Cestování a doprava v Rumunsku

Cestování vlakem v Rumunsku

Po zemi můžete cestovat vlakem, což je i vcelku dobrá volba, vybrat si můžete z několika cenových kategorií a tomu i většinou odpovídá kvalita. Nejrychlejší a také nejdražší způsob dopravy představuje jízda s tren rapid, něco jako náš spěšný vlak představuje tren accelerat, tren personal je osobní vlak, který někdy v létě nemusí ani zavírat dveře, představuje nejpomalejší způsob a navíc staví v každé zastávce a jezdí pouze na kratší vzdálenosti. Na delší vzdálenosti je cesta vlakem jistě vhodnější a spolehlivější než autobusem.

Cestování s taxi minibusy

Po Rumunsku se dobře cestuje také s maxi taxi, což jsou soukromé minibusy, které vás přepraví na různá místa, odjíždí ze svých stanovišť a lze nastoupit a vystoupit kde budete chtít, podobně jako u taxi.

Cestování autem v Rumunsku

Cestovat po Rumunsku lze i autem, určitě vám to dá i svobodu, ale musíte mít pevné nervy, protože na cestách na vás číhá mnoho nástrah. Silnice se hodně nachází v horském terénu, který je vystaven vlivu počasí, nesmí vás pak překvapit uzavírky. Hlavní silnice bývají v dobré stavu, ale nedá se to již tak říci o silnicích na vesnicích.

Navíc rumunští řidiči příliš pravidla nedodržují, musíte být neustále ve střehu, neboť můžete potkat vozy tažené třeba koňmi, za šera neosvětlené cyklisty či vám do cesty najednou vlezou hospodářská zvířata. Pravidla platí podobná jako u nás.

Půjčení auta v Rumunsku

Auto si lze půjčit v autopůjčovnách ve větších městech. Auto lze vyzvednou na jednom místě a vrátit na jiném. Většinou v ceně půjčovného máte neomezené kilometry, pojištění proti krádeži a havarijní pojištění. Aby vám auto půjčili, musí vám být většinou alespoň 21 let, někde s příplatkem stačí i 20 let a řidičský průkaz musí platit ještě minimálně rok.

Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Rumunsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Stopování v Rumunsku

Využít lze při přepravě i autostop, který se tu používá vcelku běžně. Ovšem oproti našim končinám je zde zvykem za jízdu stopem zaplatit. Láká vás vyzkoušet stopování? Přečtěte si ucelený návod a několik tipů pro stopování, které se vám budou hodit.

teeCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna