelku dobrá volba, vybrat si můžete z několika cenových kategorií a tomu i většinou odpovídá kvalita. Nejrychlejší a také nejdražší způsob dopravy představuje jízda s tren rapid, něco jako náš spěšný vlak představuje tren accelerat,  tren personal je osobní vlak, který někdy v létě nemusí ani zavírat dveře, představuje nejpomalejší způsob a navíc staví v každé zastávce a jezdí pouze na kratší vzdálenosti. Na delší vzdálenosti je cesta vlakem jistě vhodnější a spolehlivější než autobusem.

Po Rumunsku se dobře cestuje také s maxi taxi, což jsou soukromé minibusy, které vás přepraví na různá místa, odjíždí ze svých stanovišť a lze nastoupit a vystoupit kde budete chtít, podobně jako u taxi.

Cestovat po Rumunsku lze i autem, určitě vám to dá i svobodu, ale musíte mít pevné nervy, protože na cestách na vás číhá mnoho nástrah. Silnice se hodně nachází v horském terénu, který je vystaven vlivu počasí, nesmí vás pak překvapit uzavírky. Hlavní silnice bývají v dobré stavu, ale nedá se to již tak říci o silnicích na vesnicích. Navíc rumunští řidiči příliš pravidla nedodržují, musíte být neustále ve střehu, neboť můžete potkat vozy tažené třeba koňmi, za šera neosvětlené cyklisty či vám do cesty najednou vlezou hospodářská zvířata. Pravidla platí podobná jako u nás.

Auto si lze půjčit v autopůjčovnách ve větších městech. Auto lze vyzvednou na jednom místě a vrátit na jiném. Většinou v ceně půjčovného máte neomezené kilometry, pojištění proti krádeži a havarijní pojištění. Aby vám auto půjčili, musí vám být většinou alespoň 21 let, někde s příplatkem stačí i 20 let a řidičský průkaz musí platit ještě minimálně rok.

Využít lze při přepravě i autostop, který se tu používá vcelku běžně. Ovšem oproti našim končinám je zde zvykem za jízdu stopem zaplatit.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna